Sztuczna inteligencja uczy się czytać z ruchu warg

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Oksford opracowali nowe oprogramowanie, zdolne do czytania z ruchu warg, w sposób wielokrotnie przekraczający ludzkie możliwości.

 

Dzięki zdolnościom nowoczesnych komputerów możliwe jest opracowanie sztucznej inteligencji, która poradzi sobie z czytaniem z ruchu warg lepiej od człowieka. Nowy system oprogramowana, opracowany przez naukowców z Oksfordu we współpracy z DeepMind oraz Google, uczy się czytać z ruchu warg na podstawie transmisji telewizyjnych trwających ponad 5 tysięcy godzin.

 

Zespół badawczy porównał możliwości urządzenia z możliwościami ekspertów. Odkryto, że nowe oprogramowanie rozpoznaje słowa lepiej od specjalisty. Ludzie rozpoznawali prawidłowo tylko 12 % słów, a sztuczna inteligencja była w stanie wychwycić ich ponad 50 %.

 

Nowy program może znaleźć szereg zastosowań, w tym w pomocy osobom z wadami słuchu. Ponadto, w przyszłości może on być wykorzystywany do tworzenia napisów w czasie rzeczywistym transmisji, poprawić dokładność i szybkość konwertowania mowy na tekst, szczególnie w hałaśliwych miejscach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj