Sztuczna inteligencja znalazła 6 tys. nowych wirusów

Kategorie: 

Źródło: tg

Ludzkość zna kilka tysięcy różnych wirusów i regularnie znajduje nowe, w tym niebezpieczne dla ludzi. Jednak sztuczna inteligencja była w stanie znaleźć aż 6 tys. wcześniej nieznanych wirusów. I znalazła je tam, gdzie byłoby to bardzo problematyczne, aby w ogóle ich szukać.

 

Ostatnio naukowcy coraz częściej szukają wirusów poprzez sekwencjonowanie DNA. Faktem jest, że wiele wirusów „prawie ciasno" łączy się ze strukturami komórkowymi, a ujawnienie ich w „czystej" formie jest niezwykle trudne. Aby zidentyfikować wirusy, naukowcy wykorzystują sygnatury genetyczne znanych wirusów i bakterii. Jednocześnie badacze, dla jasności, porównują swoją metodę z funkcją wyszukiwania w dokumencie tekstowym, kiedy szukamy poszczególnych słów i liter. Zawsze rodzi się przy tym jeden problem. Badacze nie mogą wyszukiwać tego, czego nie znają, a znalezione wirusy są często przypadkowym odkryciem. Sztuczna inteligencja pomaga ominąć ten problem.

 

Jie Ren, biolog z University of Southern California w Los Angeles, zauważył, że wcześniej ludzie nie mieli możliwości szybkiego i dokładnego badania wirusów, ale teraz istnieją odpowiednie narzędzia, aby je odnaleźć. Wykorzystano sieć neuronową, która pomogła zidentyfikować genetyczną sekwencję wirusów z rodziny inowirusów. Wirusy te żyją w bakteriach i zmieniają zachowanie swego gospodarza.

 

Eksperci zgromadzili szeroką gamę danych na temat genomu tych wirusów, a sztuczna inteligencja odnalazła ponad 10 tys. genów inowirusów i pogrupowała je. Około 6 tys. znalezionych fragmentów nie było wcześniej znanych nauce. Co więcej, każdy taki fragment może istnieć niezależnie od pozostałych. Jak mówią eksperci, odkrycie to może stać się nowym narzędziem do badania różnorodności wirusów na naszej planecie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj