Sztuczna inteligencja stworzyła nowy obraz Rembrandta

Kategorie: 

Źródło: The Next Rembrandt/ING

Często słyszy o kolejnych osiągnięciach naukowców, którzy tworzą zaawansowane algorytmy i wykorzystują je w konkretnych celach. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że sztuczna inteligencja potrafi tworzyć pewne dzieła znacznie lepiej niż człowiek. Teraz okazuje się, że SI dokonała czegoś niesamowitego - pobrała lekcje od największego mistrza malarstwa i stworzyła prawdziwe dzieło sztuki.

 

Znana instytucja finansowa z Holandii, Grupa ING, oraz amerykański gigant Microsoft zaangażowały się w niezwykły projekt o prostej i jednoznacznej nazwie "Nowy Rembrandt". Specjaliści stworzyli sztuczną inteligencję, która przeanalizowała dosłownie każdy szczegół 346 dzieł Rembrandta, holenderskiego malarza, rysownika i grafika - jednego z największych artystów na świecie.

 

Pierwszy etap sprawił, że program komputerowy poznał styl malowania wielkiego mistrza, a następnie po prostu stworzył zupełnie nowy, własny obraz. Dzieło artystyczne zostało wydrukowane w drukarce 3D i zaprezentowano je niedawno w Amsterdamie. Nowy obraz Rembrandta powstał 347 lat po jego śmierci. Oprogramowanie było zatem mózgiem malarza, a drukarka 3D jego pędzlem.

 

Sztuczna inteligencja pojawia się dosłownie wszędzie, tworzy już niemal wszystko (pisze powieść i artykuły, maluje obrazy) ale dzięki drukarce 3D jej dzieła prawdopodobnie po raz pierwszy przyjęły fizyczny, a nie jak dotychczas, cyfrowy kształt. SI jest dziś bardzo potężnym narzędziem, które może się przydać w każdej dziedzinie naszego życia.

 

Cały proces tworzenia nowego Rembrandta można zobaczyć na poniższym filmie.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika baca

skoro ta sztuczna

skoro ta sztuczna inteligencja jest taka zdolna ja bym jej nie katował Rembrantem skoro Holandia i tak już nie istnieje, tylko jej dał do szybkiego przestudiowania akwarele Adolfa Hitlera.... 

 

Portret użytkownika nobody

Ciekawe ile namalowałaby

Ciekawe ile namalowałaby sztuczna inteligencja bez analizy obrazów Rembranta. Jak na razie SI jest odtwórcze a nie twórcze, choć może być potencjalnie niebezpieczne jak przeanalizuje np: Mein Kampf .

Portret użytkownika Biskup Olo

Ciekawe, ile namalowalby

Ciekawe, ile namalowalby czlowiek, ktory nigdy nie widzial, nie slyszal, nie czul, nie wachal. Chyba nie wiele. Wszyscy odtwarzamy "rzeczy" ale nadajemy im wlasny ksztalt. W pewnym momencie SI nauczy sie "odtwarzac" rzeczy i nadawac im "odtworcze" wlasne ksztalty o wiele bardziej doskonale i zdumiewajace niz my. Wystarczy doglebna analiza social mediow i wyodrebnienie "najpiekniejszych" czynnikow: obrazow, slow, muzyki, zachowan, ktorymi ludzie sie zachwycaja, a nastepnie ich turbo-odtworzenie.

W przyszlosci nie bedziemy wiedziec, czy program, z ktorym sie porozumiewamy to czlowiek czy SI. A co sie wydarzy gdy podlaczymy internet bezposrednio do zmyslow i wpuscimy tam do wspomagania program SI. Moze nie bedzie wojny Ludzie kontra Maszyny (programy), a poprostu SI zajmie nam mozgi... albo raczej my zainstalujemy dobrowolnie SI do naszego JA.

Skomentuj