Sztuczna inteligencja nauczyła się zabijania ludzi w grach wideo

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Rozwój sztucznej inteligencji budzi obawy wśród wielu ludzi na całym świecie. Podczas gdy coraz szersze grono naukowców domaga się wstrzymania prac nad SI, dwaj studenci informatyki z Carnegie Mellon University stworzyli inteligentnego bota, którego nauczono poruszać się w trójwymiarowym środowisku w grze komputerowej i zabijać jak największą liczbę przeciwników.

 

Do nauki tego oprogramowania wykorzystano technikę uczenia maszynowego (tzw. deep learning). Inteligentny bot nawigował po planszy w starej, lecz wciąż popularnej grze wideo "Doom", zbierał przedmioty, broń, amunicję i apteczki, za co otrzymywał punkty. Podobnie było w przypadku zabijania swoich przeciwników, którymi byli zarówno ludzcy gracze, jak i "zwykłe" boty. Punkty odejmowano za każde otrzymane obrażenia i śmierć.

 

Z każdą rozgrywką, sztuczna inteligencja osiągała coraz lepsze wyniki. Bot dość łatwo potrafił poruszać się w trójwymiarowym pikselowym świecie, gromadzić zapasy broni i eliminować wrogów. Wyróżniał się niezwykłą celnością. System został porównany do prawdziwej maszyny do zabijania.

Oprogramowanie było tak skuteczne, że wywołało obawy wielu ludzi. Możliwości sztucznej inteligencji zostały wyraźnie przedstawione w wirtualnym świecie. Skoro bot potrafił przemieszczać się po wirtualnym świecie, z pewnością stanowiłby równie wielkie zagrożenie w naszym świecie rzeczywistym. W szczególności, niebezpiecznie brzmi kwestia "nagradzania" SI za każdego zabitego przeciwnika. Uzbrojona inteligentna maszyna, wysłana na pole walki, mogłaby wpaść w swego rodzaju szał zabijania i zaczęłaby eliminować każdą żywą istotę, w tym zwierzęta i swoich sojuszników, za co otrzymywałaby "punkty" niczym w grze komputerowej, co dodatkowo zachęcałoby ją do dalszego zabijania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika PiotrSSS

Też mi coś.

Też mi coś.

Już LATA temu sztuczna inteligencja nauczyła się grać w Mario (2wymiarowa platformówka) i robiła to dużo lepiej niż ludzie.

Teraz nagle ktoś się odzywa że AI to zło, bo nauczyło się grać w 3D ?

 

-Ten program SI to jest dobry TYLKO W TEJ JEDNEJ GRZE (i zapewne po tysiącach godzin nauki). Gwarantuję, że software do robotów śmierci będzie miało skrajnie inne sterowanie itp.

-Jeśli to jest szybko "uczące" się SI, to może ono ratować życie np analizując zdjęcia (rentgeny itp) i filmy z prześwietleń i małych operacji jak np (kolono?) xyz-skopia czy inne takie robione kamerą na wysięgniku co szuka np raka w żołądku. Taki program nigdy nie będzie zmęczony, zamyślony lub nieuważny przy nudnej analizie zdjęć i filmów medycznych.

 

Przestańcie szukać zła w grach. Książki (oraz TV) mają często w sobie więcej nienawiści i złych wzorców.

Portret użytkownika Alvin

Granie w DOOM'a polega na

Granie w DOOM'a polega na zabijaniu - tak się w to gra, a uczenie maszynowe to nie jest deep learnign, a co tam - ważne, że artykuł jest, kikalność rośnie, a czy to prawda, czy ruska propaganda - kogo to obchodzi?

Deep learning to podzbiór kategorii uczenia maszynowego...  Tak w kwestii formalnej  

Przecież tu co drugi wierzy w Ziemie Płaskie i innych reptylian, więc jemu i tak wszystko jedno - czy ktoś ukradł, czy jemu ukradli - był zamieszany w kradzież; ergo jest kryminalista... 

Linki do ewentualnego uczenia się: 

Link 1

Link 2

Link 3

 

 

 

 

 

Zawsze twierdziłem i nadal twierdzę (nie sam), że ZnZ to ruska propaganda...... 

.... a Ziemia jest okrągła; i to jest naukowy fakt. 

Portret użytkownika pangolin

sztuczna inteligencyja  to

sztuczna inteligencyja  to tylko wzmacniacz władz umysłowych, to i nie dziwota, że doskonale wzmacnia również ludzką głupotę. dlatego na gwałt trzeba rozpocząć pracę nad sztucznym sercem  w bojaźni bożej wrawionym  które jako  jedyne jest w stanie okiełznać szaleństwo nadbudówki lewej półkuli mózgu. serce owo musi być  tkliwe nie zdolne do egoizmu szczerze i bezwarunkowo kochające gorące.    

Portret użytkownika nauta

Jakim głupcem trzeba być,

Jakim głupcem trzeba być, coby wierzyć, że SI będzie prawa i sprawiedliwa (heh) a jej "wartości", będą szlachetne i bezinteresowne? Niby z jakiej paki? Każda jedna inteligencja, bez względu na swojego twórcę, jest zaprogramowana. Taki robak, ma stosunkowo ubogi programik przetrwania. Zwierzę już nieco bogatszy, który obejmuje trochę mniej podstawowe potrzeby a człowiek? Wystarczy spojrzeć na artykuły i komentarze. Od razu widać jakie programy komu zaimplementowano. Czy potrafi się z nich wyrwać? Tylko wyjątkowe okazy. Jest ich tak mało, że tu nie widzę ani jednego. To jakim cudem można oczekiwać, że akurat ta sztuczna będzie inna? Czy nie musi jej obejmować system algorytmów? I nawet algorytm każący się rozwijać, wychodzić poza swoje własne ograniczenia, musi wskazać algorytmy wykonania takiego zadania, ocenę efektów i... tak - dyrektywy, czyli to, co będzie ją motywowało, albo ograniczało. U człowieka to system wartości a u maszyny? Tylko skończony głupek może myśleć, że tym systemem u maszyny, nie będzie interes twórcy, lub właściciela. Tak, tak. Już sobie wyobrażam te głupoty w odpowiedzi,że niby SI może być bezstronna. Ktokolwiek tak twierdzi, chyba nie ma pojęcia co takie słowo znaczy. Bezstronna to może być w stosunku do wszystkiego, czego nie wymaga zadanie a cała reszta zależy od ichniego "systemu wartości". Pewnie Bill Furtian, sponsorowany przez CIA i diabli wiedzą przez kogo jeszcze, zadba o to, żeby jego "dzieci" troszczyły się o pospólstwo bezinteresownie. Tak jak Windows, który codziennie wita was bezczelnym "zapraszamy". Do czego was zaprasza? Do skorzystania z własnego mebla? Co bierze w zamian? Ale oczywiście, jak będzie bystrzejsze coś od Windowsa, to dojdzie do wniosku, że powinno służyć wam, jakiemuś bogu (wtedy to naprawdę zacznij się bać) a może "prawu i sprawiedliwości", bo to wynika z jakiejś żelaznej logiki.

Skomentuj