Sztuczna inteligencja ujawniła kolejną zagadkę zwojów znad Morza Martwego

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen w Holandii, przeprowadzili badania w celu zidentyfikowania autora zwojów znad Morza Martwego. Mowa o starożytnych rękopisach, które zostały przypadkowo odkryte w jaskini w Izraelu 75 lat temu. Zawierają one najstarsze znane fragmenty Biblii hebrajskiej.

 


Jedną z głównych tajemnic tych zwojów jest to, kim byli ludzie, którzy je stworzyli. Aby zbliżyć się do odpowiedzi na to pytanie, naukowcy przeprowadzili dogłębne badanie rękopisów: digitalizację, odczyt maszynowy i analizę statystyczną. Wyniki pokazały, że badany manuskrypt został napisany przez dwie różne osoby.

Powyżej widzicie zwój 1QIsaa, jeden z najlepiej zachowanych z siedmiu znalezionych w Qumran manuskryptów. Ma on 2000 lat i zawiera 66 rozdziałów Księgi Izajasza. Autorzy badania wyszkolili sztuczną inteligencję aby oddzieliła atrament od skóry lub papirusu. Algorytm następnie zbadał każdą literę, szukając niewielkich zmian. To właśnie dzięki temu, pod koniec 27 kolumny tekstu, badacze odkryli lukę w rękopisie. Naukowcy doszli do wniosku, że na tym etapie nowy arkusz został zszyty z poprzednim oraz zmienił się pisarz.

 

Badanie obaliło teorię, jakoby zwoje zostały stworzone przez jedną osobę. Według uczonych istniały zespoły skrybów, którzy nad rękopisami. Wykorzystanie technologii komputerowej do badania starożytnych tekstów, jest praktykowane dopiero od kilku ostatnich lat. Nowe techniki pozwalają ustalić fakty, które wcześniej pozostawały ukryte. Niestety tożsamość prawdziwych autorów tych starożytnych tekstów, póki co pozostaje jeszcze zagadką, ale kto wie co przyniesie przyszłość. Być może wskazówki, które uzyskamy dzięki pracy badaczy doprowadzą nas do nich niczym nitka do kłębka.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

A czy ten artukół też został

A czy ten artukół też został napisany przez sztuczną inteligencję ? Bo sposób składania w nim zdań i brak ciągłości oraz błędy na to wskazują. Dwa przykłady : (1) zamiast  "w jaskini w Izraelu" pisze się w Izraelskiej jaskini . (2) "..... którzy nad rękopisami." - a gdzie koncówka zdania ?? 

Ale jaka to zagadka ? - Bo skoro wiadomo , że poszczególne ewangelie pisały różne osoby i to wymienione z nazwiska , nie powinno dziwić , że znalezione później inne rękopisy również nie są autorstwa jednego człowieka.

Skomentuj