Sztuczne słońce z Chin - przełom w technologii fuzji jądrowej

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Chiny dokonują przełomu w dziedzinie energetyki jądrowej, rozwijając swój eksperymentalny superprzewodzący tokamak (EAST), znanym także jako chińskie sztuczne słońce. Projekt ten, prowadzony w Hefei przez Instytut Fizyki Plazmy Chińskiej Akademii Nauk, jest istotnym krokiem w kierunku realizacji czystej, niemal nieograniczonej energii.

 

EAST, uruchomiony w 2006 roku, jest pierwszym tokamakiem wykorzystującym superprzewodzące magnesy toroidalne i poloidalne, celując w utrzymanie pulsów plazmy do 1000 sekund. Ten zaawansowany reaktor jest istotną częścią globalnego projektu ITER, skupiającego 35 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Chiny, Indie i wszystkie państwa Unii Europejskiej.

 

Chiny, będąc kluczowym uczestnikiem konsorcjum ITER, używają EAST jako poligonu doświadczalnego dla technologii ITER. Projekt EAST został zaproponowany w 1996 roku i zatwierdzony w 1998, z pierwszym plazmatronem osiągniętym w 2006 roku. Koszt projektu wyniósł około 300 milionów juanów (około 37 milionów dolarów amerykańskich), co stanowi ułamek kosztów porównywalnych reaktorów budowanych w innych krajach.

 

Najnowsze osiągnięcia w projekcie obejmują utrzymanie superrozgrzanej plazmy na poziomie 126 milionów stopni Fahrenheita przez rekordowe 17 minut, co jest około pięciokrotnie gorętsze niż jądro Słońca. W 2021 roku, chiński tokamak utrzymał działanie plazmy o temperaturze 120 milionów stopni Celsjusza przez 101 sekund. To osiągnięcie jest kluczowym krokiem w kierunku trwałej i stabilnej produkcji energii za pomocą fuzji jądrowej.

 

Fuzja jądrowa, będąca procesem tworzenia energii poprzez złączenie jąder atomowych, jest uważana za najczystszą i najbezpieczniejszą formę energii, nie pozostawiającą odpadów promieniotwórczych. W przeciwieństwie do obecnych źródeł energii, takich jak węgiel i gaz ziemny, fuzja jądrowa ma potencjał do stania się niemal niewyczerpanym źródłem energii.

 

Trudnością w realizacji tego projektu jest utrzymanie plazmy w ekstremalnie wysokich temperaturach bez wycieku. Pomimo trwających ponad 70 lat badań, nigdy nie stworzono eksperymentalnego reaktora tokamakowego, który produkowałby więcej energii niż zużywa. Jednak sukcesy Chiny z EAST wskazują, że naukowcy zbliżają się do osiągnięcia tego celu.

 

Sztuczne słońce z Chin stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej świata. Projekt ten nie tylko świadczy o zaawansowaniu technologicznym, ale również pokazuje, że globalna współpraca może przynieść znaczące korzyści w zakresie czystej energii i ochrony środowiska.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MitterMann

