Sztuczna inteligencja określi twoją osobowość jedynie na podstawie ruchu gałek ocznych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choć język to nasz podstawowy środek wyrazu, to mowa ciała również odgrywa ważną rolę w naszej codziennej komunikacji. Fakt ten zainspirował międzynarodowy zespół badawczy do stworzenia programu komputerowego, który ma rzekomo określać ludzką osobowość na podstawie interpretacji ruchu gałek ocznych.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym Frontiers in Human Neuroscience ujawnia, że na podstawie analizy ruchu gałek ocznych można określić niektóre typy osobowości człowieka – neurotyzm, ekstrawersję, ugodowość oraz sumienność. Co ciekawe, na podstawie tych danych nie szło określić otwartości człowieka.

 

Zdaniem naukowców ruch naszych oczu to w istocie okno do naszego umysłu – bogate źródło tego, kim jesteśmy, jak się czujemy i co aktualnie robimy. Nawet subtelne różnice w ruchu gałek ocznych mogą ujawniać intrygujące aspekty czyjejś osobowości.

 

W badaniu wzięło udział 50 studentów i pracowników Uniwersytetu Flinders, z czego większość stanowiły kobiety. Uczestnicy nosili na głowach nowoczesny sprzęt eye-trackingowy, który rejestrował ruch ich oczu. W międzyczasie badanych pytano o ich cechy osobowości przy zastosowaniu standardowych testów psychologicznych. Zostały one później wykorzystane do weryfikacji, jak dobrze sztuczna inteligencja spełniła swoje zadanie.

Opracowana przez badaczy sztuczna inteligencja działała na zasadzie zaprogramowanych setek danych, które oparto na wcześniej przeprowadzonych eksperymentach. Program analizował nie tylko sam ruch gałek ocznych, ale nawet zwężanie i rozszerzanie się źrenic.

 

U pojedynczej osoby futurystyczny test osobowości trwał zaledwie 10 minut. Sami twórcy są zdania, że ich program stanowi kamień milowy dla nauk psychologicznych. Kto wie, być może w przyszłości nie będziemy musieli odezwać się nawet słowem, by czytano z nas, jak z książki.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Ftaq

co za bzdety ! tzw sztuczna

co za bzdety ! tzw sztuczna intelygencja to zbior procedur danych algorytmów itp. Ktoś to musi stworzyć i zaprogramować, a kto ma takie kompetencje i wiedzę żeby oceniać charakter ludzki ? programista, lingwistyk ... ? później wyjdzie że ja ruszam oczami w lewo to jestem np gejem albo schizofrenikiem ! Smile a jak robię stolec 2 razy dziennie to mam zaburzenia emocjonalne i muszę brać pigułki szczęścia !

Portret użytkownika Maryjan_66

Ależ w tym nie ma żadnej

Ależ w tym nie ma żadnej filozofii. To nie chodzi o to, że SI jest coraz inteligentnijsze, to statystyczny czlowiek głupieje, wpada w szablony programowe. Zauważ, że widząc na plaży np wytatuowanego, przpakowanego gościa z łańcuchami tu i tam i BMW zparkowanym do połowy w morzu, już możesz określić mniej wiecej osobowość bez zaglądania nawet mu w gałkę, bo zreszta jest ona pewnie schowana za 'rajbanami'. To samo dotyczy innych zachowań "programowych" (np kibice, korposzczury, nienawiść do tego lub tamtego itd itp) . Gdy człowiek poddaje sie sztucznemu programowi - wystarczy, by SI miała w swych bazach sygnatury tychże zachowań, a galki oczne to jedynie jedna z mowy ciała. Czyż nie jestes w stanie okreslić osobowości niektórych formuowiczów np na ZnZ na podstawie samego avatara, i co napiszą na dany temat zanim to przeczytasz?

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

W Polsce ciągle, od Stalina

W Polsce ciągle, od Stalina
Wypasiona rządzi świnia.
Różne Mince i Bermany-
Łby okryte jarmułkami.

Za  Moczara, trzoda chlewna,
Niezbyt siebie była pewna.
Lecz Kuronie i Michniki,
Odrodziły świńskie kliki.

Znów na piersi lśni orderek,
Który wręczył świni Gierek.
A medale od Stalina,
Teraz skrętnie skrywa-świnia.

Też za „Bolka” i Stolzmana,
Świnia była odznaczana.
Pierś w medalach, jak Breżniewa-
Świnia chwali się po chlewach.
A Aarona pierś Szechtera,
Cała pręży się w orderach.
Order Orła ma Białego-
Hańba Rodu Piastowego.
Teraz znowu, jak widzicie,
Świnie siedzą przy korycie.
Świnia w rządzie, świnia w sądzie,
Czasem zdarza się w nierządzie.

