Sztuczna inteligencja oskarżona o rasizm

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczna inteligencja po raz pierwszy mogła zadecydować o tym kto wygra międzynarodowy konkurs piękności. W projekcie wzięło udział 6 tysięcy ludzi z całego świata, lecz system wytypował głównie osoby o białej karnacji i tylko jedną czarnoskórą kobietę. Twórcy algorytmu są przerażeni.

 

W ramach konkursu, każdy mógł wysłać na stronę Beauty.AI zdjęcie, przedstawiające swoją twarz. Fotografie były wysyłane z ponad 100 krajów świata. Sztuczna inteligencja, zupełnie obiektywnie, wytypowała najładniejszych spośród kilku kategorii wiekowych. Lecz wyniki zaskoczyły samych twórców tej inicjatywy oraz wielu ekspertów - niemal wszyscy zwycięzcy są biali!

 

Oprogramowanie analizowało zdjęcia pod kątem zmarszczek czy symetrii twarzy, ale nie brało pod uwagę koloru skóry. Konkurs wywołał powszechne oburzenie, gdyż zdjęcia napływały z całego świata, również z Indii i Afryki. Tymczasem zwycięzcy to przede wszystkim biali ludzie, niektórzy z nich pochodzą z Azji. Tylko jedna kobieta jest czarnoskóra.

 

Autorzy tego konkursu korzystali ze sztucznej inteligencji, która stosuje tzw. uczenie maszynowe. Zanim SI faktycznie zabrała się za analizę fotografii, otrzymała zestawy zdjęć, na podstawie których wywnioskowała jak wygląda "ideał".

 

Co prawda, każda osoba ma swoje pojęcie ideału. Autorzy uznali jednak, że coś poszło nie tak - Alex Zaworonkow, dyrektor naukowy inicjatywy Beauty.AI powiedział, że jest zaskoczony gdyż on sam nie dokonałby takiego wyboru. Stwierdzono zatem, że trzeba wyeliminować dyskryminację i zapewnić sztucznej inteligencji jeszcze więcej zdjęć, przedstawiających różnorodnych ludzi. W najbliższym czasie wystartuje "druga edycja" międzynarodowego konkursu piękności a Zaworonkow liczy, że do tego czasu uda się naprawić "usterki".

 

Warto dodać, że konkurs powstał we współpracy z korporacją Microsoft, która zaliczyła już niejedną wpadkę. Na początku 2016 roku, firma zaprezentowała bota, któremu pozwolono rozmawiać z użytkownikami serwisu Twitter. Niestety sytuacja szybko wymknęła się spod kontroli - bot Tay zaczął stosować wulgaryzmy, szybko znienawidził feministki i Żydów, popierał działania Adolfa Hitlera itd. Microsoft zareagował, wyłączając chatbota, lecz po kilku dniach, w samym środku nocy i zupełnie niespodziewanie, Tay znów stała się aktywna i zaczęła spamować, po czym została odcięta od internetu na dobre.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

To by były jaja, gdyby

To by były jaja, gdyby sztuczna inteligencja doszła do wniosku, że własciciele pejsów i obgryzionych przez rabinów fiutów a i tych ukrywających się pod nazwiskami mieszkanców kraju, na którym pasożydują powinni nie żyć!

Może wymyśili jak się tego ścierwa pozbyć z naszej pięknej planety...

 Ci

Portret użytkownika Israfel

Algorytmy samouczące

Algorytmy samouczące porównują zdjęcia kandydatów z ocenami użytkowników.

Widocznie grono oceniających było w przeważającej części białe, więc AI nauczyło się białęgo ideału urody.

Gdyby dla dowcipu wrzucać zdjęcia krów i podstawić grupę ludzi, którzy będą dawać krowom same maksy, to wśród laureatów pojawiłyby się krowy.

Tak działa sztuczna inteligencja.

 

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika livid

W skali światowej jest to

W skali światowej jest to całkowicie bez sensu bo każda rasa jest specyficzna i wybór jest kwestia inwidualnych preferencji.

Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że nie odpowiada mi uroda większości azjatek, latynosek, murzynek... ale za to kobiet z naszego regionu tak, to znaczy, że jestem rasistą i szerze dyskryminację ? Smile

Nie każdemu musi odpowiadać globalizacja, szczególnie po tym, gdy wiemy o co tak naprawdę w tym chodziło.

Świat nie istnieje bez dobrych ludzi!
https://youtu.be/xQGwg92Wmg0

Portret użytkownika czterdzieści i cztery

Na odwrót. Ponieważ im więcej

Na odwrót. Ponieważ im więcej maszyn, tym więcej czasu masz dla siebie, na treningi i także na medytacje, a maszyny dostarczają ci jedzenie i pracują za ciebie. Wyrzucają śmieci, orzą pola, koszą trawę, sadzą ziemniaki, obcinają krzewy, zbierają owoce.

Portret użytkownika Draqonis

Oni koniecznie chcą nam

Oni koniecznie chcą nam wmówić że maszyny, roboty, sztuczna inteligencja ma jakiekolwiek zdanie. To człowiek mówi SI jak się ma zachować, to człowiek wydaje opinie... nie na odwrót.
"Twórcy algorytmu są przerażeni." <- tak... bardzo... Każdemu podoba się co innego, to kwestia gustu.

֎  Doświadczenie zdobywaj, doświadczeniem się dziel... nie osądzaj.  ֎

You are your only limit.

Portret użytkownika Eva11

a moze nauka wbrew sobie

a moze nauka wbrew sobie udowodnila jedynie ,ze rasizm czy ksonofobia tak naprawde nie istnieje...

ze piekno jest moze bardziej wyraziste w bialych ludziach ...

moze ten sztuczny twor zostal zaprogramowany w sposob obiektywny i dlatgeo nie mogla wybrac nic innego jak samo piekno porostu..

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika anonim

po prostu najbardziej

po prostu najbardziej urodziwe czarnoskóre panie nie mają dostępu do internetu  i nie mogły wyśłać swojego zdjęcia ponieważ w różnych plemionach po prostu brak wirtualnego świata

 

Portret użytkownika Zenek :)

 

 

No i się wydało iż "cała ludzkość" to tylko...

mniej lub bardziej pokolorowane.... 

PODRÓBY BIAŁYCH LUDZI......

 

Przy czym TE NAJBRZYDSZE zawsze najgłośniej wrzeszcza o dyskryminacji....

 

Strony

Skomentuj