Sztuczna trzustka stworzona przez Polaków daje szansę wyleczenia z cukrzycy

Kategorie: 

Źródło: internet

Polski zespół badawczy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki jako pierwszy na świecie opracował bioniczną trzustkę z naczyniami krwionośnymi. Naukowcy stworzyli organ, korzystając z techniki drukowania przestrzennego, a w kolejnych miesiącach przeprowadzone zostaną odpowiednie eksperymenty.

 

Bioniczna trzustka powstała dzięki zwierzęcym komórkom wysp trzustkowych, które zmieszano ze specjalnym biotuszem. Tak przygotowany biomateriał został wykorzystany w drukarce 3D, która zaczęła tworzyć poszczególne warstwy organu, a z pomocą drugiej strzykawki dodawała jednocześnie naczynia krwionośne.

 

Bioniczna trzustka, wykonana przez polskich naukowców pod kierunkiem dr hab. med. Michała Wszoły, zawiera wyłącznie wyspy trzustkowe, które produkują insulinę i glukagon. Badacze mają nadzieję, że w przyszłości, wydrukowany organ będzie można wszczepiać pacjentom chorym na cukrzycę, aby przywrócić wytwarzanie insuliny.

 

Płatki trzustkowe z wyspami zostaną wszczepione myszom w ramach pierwszego eksperymentu, który odbędzie się już w kwietniu. Z kolei w październiku, fragment biotrzustki o wielkości kilku cm zostanie wszczepiony do organizmów świń. Będzie to doskonała okazja, aby przetestować działanie nowego organu.

Projekt zakłada drukowanie trzustek z komórek macierzystych pacjentów. Dzięki drukarce 3D będzie można wytwarzać organy o dowolnych rozmiarach. Wynalazek polskich naukowców będzie mógł w przyszłości leczyć pacjentów, cierpiących na cukrzycę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Joker

Kurde szkoda że dopiero teraz

Kurde szkoda że dopiero teraz. Ania Przybylska umarła chyba na guza trzustki a lubilem z nią filmy. Mogło by to ją ocalić. Fajna kobieta i szkoda bardzo. Jakoś czytajac już sam nagłówek sobie o niej przypomniałem. Stanowczo za mało lat miała by odejść. 

Portret użytkownika baca

pomysł na czasie bo jako że

pomysł na czasie bo jako że babeczki od dawna śmigają w spodniach to już najwyższy czas aby faceci nie byli dyskryminowani i nosili biustonosze... czy tam trzustkonosze...

a następnym krokiem nowoczesnej medycyny będzie zapewne kosmetyczne powiększenie dupy u tych bez cukrzycy żeby i ci pechowcy przestali być wreszcie szykanowani....

 

Portret użytkownika Medium

Fajnie, że Polacy, ale kiedy

Fajnie, że Polacy, ale kiedy na to patrzę, smutno mi się robi. Wszak to przemysł śmierci - świńskie komórki z rzeźni.

Medycyna błądzi.

Z drugiej strony numerolożka Dżuli Po robi na podstawie potajemnie przesyłanych jej przez klinikę danych urodzenia pacjentów superprecyzyjne diagnozy, które zawsze się potwierdzają. Diagnozy z zaleceniem, jak postępować w kierunku zdrowienia.

Skomentuj