Sztuczna inteligencja stanie się nową formą życia, która przewyższy ludzi, ostrzega Stephen Hawking

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczna inteligencja jest przez wielu postrzegana jako poważne zagrożenie dla ludzkości. Część specjalistów bardzo niepokoi fakt, że choć nie zdajemy sobie jeszcze sprawy ze wszystkich niebezpieczeństw jakie będą w przyszłości na nas czekać, SI jest rozwijana na potęgę i staje się wszechobecna. Niepokój ten wynika z tego, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat sztuczna inteligencja dorówna a następnie przewyższy ludzi w rozumowaniu.

 

Zdaniem brytyjskiego naukowca Stephena Hawkinga, który w ostatnich latach regularnie porusza ten temat, pewnego dnia SI stanie się zaawansowana do tego stopnia, że będziemy musieli ją uznać jako nową formę życia. Według niego stanie się tak, gdy człowiek opracuje system, który otrzyma umiejętność ciągłego doskonalenia się i samoreplikacji.

W przeszłości Hawking ostrzegał, że sztuczna inteligencja w najlepszym przypadku radykalnie odmieni naszą cywilizację, ale może również doprowadzić do jej upadku. Nastąpi to gdy inteligentne systemy uznają człowieka za zagrożenie dla Ziemi lub siebie samej. Dlatego od kilku lat część naukowców i ekspertów twierdzi, że trzeba stale monitorować rozwój SI i mieć nad nią pełną kontrolę.

 

Dzisiejsza sztuczna inteligencja posiada coraz większe możliwości. Amerykańska korporacja Google od dłuższego czasu pracuje nad systemem, który będzie potrafił przewidywać konsekwencje podejmowanych przez siebie decyzji. W październiku firma zaprezentowała program AutoML, który samodzielnie ulepszył swój kod źródłowy i stworzył nową wydajniejszą wersję samego siebie. Jak tak dalej pójdzie to obawy Stephena Hawkinga i wielu innych ekspertów ziszczą się szybciej niż nam się wydaje.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika PL123

To jest bardzo ważny temat i

To jest bardzo ważny temat i na czasie. Skoro już zarówno dyrektora mega fabryki Hitachi może zastąpić program oparty o SI i mięć lepszą o ok. 15% wydajność (to bardzo dużo), robotnika tejże fabryki może zastąpić robot, którym steruje algorytm, logistyka również, magazyniera również, ciężarówkę odbierającą towar zastąpi coś w stylu T-Poda, to mamy obraz już nawet nie przyszłości, a teraźniejszości powstrzymywanej niejako.

Pracownicy korporacji w mordorach warszawskich nawet nie zdają sobie sprawy, że siedzą tam w liczbie wielu tysięcy tak długo, aż nie pojawi się algorytm na ich miejsce (potwierdził mi to manago koncernu Tata, pracujący dla Citi).

Amica szczyci się postawieniem jednego z największych magazynów wysokiego składowania w Europie. Może wykonać 1600 operacji na godzinę, 24/7 potrzebując 1 człowieka do obsługi. JEDNEGO!!! Tym samym kilkaset pewnie osób straciło pracę. SUPER!!!! To powinno być nielegalne. I gdzie tu rola rządu? Nagle nie żal im kasy, którą by dostali z tych chudych polskich pensyjek??? NIC tu się kupy już nie trzyma.

Już teraz człowiek stał się zbędny. Od rolnika, do żołnierza, od robotnika, do bankiera. Wszyscy już możemy iść w odstawkę. I podkreślam, nie kiedyś tam, tylko już prawie teraz.

Portret użytkownika RobertzKłecka

Sztuczna inteligencja już

Sztuczna inteligencja już nami kieruje.

Np. Reklamy wyświetlane na naszych komputerach, które "wiedzą", co przeglądaliśmy,

Facebook, który wyświetla nam widomości "pod nas" - z kim więcej piszemy na messengerze, kogo profil oglądamy częściej, kogo lajkujemy itp...

Przykładów można dawać w nieskończoność.

To właśnie jest sztuczna inteligencja, który ma wyraźny wpływ na nasze życie.

Portret użytkownika witek

wie co mówi, sam ma sztuczną

wie co mówi, sam ma sztuczną inteligencję i jak dalego zaszedł ! a tak na poważnie mówi to po to aby w przyszłości mogli powiedzieć, a nie mówiliśmy? ostrzegaliśmy ale ci głupi ludzie sami sobie są winni ! Sztuczna inteligencja pasożytniczy reżim naszej galaktyki.

Portret użytkownika drej3107

S,I już jest niebezpieczna

S,I już jest niebezpieczna dla ludzi,,regulacje prawne powinny kontrolowac rozwój technologi S.I ROBOTY  kiedys całkiem nas zastąpią, ten kto ją osiągnie to zapanuje nad światem, lepiej dla życia ludzkiego jak bedzie podkontrolą

Portret użytkownika keri

To co powiedział Hawking nie

To co powiedział Hawking nie dotyczy przyszłości tylko obecnej sytuacji. To są ostrzeżenia, że wśród tych, którzy wyglądają jak ludzie są też nieludzie - programy bez duszy.

Bioroboty czyli nieludzie nienawidzą ludzi i chcą ich zniszczyć.

Hawking używa czasu przyszłego, ponieważ ludzie, którym całą edukację szkolną wciskano kłamstwa, nie są w stanie przyjąć prawdy.

Prawda o tym, że wśród tych, którzy wyglądają jak ludzie są też nieludzie jest jeszcze większą tajemnicą od tego, że istnieją inne inteligentne cywilizacje i to wcale nie odległe o jakieś mln lat świetlnych.

Strony

Skomentuj