Sztuczna inteligencja potrafi sterować samolotem

Kategorie: 

Źródło: Aurora Flight Sciences

Samojeżdżące samochody powoli przestają zadziwiać ludzi, lecz jak będzie w przypadku "samolatających" samolotów? Naukowcy opracowali inteligentnego robota, który podczas symulacji potrafił sterować i wylądować samolotem Boeing 737.

 

Robot ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation System) został zbudowany dla amerykańskiej agencji DARPA przez firmę Aurora Flight Sciences. System składa się z kamery, dzięki której maszyna widzi kokpit, przyciski i pokrętła; zrobotyzowane ramię przeznaczone do obsługi samolotu oraz inteligentne oprogramowanie wykorzystujące tzw. uczenie maszynowe, dzięki któremu ALIAS może zdobywać nowe informacje niezbędne do obsługi pojazdu.

 

Podczas przeprowadzonych symulacji, ALIAS potrafił obsługiwać samolot Boeing 737 w trakcie lotu a nawet wylądował, wykonując wszystkie polecenia. Wcześniej przetestowano robota na pokładzie samolotów Cessna 208 i Diamond DA42 oraz śmigłowca Bell UH-1 Iroquois.

 

Jak widać wszystko zmierza do punktu, w którym wszystkie maszyny lądowe i latające będą obsługiwane przez roboty i sztuczną inteligencję. Przypomnijmy, że koncern lotniczy Boeing pracuje nad pierwszym na świecie "samolatającym" samolotem pasażerskim. Autonomiczny samolot zadebiutuje już w przyszłym roku. Specjaliści będą musieli się upewnić czy inteligentne oprogramowanie będzie w stanie zastąpić prawdziwych pilotów, prawidłowo wykonać całą procedurę lotu i zapanować nad potencjalną awarią. Jakakolwiek katastrofa lotnicza z udziałem sztucznej inteligencji może raz na zawsze pogrzebać plany wprowadzenia autonomicznych samolotów pasażerskich.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

A jak robot się poczuje

A jak robot się poczuje zmęczony to przełączy stery na autopilota.... hehehe. W sumie po co robot jeśli już jest autopilot?!? Jeśli to wymyślili amerykanie, to należy być w stosunku do nich wyrozumiałym... Shit happens!

Portret użytkownika Q

Sterowanie samolotem to

Sterowanie samolotem to "pikuś" w porównaniu do kierowania samochodem , więc skąd ten zachwyt ? Samolot nie musi utrzymać się na jezdni , nikt mu pod "koła" nie wlezie , pierszeństwa nie wymusi , skrzyżowań w powietrzu nie ma ani znaków drogowych , o remontach i objazdach nie mówiąc , żaden zwierzak też zza krzaka mu nie wyjdzie - na drzewo ani do rowu też nie wpadnie .. małpa z jednym okiem by umiała a co dopiero robot.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika wodzu

<p>Ben Wallace, brytyjski

<p>Ben Wallace, brytyjski minister obrony, zapowiedział na łamach "The Guardian", że Wielka Brytania wesprze Polskę, jeśli nasz kraj zdecyduje się na przekazanie Ukrainie MIG-ów. „Wielka Brytania poprze każdy kraj, który dokona takiego wyboru” - podkreślił Wallace. Pachnie mi to Banderą , zgrzydowski rząd w Polsce na wypadek ataku Rosji zostanie bez niczego !! a o to chyba chodzi Ukraińcom dla czego Brytole nie wesprą taką Rumunie gdzie mają MIG-21 ??? a pomagają Ukrainie ????</p>

Portret użytkownika syriues

Tak autopilot.

Tak autopilot.

Pytanie jest mianowicie takie.czy jest to sztuczna inteligencja?

Bo mi jednak tu cos smierdzi 

Takie przyzwwyczajanie ludzi do tej nazwy moze spowodować,ze antychryst bedzie w taki sposob postrzegany .jako inteligencja .pytanie czy jest to potrzebne, bo moze niekoniecznie. Zabiera to prace nie tylko nam ale i Bogu.czynnik ludzki."czyli szczesciem wszyscy wyszli calo"

A takie sztuczne pierd.....e

Ostatnio jechalem ,a orzede mna tesla.zrobila unik przed zwezeniem drogi, droga w budowie,i co.no i gtozilo to reakcja moja, bo musialem przychamowac.czyli sztuczna inteligencja robi dziwne niekontrolowane odruchy.moze zabic

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj