Sztuczna inteligencja stworzyła obraz, który zostanie wystawiony na aukcję

Kategorie: 

Materiały prasowe

Dom aukcyjny Christie w drugiej połowie października tego roku po raz pierwszy w swojej historii wystawi na aukcji obraz, który wykonano za pomocą algorytmów uczenia maszynowego. Tematem jest członek fikcyjnej rodziny Belamy.

 

Obraz pt.: "Portrait of Edmond de Belamy" jest pokazywany w londyńskiej sali wystawowej Christie. Przedstawia mężczyznę z niewyraźnymi rysami twarzy, w ciemnej szacie z białym kołnierzykiem. Wstępna cena obrazu waha się od 7 do 10 tys. dolarów.

 

Portrait of Edmond de Belamy, a także cały szereg innych portretów rodziny Bellamy, stworzony został przez specjalną sieć neuronową, stosując algorytm uczenia maszynowego. Pracował nad tym zespół Obvious. Jako kompilacja szkoleniowa, opierano się na 15 tys. portretów namalowanych przez artystów w okresie od XIV do XX wieku.

 

Algorytm uczenia maszynowego, stosowany przez zespół Obvious, odnosi się do tak zwanych generatywnych sieci przeciwstawnych (generative adversarial networks, GAN). Składa się z dwóch komponentów, sieci neuronowych, które nazywane są Generatorem i Dyskryminatorem. Generator oparty na zbiorze treningowym tworzy oryginalne próbki. W tym przypadku są to zdjęcia portretowe. Zadaniem jest oddzielenie portretów stworzonych przez sztuczną inteligencję od portretów malowanych przez ludzi. Jeśli Generator zdąży „oszukać" Dyskryminator, zadanie zostanie zakończone.

Powstałe portrety (a jest ich już jedenaście) tworzą serię przedstawiającą członków fikcyjnej rodziny Belami. Dzieło wystawione na sprzedaż jest drukiem na płótnie w złoconej ramie, stworzonej przez paryski kolektyw artystyczny Obvious, który składa się z trzech 25-letnich Francuzów: Hugo Caselles-Dupré, Pierre Fautrel i Gauthier Vernier.

 

Ocena: 

Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt

loading...


Komentarze

Portret użytkownika hs100

To jest zwykła  działalnośc

To jest zwykła  działalnośc maszynowa i nie ma nic wspólnego z inteligencją. Kolejne robienie społeczeństwsa w balon. Portret, obraz, jest dziełem ludzkim i nie wymyśliła go żadna maszyna. Żadna maszyna nie jest też w stanie ocenić jego wartości.

Portret użytkownika charis

nadchodząca dekada będzie

nadchodząca dekada będzie dekadą gigantycznego postępu robotyzacji, sztucznej inteligencji ale prawdziwej mądrości na świecie będzie coraz mniej. Będzie również strasznie narastająca epidemia depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Jak dobrze mieć obiecany pokój ducha 

Strony

Skomentuj