Sztuczna inteligencja może pomóc w zbudowaniu sztucznego Słońca

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wciąż jesteśmy daleko od wykorzystania fuzji jądrowej do celów energetycznych, lecz na pomoc przychodzi nam sztuczna inteligencja. Departament Energii Stanów Zjednoczonych przyjął projekt naukowców z Princeton Plasma Physics Laboratory i Uniwersytetu Princeton do programu Aurora Early Science. Eksperci pracują nad inteligentnym systemem, który pozwoli przewidzieć ewentualne usterki, jakie mogłyby wystąpić w tokamaku podczas fuzji jądrowej.

 

W ramach projektu „Accelerated Deep Learning Discovery in Fusion Energy Science” powstanie sztuczna inteligencja, którą będzie można uruchomić na przyszłym superkomputerze Aurora. Maszyna zostanie umieszczona w Argonne Leadership Computing Facility i będzie gotowa do użytku w 2021 roku. Nowy superkomputer będzie posiadał moc obliczeniową rzędu jednego eksaflopsa. Dla porównania, to aż 5 razy więcej od amerykańskiego superkomputera Summit, który został ujawniony kilka miesięcy temu i jest aktualnie najszybszym komputerem na świecie.

 

Sztuczna inteligencja stanie się narzędziem do przewidywania i kontrolowania wszelkich zakłóceń w reaktorach termonuklearnych, takich jak ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), który powstaje we Francji. Kierownik projektu, William Tang z Princeton Plasma Physics Laboratory powiedział, że sztuczna inteligencja pozwoli przyspieszyć postępy w fuzji jądrowej.

Wizualizacja reaktora ITER - źródło: Oak Ridge Leadership Computing Facility

Powstała sieć neuronowa zostanie przeszkolona do wykrywania konkretnych zdarzeń. W tym przypadku, pozwoli wykryć w bardzo krótkim czasie zakłócenia w plazmie. Dzięki temu, naukowcy będą mogli wdrożyć odpowiednie metody kontroli plazmy, zanim dojdzie do poważniejszej awarii, a nawet do uszkodzenia reaktora.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj