Sztuczna inteligencja może pozwolić na lepsze monitorowanie zmian klimatycznych na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Jeny i Hamburga, wskazują, że sztuczna inteligencja może znacznie poprawić nasze rozumienie klimatu i systemu Ziemi. W szczególności złożone procesy dynamiczne, takie jak huragany, rozprzestrzenianie się ognia i dynamika roślinności, mogą zostać lepiej opisane za pomocą sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja pozwala na tworzenie modeli dynamicznych procesów. Pozwala to na przykład na ilościową ocenę globalnej fotosyntezy na lądzie z jednoczesnym uwzględnieniem sezonowych i krótkoterminowych zmian.

 

Joachim Denzler z Computer Vision Group, jeden z autorów publikacji, stwierdził, że techniki głębokiego uczenia się stają się obiecującym narzędziem, wykraczającym poza dotychczasowe aplikacje, takie jak rozpoznawanie obrazów, czy przetwarzanie języka. Przykładami zastosowania są ekstremalne zdarzenia, takie jak rozprzestrzenianie się ognia lub huragany, które są bardzo złożonymi procesami, zależnymi od wielu czynników. 

 

Wprowadzenie nowoczesnych modeli może nieść za sobą pewne trudności. Będą one nadal oparte na danych zbieranych w tradycyjny sposób i będą w dużej mierze na nich bazować, co spowoduje ogromne wymogi pojemności pamięci urządzeń obsługujących. Poza tym potrzebna będzie strategia skutecznego łączenia uczenia maszynowego z modelowaniem fizycznym. Jeśli obie techniki zostaną połączone powstaną tak zwane modele hybrydowe.

Naukowcy twierdzą, że wykrywanie i wczesne ostrzeganie przed ekstremalnymi zdarzeniami, jak również prognozowanie sezonowe i długoterminowe oraz prognozowanie pogody i klimatu przyniesie ogromne korzyści dla ludzkości. Na podstawie nowych modeli będzie można tworzyć nowoczesne systemy ostrzegania przed katastrofami oraz monitorować klimat naszej planety.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj