Sztuczna inteligencja pomaga przewidzieć wzrost nowotworów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Brytyjscy naukowcy zaczęli wykorzystywać sztuczną inteligencję, aby przewidzieć, jak nowotwory będą się rozwijać i ewoluować. Nowa technika pozwoli lekarzom przygotować skuteczniejsze, indywidualne terapie dla pacjentów.

 

Zespół z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie oraz Uniwersytetu Edynburskiego opracował technikę, pozwalającą wykrywać wzorce w mutacji DNA w nowotworach i wykorzystać pozyskane informacje do prognozowania przyszłych zmian genetycznych. Stale zmieniający się charakter nowotworów jest jednym z największych wyzwań w leczeniu raka. Niektóre z nich często ewoluują do postaci odpornej na leki.

 

Opracowana przez naukowców sztuczna inteligencja identyfikuje wzorce według kolejności występowania mutacji genetycznych w nowotworach, które powtarzają się pomiędzy pacjentami. Jeden wzór mutacji raka pozwoli przewidzieć inne.

Badacze wykorzystali 768 próbek nowotworów od 178 pacjentów, cierpiących na raka płuc, piersi, nerek i jelita, a następnie przeanalizowali dane każdego rodzaju nowotworu, aby dokładnie wykryć i porównać zmiany w każdym z nich. Identyfikując powtarzające się wzorce i po połączeniu ich z aktualną wiedzą o biologii raka i ewolucji, naukowcy mogli przewidzieć dalszy rozwój nowotworu.

 

Nowe możliwości pozwolą interweniować wcześniej, aby powstrzymać raka przed ewoluowaniem i uodpornieniem się na leki. Istnieje bowiem związek pomiędzy pewnymi sekwencjami powtarzających się mutacji nowotworów a szansą na przeżycie pacjenta.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika wyzdro

Niedługo nie przyjmą ci

Niedługo nie przyjmą ci dziecka do przdszkola ,  ponieważ rodzice mają genetyczne znaczniki że mogą mieć raka to dziecko także je ma i powinno natychmaisat poddać się amputacjii nogi ,ręki płuca ,nerki lub innego narządu ktury im akurat będzie potrzebny.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika etam@plusnet.pl

Rak z genami to ma raczej

Rak z genami to ma raczej niewiele wspólnego zdecydowanie więcej z oddychaniem komórkowym . ( błoną komórkową ) Szkoda ,że nie kazali podać tej inteligencji przyczyny raka ,albo i kazali tylko dalej udają ,że nie wiedzą . ,, Uodpornienie się na leki "" Toć na trucie się jeszcze nikt nie uodpornił . 

Skomentuj