z samych izotopow

z samych izotopow promieniujacych  jako odpad z elektrowni jadrowych....... paznokiec odpadowy obudowany ala panelami slonecznymi tylko  do odzyskiwania promieniowania co ma x=uj energii wiecej.... to technologia w stajniach.... potrzeba 3 wojny swiatowej zeby takie technologie wyszly z krawatowych sejfikow.....jedni maja i sie boja a inni  maja inne i tak samo.... takie asy w rekawie..... dziecinne rozgrywki w elitach..... jednym  podpisem zniosl bym granice calego swiata..... wprowadzil jezyk główny ktory by zbadali ktorego najlatwiej sie nauczyć, reszta gadajta jak chceta.... za cel postawić nie walke z narkomania, alkoholizmem, lekomanią, itp  tylko z bronią...... w telefonach bym wprowadził apke do glosowań powszechnych..... tylko w paśmie  wykluczającym ataki hiencakierow..... naprawde to da sie zroooobić.....  trzeba chcieć....  np..... utrzymywanie karetek -- kasy tyle na to idzie ze szkoda gadadać.... dodać przedmiot szkolny-medyczny i za transport odpowiednio pacjenta-nagradzać.... straż to samo.... po co  ? kto jest blizej to gasi........ ludzie stoja czekają az straz przyjedzie az sie spali.... ciekawscy wiedza nawet co sie spalilo........ nas na "przyrodzie" uczyli jak wygladaja liście drzew... i po co ? patrz synek  jak sąsiad liscie doklada ?...... i sens powyzszego polega na tym ze poprzednie lata wychowalo ludzi nie empatycznych..... (twoj telewizor sie pali, nie moj) won ) itp itp...... mozna to rozwijac w nieskonczoność...... chodzi o to jakoby  życie dla kazdego miało sens.... musi być łatwe i utrzciwe......bezdomny aby być bezdomnym nie marzy o tym za dzieciaka..... zlodziej tez.... itp.... system ich zmusza... politycznie apka jak powiadomienia z youTu cyk kazdy w drodze do pracy zaglosuje..... . i cyk zobaczymy co bedzie za pare dni - te same pytanie - duza roznica glosowania ?  pracują na pytaniem dalej.... jak wyjdzie zgodnosc populacji ok idzie dalej.... bo obecny system wie kogo kupić....miliardy ludzi nie kupi.

Portret użytkownika MitterMann

my jako ludzie nie mamy

my jako ludzie nie mamy problemu z wytwarzaniem energii.... mamy problem bo mamy go mieć z jej przemianą, konwersją i innymi.... energia jest wszedzie... upuszczenie garnka z wysokosci metra na podloge to juz energia.... a Ci co do tego doszli to juz nie zyją.....proste ?

Portret użytkownika wiktor wektor

"Głowica fuzyjna" jak to

"Głowica fuzyjna" jak to nazwałeś to właśnie bomba wodorowa, która istnieje już od 1952 r. a skutecznie bez promieniowania to zabija dynamit.. bo przy reakcjach termojądrowych promieniowanie jest ZAWSZE, słońce to też taki naturalny reaktor termojądrowy, który emituje zabójcze promieniowanie niestety..Tu właśnie o promieniowanie chodzi by zabić wroga nie niszcząc budynków i sprzętu - tak powstała bomba neutronowa.

Portret użytkownika ARTUR

No coż , minusującym muszę

No coż , minusującym muszę przypomnieć że panele słoneczne za które producenci życzą sobie fortunę to wynalazek końca lat 40 ub. wieku bo na zezwolenie na produkcję tych z lat 60 nie ma jeszcze zgody . To samo dotyczy baterii do samochodów które wynalazł Tesla i miały zasięg ok. 120 km więc po ponad 100 latach doszliśmy do zasięgu ok. 400 km ale za kwotę taką że " klękajcie narody " Smile Pompa ciepła na masową skalę była zastosowana w Chinach do ustabilizowania temperatury gruntu na jednakowym poziomie cały rok przy prowadzeniu kolei z Chin do Tybetu , pompa na amoniaku , bezobsługowa , bez zasilania Smile Patrzmy więc uważnie na Ukrainę a dowiemy się co zostało wymyślone przed 50 laty a teraz jest stosowane w wojnie a opadną złudzenia że postęp technologiczny jest dla szarego człowieka Smile

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Tania i czysta energia jest

Tania i czysta energia jest już bardzo dawno rozkminiona, ale nigdy nie bedzie w użyciu bo nie przyniesie tak wielkich zysków. Zanim rozkminią fuzję jajkową, to na świecie zostanie kilka milionów ludzi i nie przyniesie ona prawie żadnych korzyści. Albo nawet jak gadzinom nie uda sie plan wymordowania prawie całej ludzkości to i tak zapewne energia z tokamaków będzie kilka razy droższa dla zwykłego człowieczka.

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika dobra rada

Bez impulsu EM nie osiągną

Bez impulsu EM nie osiągną dodatniego bilansu energetycznego. 

Chodzi o to, że trzeba "zdmuchnąć" pole magnetyczne jonów w plaźmie. 

A jak już "zdmuchną" to pole, to wtedy nie ma mowy o tym, żeby w sposób stabilny i kontrolowany wytwarzać energię, więc, za przeproszeniem kupa .... gówna.

Skomentuj