Proszę bardzo-moje słowa,
Podpierają te przysłowia:
„Dziś uczciwsze kurtyzany,
Niż minister obrzezany!”
„Dziwka świętą prędzej będzie,
Niż Gronkowiec na urzędzie!”

W telewizji również świnia,
Nam holokaust wypomina;
Że Polacy tak bez wstydu,
Mordowali w wojnę Żydów.
Wysysają polskie dziatki,
antyświnizm z mlekiem matki!

Świnie żyją jak królowe-
Mają płace kominowe.
Zamiast leżeć świnia w błocie,
To się nurza w polskim złocie.

Nie zazdroszczę świniom mienia,
Wkurza mnie stan zaświnienia.
Komunikat przed hejnałem:
„-Nie ubyło dziś świń wcale.
W Zawichoście trzy przybyły,
Bo się właśnie oprosiły.
Świń przybyło też w Miedoni-
Czują się jak w swej kolonii.
Mamy wielką tu aferę-
Czosnkiem trują atmosferę!
Świń przybyło też w Szczucinie-
Szybko mnożą się te świnie…
Wszędzie stany alarmowe-
Świńskie zwiększa się pogłowie!”
Ale nie ma co narzekać,
Na wybory trzeba czekać.
Dziś już świnie nowe kwiczą,
Na koryto pełne liczą.
Rządzić będą znów tak samo.
No i dobrze-nam…baranom.

Dyżurny Psychiatra Kraju doc. hr. mgr świniologii Cezary Piotr Tarkowski

Portret użytkownika alojzy

" że na podstawie analizy

" że na podstawie analizy ruchu gałek ocznych można określić niektóre typy osobowości człowieka – neurotyzm, ekstrawersję, ugodowość oraz sumienność."
vs
"a czy nie prościej jest zwyczajnie ściągnąć gacie i spojrzeć?"

Masz naprawdę fascynujące sposoby na poznanie ludzkiej osobowości.
Twoje randki i spotkanie towarzyskie/biznesowe muszą być niezapomnianym wydarzeniem dla lokalnej społeczności i nie tylko.

Portret użytkownika zakaz skretu w lewo

tak się kończy napisanie

tak się kończy napisanie debilowi czegoś z przymróżeniem oka Smile

ja przynajmniej chodzę na randki koniobijco Smile twoje randki/spotkania towarzyskie/"biznesowe??" kończą się upapraną klawiaturą i śmierdzącymi gaciami Smile

 

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika alojzy

Technologia jest świetna. Ale

Technologia jest świetna. Ale jest w niewłaściwych rękach.
Jest problem: żaden z "wynalazków" nie został stworzony dla dobra człowieka. Żaden. Na pierwszym miejscu jest możliwość zarobienia kasy dla koncernów, a jak przypadkiem komuś coś się poprawi to jest to jako skutek uboczny, ochłap rzucony ludziom przez korporację. A z podrzucanych ochłapów i odpadków jeszcze nie powstało nic sensownego.

Druga sprawa to jakieś makabryczne i masowe ogłupienie ludzi ( a może to stan naturalny tzw. człowieka rozumnego). Jakaś kosmiczna zajadłość połączona z miksem głupoty, wrzaskliwego chamstwa i chęci rządzenia innymi sprawia, że 99% ludzkości nawet nie ma pojęcia co się dzieje. Jedni stwierdzą, że skoro jest piwo - to sobie zawsze poradzą, drudzy padną na kolana i zaczną klepać koronki do najświętszej wątroby jezusa pana na naszego, trzeci uważają, że są niezniszczalni i polecą z kijami na czołgi - jakiś kompletny brak rozeznania pomiędzy tym co jest realne i możliwe a fantazją i paranoją. Zero myślenia i planowania, same pierwotne  instynkty zwierzęce i te wyuczone przez tresurę technologią.

Trzecia sprawa wynikająca z poprzednich - ludzkość ma tak przesrane jak jeszcze nigdy nie miała, ale dalej sama własnymi rękami buduje dla siebie piekło za chwilową namiastke władzy albo kilka groszy więcej niż inni.
Każda, nawet najdrobniejsza rzecz robiona na szkodę innych (łapówka, oszustwo, chęć władzy itp) wróci spotegowana - jak nie teraz to później, ale wróci na pewno nawet w następnych pokoleniach. To nie żadna religia czy filozofia - to zwykła przyziemna logika, matematyka i fizyka, czyli konsekwencja działania tego świata.
Dosłownie w ciągu roku na tej Ziemi mógłby powstać najzwyklejszy raj. Ale zamiast tego to ludzie sami sobie robią piekło. Naprawdę tego nie rozumiem.

Skomentuj