Sztuczna inteligencja nauczyła się zabijania ludzi w grach wideo

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Rozwój sztucznej inteligencji budzi obawy wśród wielu ludzi na całym świecie. Podczas gdy coraz szersze grono naukowców domaga się wstrzymania prac nad SI, dwaj studenci informatyki z Carnegie Mellon University stworzyli inteligentnego bota, którego nauczono poruszać się w trójwymiarowym środowisku w grze komputerowej i zabijać jak największą liczbę przeciwników.

 

Do nauki tego oprogramowania wykorzystano technikę uczenia maszynowego (tzw. deep learning). Inteligentny bot nawigował po planszy w starej, lecz wciąż popularnej grze wideo "Doom", zbierał przedmioty, broń, amunicję i apteczki, za co otrzymywał punkty. Podobnie było w przypadku zabijania swoich przeciwników, którymi byli zarówno ludzcy gracze, jak i "zwykłe" boty. Punkty odejmowano za każde otrzymane obrażenia i śmierć.

 

Z każdą rozgrywką, sztuczna inteligencja osiągała coraz lepsze wyniki. Bot dość łatwo potrafił poruszać się w trójwymiarowym pikselowym świecie, gromadzić zapasy broni i eliminować wrogów. Wyróżniał się niezwykłą celnością. System został porównany do prawdziwej maszyny do zabijania.

Oprogramowanie było tak skuteczne, że wywołało obawy wielu ludzi. Możliwości sztucznej inteligencji zostały wyraźnie przedstawione w wirtualnym świecie. Skoro bot potrafił przemieszczać się po wirtualnym świecie, z pewnością stanowiłby równie wielkie zagrożenie w naszym świecie rzeczywistym. W szczególności, niebezpiecznie brzmi kwestia "nagradzania" SI za każdego zabitego przeciwnika. Uzbrojona inteligentna maszyna, wysłana na pole walki, mogłaby wpaść w swego rodzaju szał zabijania i zaczęłaby eliminować każdą żywą istotę, w tym zwierzęta i swoich sojuszników, za co otrzymywałaby "punkty" niczym w grze komputerowej, co dodatkowo zachęcałoby ją do dalszego zabijania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika PiotrSSS

Też mi coś.

Też mi coś.

Już LATA temu sztuczna inteligencja nauczyła się grać w Mario (2wymiarowa platformówka) i robiła to dużo lepiej niż ludzie.

Teraz nagle ktoś się odzywa że AI to zło, bo nauczyło się grać w 3D ?

 

-Ten program SI to jest dobry TYLKO W TEJ JEDNEJ GRZE (i zapewne po tysiącach godzin nauki). Gwarantuję, że software do robotów śmierci będzie miało skrajnie inne sterowanie itp.

-Jeśli to jest szybko "uczące" się SI, to może ono ratować życie np analizując zdjęcia (rentgeny itp) i filmy z prześwietleń i małych operacji jak np (kolono?) xyz-skopia czy inne takie robione kamerą na wysięgniku co szuka np raka w żołądku. Taki program nigdy nie będzie zmęczony, zamyślony lub nieuważny przy nudnej analizie zdjęć i filmów medycznych.

 

Przestańcie szukać zła w grach. Książki (oraz TV) mają często w sobie więcej nienawiści i złych wzorców.

Portret użytkownika Alvin

Granie w DOOM'a polega na

Granie w DOOM'a polega na zabijaniu - tak się w to gra, a uczenie maszynowe to nie jest deep learnign, a co tam - ważne, że artykuł jest, kikalność rośnie, a czy to prawda, czy ruska propaganda - kogo to obchodzi?

Deep learning to podzbiór kategorii uczenia maszynowego...  Tak w kwestii formalnej  

Przecież tu co drugi wierzy w Ziemie Płaskie i innych reptylian, więc jemu i tak wszystko jedno - czy ktoś ukradł, czy jemu ukradli - był zamieszany w kradzież; ergo jest kryminalista... 

Linki do ewentualnego uczenia się: 

Link 1

Link 2

Link 3

 

 

 

 

 

Zawsze twierdziłem i nadal twierdzę (nie sam), że ZnZ to ruska propaganda...... 

.... a Ziemia jest okrągła; i to jest naukowy fakt. 

Portret użytkownika pangolin

sztuczna inteligencyja  to

sztuczna inteligencyja  to tylko wzmacniacz władz umysłowych, to i nie dziwota, że doskonale wzmacnia również ludzką głupotę. dlatego na gwałt trzeba rozpocząć pracę nad sztucznym sercem  w bojaźni bożej wrawionym  które jako  jedyne jest w stanie okiełznać szaleństwo nadbudówki lewej półkuli mózgu. serce owo musi być  tkliwe nie zdolne do egoizmu szczerze i bezwarunkowo kochające gorące.    

Strony

Skomentuj