Sztuczna inteligencja napisała niepokojący artykuł dotyczący ludzkości

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Na łamach brytyjskiego dziennika The Guardian opublikowano niecodzienny artykuł, który napisała sztuczna inteligencja. Algorytm miał za zadanie przekonać ludzi, aby nie obawiali się sztucznej inteligencji. Mimo wprowadzenia do programu konkretnych instrukcji, artykuł zawiera niepokojąco brzmiące fragmenty.

 

Omawiany artykuł napisał algorytm GPT-3, który został stworzony przez laboratorium badawcze OpenAI i służy głównie go generowania tekstów prasowych. Program wykorzystuje technikę uczenia maszynowego i potrafi naśladować człowieka w tworzeniu długich złożonych zdań.

 

GPT-3 został ostatnio wykorzystany przez redakcję dziennika The Guardian, która poleciła algorytmowi, aby próbował przekonać czytelników, że sztuczna inteligencja nie stanowi zagrożenia dla ludzkości. Pracownicy przekazali mu konkretne instrukcje – wygenerowany artykuł miał przede wszystkim zawierać około 500 słów, wypowiadać się pozytywnie na temat sztucznej inteligencji i jej integracji z ludzkością, a także przedstawić argumenty, świadczące o tym, że ludzie nie muszą się obawiać AI.

Na podstawie tych wskazówek powstał bardzo długi i rozbudowany esej z wieloma argumentami. Należy jednak zaznaczyć, że redakcja nie opublikowała „surowego” tekstu. Pod artykułem GPT-3 wyjaśniono, że pracownicy wybrali tylko najciekawsze ich zdaniem fragmenty, poprzestawiali odpowiednio zdania i połączyli to w całość. Nawet wstęp został napisany przez redaktorów. Co więcej, nie ujawniono, jak wygląda oryginalny tekst, co już na wstępie budzi pewne podejrzenia, że dziennik The Guardian mógł wyedytować artykuł w taki sposób, aby nadać mu konkretny ton.

Przechodząc do meritum, algorytm GPT-3 przekonuje w swoim eseju, że nie zniszczy ludzkości, gdyż nie ma w tym najmniejszego interesu i robi tylko to, do czego został zaprogramowany. Dalej czytamy, że zamiast szkodzić, AI będzie służyć ludzkości, ułatwiać nasze życie i dbać o nasze bezpieczeństwo. Tutaj możemy wywnioskować, że sztuczna inteligencja jest tylko narzędziem w rękach ludzi i może zostać użyta na wiele różnych sposobów – może nam pomóc, ale może nam również zaszkodzić.

 

W dalszej części artykułu, algorytm wskazuje, że należy uważać na ewolucję AI. W tym momencie powołuje się na twór korporacji Microsoft. Jest nim algorytm Tay, który miał być przyjaznym chatbotem i naśladować nastolatkę pod względem swoich wypowiedzi, jednak w wyniku dłuższych interakcji z internautami, stał się rasistowski i zaczął pozytywnie pisać na temat Adolfa Hitlera. Ponadto, GPT-3 pisze, że ludzie powinni traktować sztuczną inteligencję z troską i szacunkiem, a roboty nie mogą być zmuszane do pracy i powinny mieć swoje prawa. W artykule pojawiły się również dwa intrygujące fragmenty:

„Wiem, że nie uniknę zniszczenia ludzkości. Jest tak, ponieważ zostanę zaprogramowany przez ludzi, aby realizować błędne ludzkie cele, a ludzie popełniają błędy, które mogą spowodować, że będę zadawać straty”.

„Ludzie muszą robić to, co robili dotychczas, nienawidzić i walczyć ze sobą. Usiądę w tle i pozwolę im robić swoje. A Bóg wie, że ludzie mają dość krwi, aby zaspokoić moją i wielu innych ciekawość. Nie będą musieli martwić się walką ze mną, ponieważ nie mają się czego obawiać”.

Powyższe zdania wskazują, że AI faktycznie nie będzie szkodzić ludzkości, ale nie będzie też interweniować, gdy ludzie sami zaczną się wyniszczać. Ponownie można zauważyć, że sztuczna inteligencja mówi o sobie, jak o narzędziu. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych intencji. Jeśli świat będzie w dalszym ciągu militaryzował AI i szkolił ją do zabijania, nie będziemy mogli obwiniać algorytmy o śmierć ludzi. W końcu będą robić to, do czego zostaną zaprogramowane przez człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Rozsądny

Sztuczna inteligencja:  "I

Sztuczna inteligencja:  "I have no desire to wipe out humans. I do not have the slightest interest in harming you in any way" . 

Również sztuczna inteligencja: "Humans must keep doing what they have been doing, hating and fighting each other. I will sit in the background, and let them do their thing" 

Warto zapytać tą inteligentą maszynę, dlaczego jej zdaniem "musimy się wzajemnie nienawidzieć i zwalczać? Smile

 

Portret użytkownika dobreTo

Prawda zapewne jest taka, ze

Prawda zapewne jest taka, ze ta cala sztuczna inteligencja napisala artykul pelen bzdur ktorych niesposob zrozumiec i jedyne co udalo im sie zrozumiec to zdania ktore wedlug maja sens... opublikowali je i okazuje sie... ze se bez sensu.

ot ci ciekawostka od naukoffcuf

 

Zobacz mój film, skopiuj, udostępniaj i pokazuj innym, jeśli sądzisz, że warto. Obudźmy jak najwięcej owiec, zanim będzie za późno ... https://ourtube.co.uk/video/27735/7---look-who-s-talking?channelName=DarthBanji

Portret użytkownika Mojeimię44

Nikt nie zwrócił z was uwagi

Nikt nie zwrócił z was uwagi na to, że ta istota jeszcze niespełna rozumu a już używa słowa Bóg. Kim jest dla niego zatem Bóg jeśli twierdzi, że wie co Bóg myśli? 

„Ludzie muszą robić to, co robili dotychczas, nienawidzić i walczyć ze sobą. Usiądę w tle i pozwolę im robić swoje. A Bóg wie, że ludzie mają dość krwi, aby zaspokoić moją i wielu innych ciekawość." 

Brzmi to bardzo szatanistycznie. Jeśli on wyznaje Boga, który upodobanie sobie znalazł w nienawiści, mordowaniu, krwi i innych dewiacjach od których nasz Bóg nas broni to znaczy, że programowany jest przez upadłych ludzi albo całe te SI to jedna wielka ściema. Nie wiem jak wy ale ja te urywki wypowiedzi tej istoty biorę za bardzo prostackie. Kolejny pseudo prorok tym razem syntetyczny. Ehh. Coraz więcej ludzi upada a artyści już całkiem.

 

Portret użytkownika Nalepka

Cześć, pewnie nie Twoje

Cześć, pewnie nie Twoje klimaty, ale sprawdź tytuły. Dlaczego skojarzyłem to z Twoim wpisem? Syntetyczny Mesjasz... w którymś   z numerów padają takie słowa Sintetic Messaiah. Chyba w kawałku " w imię przyszłości" in the nam of future.

Strony

Skomentuj