Sztuczna inteligencja pilotuje już myśliwce F16! Czy to zapowiedź rewolucji w walkach powietrznych?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia, a teraz wkracza na pole wojskowe, gdzie zmienia oblicze lotnictwa bojowego. Najnowszym przykładem jest test przeprowadzony przez Siły Powietrzne USA, w którym zmodyfikowany myśliwiec F-16, znany jako VISTA X-62A, sterowany przez sztuczną inteligencję, zmierzył się w powietrzu z tradycyjnie pilotowanym F-16.

 

Test ten odbył się na Edwards Air Force Base w Kalifornii i był częścią programu DARPA, mającego na celu rozwijanie autonomicznych systemów bojowych.

 

VISTA X-62A, opracowany we współpracy z Lockheed Martin i Calspan Corporation, to unikalny eksperymentalny samolot wyposażony w zaawansowane systemy sztucznej inteligencji. Te systemy pozwalają mu na symulowanie różnych charakterystyk lotu i uczenie się z obserwacji. Samolot ten został wyposażony w System do Autonomicznej Kontroli Symulacji (SACS), który umożliwia prowadzenie zaawansowanych testów lotniczych, koncentrujących się na autonomii i sztucznej inteligencji.

 

Podczas testów przeprowadzonych między grudniem 2022 a wrześniem 2023 roku, VISTA X-62A wykonywał szereg manewrów bojowych w symulowanych starciach z myśliwcem F-16 pilotowanym przez człowieka. AI kontrolująca VISTA musiała stawić czoła jednemu z najtrudniejszych wyzwań w lotnictwie wojskowym – walce powietrznej w zasięgu wzroku, znanej również jako „dogfighting". Testy te miały na celu zbudowanie zaufania do autonomicznych technologii i udowodnienie, że mogą one działać bezpiecznie i skutecznie w krytycznych warunkach bojowych.

 

Ten przełom w wykorzystaniu AI w lotnictwie bojowym otwiera nowe możliwości dla przyszłych autonomicznych systemów uzbrojenia. Samoloty bezzałogowe, sterowane przez zaawansowane algorytmy AI, mogą w przyszłości wspierać lub nawet zastąpić pilotów w niebezpiecznych misjach bojowych. Jednak te technologiczne osiągnięcia rodzą również pytania etyczne i moralne dotyczące wykorzystania autonomicznych systemów uzbrojenia oraz ich potencjalnych konsekwencji dla bezpieczeństwa globalnego.

 

Wprowadzenie AI do lotnictwa bojowego jest częścią szerszego trendu militarnego, który ma na celu zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa operacji wojskowych poprzez automatyzację i rozwój technologii autonomicznych. Chociaż AI nie ma na celu zastąpienia pilotów, ma na celu wspieranie ich w wykonywaniu zadań bojowych, co pozwala im skupić się na bardziej strategicznych aspektach misji.

 

Ten historyczny test jest świadectwem szybkiego postępu technologii AI w zastosowaniach wojskowych i może stanowić fundament dla przyszłych innowacji w tej dziedzinie. Zdolności VISTA X-62A do autonomicznego prowadzenia skomplikowanych manewrów bojowych stanowią znaczący krok naprzód w rozwoju autonomicznych systemów uzbrojenia i mogą znacząco wpłynąć na przyszłe strategie wojskowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

 

 

Księga Daniela donosi , ze te przepychanki między Królem Południa  ( USA) a Królem Północy (Rosją) wkrótce zamienią się w starcia , ale Król Południa nie ma szans z Królem Północy :

Daniela 11: 40  „A w czasie końca król południa+ wda się z nim we wzajemne przepychanie i król północy niczym burza uderzy na niego z rydwanami i jeźdźcami oraz licznymi okrętami; i wtargnie do krajów, i zaleje jak powódź, i przetoczy się. 41  Wtargnie+ również do krainy Ozdoby,+ a wiele będzie krajów doprowadzonych do potknięcia.+ Ale oto ci ujdą cało z jego ręki: Edom i Moab+ oraz główna część synów Ammona. 42  I będzie wyciągał rękę przeciwko krajom; również ziemia egipska+ nie ujdzie cało. 43  I będzie władał ukrytymi skarbami złota i srebra oraz wszystkimi majętnościami Egiptu. A Libijczycy i Etiopczycy będą szli jego śladami.

Niestety ludzie o ideologii GENDER - LBGT przy władzy jako Król Południa (USA - UNIA - NATO) nie ma szans w starciu z Królem Północy (Rosją) a Ukraina jest tego dowodem , broń USA  - UNII -  NATO nie jest wstanie wygrać  z Rosją na terenie Ukrainy , bo Rosja jako Król (Północy ) czci boga twierdz a temu bóstwu militaryzm zachodni nie jest wstanie sprostać !

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Na razie nie jesteście wstanie zrozumieć co jest napisane, ale wkrótce to zrozumiecie

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika axell69

Też  uzywam  od lat  ventusky

Też  uzywam  od lat  ventusky   i jestem bardzo zadowolony   ale wracając do  twojego tematu   to jakiś czas temu , może z miesiąc , była podobna   sytuacja  z tym że podobna   fala  skierowana był     z północy  na  południe  wzdłuż wybrzeży  Afryki , poszukam   i jak znajdę coś to  wkleję  tu 

PS

film  na  yt    z  początku  kwietnia   https://www.youtube.com/watch?v=TnmvjOHeJW8

oraz   cytat  z linkiem 

"

W systemie monitorowania oceanów Ventusky.com jest teraz niewyjaśniona „anomalia”. Dziwny „wybuch” fal o długości 80 stóp nadał z Antarktydy i przesuwa się na północ.

Nigdy nie wiadomo, co to jest urządzenie. Czy pozostała bryła lodu wpadła do wody, skutki tsunami? Czy meteor uderzył w ocean z kosmosu?   Czy mieszane miejsce trzęsienie ziemi, którego nikt nie zarejestrował?

Jak można się domyślić, w całej Afryce nie ma żadnych dodatkowych zagrożeń związanych z tsunami. 

Jeśli film nastąpi, te fale o długości 80 stóp uderzą teraz w południowo-zachodnie wybrzeże afrykańskiego, a fale o wysokości ponad 20 stóp dotrą do Oceanu Atlantyckiego, do USA i Europy w ciągu kilku dni.  :     z https://halturnerradioshow.com/index.php/news-selections/world-news/unexplained-anomaly-emanating-from-antarctica-reported-80-foot-waves-moving-north

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

film  na yt  z tego samego kanału    z dzisiaj   https://www.youtube.com/watch?v=7aS22Q4WRCA

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj