Sztuczna inteligencja przyspieszy postępy w fuzji jądrowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wciąż jesteśmy daleko od wykorzystania fuzji jądrowej do celów energetycznych, lecz na pomoc przychodzi nam sztuczna inteligencja. Departament Energii Stanów Zjednoczonych przyjął projekt naukowców z Princeton Plasma Physics Laboratory i Uniwersytetu Princeton do programu Aurora Early Science. Eksperci pracują nad inteligentnym systemem, który pozwoli przewidzieć ewentualne usterki, jakie mogłyby wystąpić w tokamaku podczas fuzji jądrowej.

 

W ramach projektu „Accelerated Deep Learning Discovery in Fusion Energy Science” powstanie sztuczna inteligencja, którą będzie można uruchomić na przyszłym superkomputerze Aurora. Maszyna zostanie umieszczona w Argonne Leadership Computing Facility i będzie gotowa do użytku w 2021 roku. Nowy superkomputer będzie posiadał moc obliczeniową rzędu jednego eksaflopsa. Dla porównania, to aż 5 razy więcej od amerykańskiego superkomputera Summit, który został ujawniony kilka miesięcy temu i jest aktualnie najszybszym komputerem na świecie.

 

Sztuczna inteligencja stanie się narzędziem do przewidywania i kontrolowania wszelkich zakłóceń w reaktorach termonuklearnych, takich jak ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), który powstaje we Francji. Kierownik projektu, William Tang z Princeton Plasma Physics Laboratory powiedział, że sztuczna inteligencja pozwoli przyspieszyć postępy w fuzji jądrowej.

Wizualizacja reaktora ITER - źródło: Oak Ridge Leadership Computing Facility

Powstała sieć neuronowa zostanie przeszkolona do wykrywania konkretnych zdarzeń. W tym przypadku, pozwoli wykryć w bardzo krótkim czasie zakłócenia w plazmie. Dzięki temu, naukowcy będą mogli wdrożyć odpowiednie metody kontroli plazmy, zanim dojdzie do poważniejszej awarii, a nawet do uszkodzenia reaktora.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj