Sztuczne macice są już tak zaawansowane, że umożliwiają prawidłowy rozwój jagnięcia

Kategorie: 

Źródło: Partridge et al 2017

Już dwa lata temu naukowcy udowodnili, że postępy w stworzeniu sztucznej macicy są już bardzo zaawansowane. Potwierdzono już, że są z powodzeniem da się rozwinąć płód jagnięcia w takiej sztucznej macicy. Już niedługo ta technologia będzie mogła służyć ludziom.

Jagnię nie rozwijało się w sztucznej macicy od początku - zostało w niej umieszczone jedynie na tydzień. Stało się to w momencie analogicznym do 23 tygodnia płodu ludzkiego. Zwierzę zostało umieszczone w przezroczystej plastikowej torbie wypełnionej wodami płodowymi.

 

Pępowina płodu została połączona z maszyną, która dostarczała mu płyn owodniowy, tak jak ma to miejsce w naturalnym łonie matki. Było to najważniejsze dokonanie, ponieważ jednym z największych problemów z utrzymaniem przy życiu przedwcześnie urodzonych niemowląt jest zapewnienie im wystarczającej ilości tlenu. Podłączenie niedorozwiniętych płuc do respiratora może być bardzo szkodliwe dla narządów, które jeszcze się kształtują.

Badania osiągnęły bardzo podobne wyniki. Przed nimi, jakikolwiek płód jagnięcy zdołał przetrwać w sztucznej macicy tylko 60 godzin. Teraz, przy użyciu nowej technologii, wynik ten uległ nieporównywalnej poprawie. Ostatecznie metoda ma być dostępna do ratowania wcześniaków, ale zanim do tego dojdzie będzie to jednak wymagało jeszcze sporo czasu, pracy, a także zmiany sceptycznego zdania opinii publicznej na temat tego typu praktyk.

 

Dokładne wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie American Journal of Obstetrics and Gynecology. Raport przedstawił w szczegółach w jaki sposób jagnię rozwijało się w sztucznej macicy. Do tej pory mie zdecydowano się jednak na wykorzystanie tej technologii do ratowania życia przedwcześnie urodzonych dzieci. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj