Sztuczna inteligencja wykrywa już cele do ataków dla dronów

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę nie tylko w naszym codziennym życiu ale także na polu walki. Niedawno ujawnione informacje o jej wykorzystaniu przez amerykańskie siły zbrojne wskazują na rewolucyjny przełom w strategiach wojennych. Algorytmy uczenia maszynowego, będące częścią tajnego projektu Maven, odegrały kluczową rolę w kierowaniu atakami powietrznymi w Iraku oraz Syrii, co czyni tę technologię ważnym elementem współczesnej wojskowości.

 

 

Schuyler Moore, dyrektorka ds. technologii w Centralnym Dowództwie Stanów Zjednoczonych, potwierdziła wykorzystanie AI przez amerykańskie siły zbrojne w ostatniej operacji, choć szczegółów misji nie ujawniła. Podczas ataków zniszczono ważne cele, takie jak magazyny dronów, centra operacyjne czy wyrzutnie rakiet islamistycznych ugrupowań, co pokazuje, jak kluczowe może być zastosowanie nowoczesnych technologii w działaniach militarnych.

 

Projekt Maven, na którego bazie działają wykorzystywane systemy, został zapoczątkowany w 2017 roku przez Pentagon. Jego celem jest integracja zaawansowanych technologii AI z działaniami wywiadowczymi i bojowymi armii USA. Chociaż sztuczna inteligencja nie podejmuje samodzielnie decyzji o wyborze celów, to jednak jej rola w identyfikacji potencjalnych zagrożeń jest nieoceniona. Wykazała to chociażby umiejętność namierzania wyrzutni w Jemenie i statków na Morzu Czerwonym, związanych z bojówkami Huti.

 

Ryzyko związane z automatycznymi systemami decyzyjnymi sprawia, że konieczne jest zachowanie ostrożności, szczególnie w kontekście precyzyjnych ataków z wykorzystaniem technologii AI. Schuyler Moore podkreślała, że nadal konieczny jest ludzki nadzór w celu zapewnienia, że decyzje podejmowane przez algorytmy są dokładne i niezawodne. Ewentualne błędy mogłyby bowiem prowadzić do katastroficznych konsekwencji i niezamierzonej eskalacji konfliktów.

 

Eksperci podkreślają, że należy przyjąć odpowiednie ramy prawne regulujące wykorzystanie sztucznej inteligencji w sektorze wojskowości. Jednym z głosów w tej dyskusji jest Kjell Carlsson, ekspert ds. strategii sztucznej inteligencji w Domino Data Lab, który wskazuje na potrzebę odpowiedzialnego rozwijania i wykorzystywania technologii AI.

 

Wykorzystanie AI na polu bitwy otwiera nowe możliwości dla współczesnej wojskowości, ale jednocześnie stawia przed nami nowe wyzwania. Częścią debaty na ten temat jest kwestia moralna i etyczna związana z automatyzacją procesu decyzyjnego w działaniach wojennych. Jak więc widać, temat wykorzystania sztucznej inteligencji przez armię USA wpisuje się w szeroką dyskusję na temat roli AI w przyszłości i jej wpływu na kształt konfliktów zbrojnych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

ciekawe kiedy sztuczna

ciekawe kiedy sztuczna inteligencja masonerii NWO będzie mogła wymyślać jakieś super pojazdy UFO ? Bo skoro to ma być super sztuczna inteligencja to będzie jak jakiś ajnsztajn..., chyba..., a może nie będzie jak ainsztajn ale jak jakiś ufonauta z kosmosu ? po tym jak sztuczna inteligencja wymyśli im ufo pojazdy stworzy im ciałą bioniczne żeby się stali ufonautami...

Chrześcijanie otrzymają duchowe ciała niezniszczalne, a eNWO-wcy staną się UFO potworakami GMO?!

https://youtu.be/m9off6ekqeU?si=9bG3Zg9hN2G2l9q1

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj