Sztuczna inteligencja ma zapewnić komputerom zdrowy rozsądek

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Największym problemem, jaki stoi przed naukowcami dla dalszego rozwijania robotyki, jest zapewnienie maszynom zdrowego rozsądku oraz sztucznej inteligencji na dostatecznie wysokim poziomie. Dlatego też w Stanach Zjednoczonych trwają badania nad projektem, który pozwoli odkryć, czy komputery mogą się "uczyć" i "rozumować".

 

W amerykańskim Uniwersytecie Carnegie Mellon naukowcy prowadzą projekt, którego celem jest nauczenie komputera aby uczył się dokładnie tak samo jak robi to człowiek. Program komputerowy The Never Ending Image Learner (NEIL) uczy maszynę zdrowego rozsądku poprzez całodobowe analizowanie zdjęć, co pomoże jej "zrozumieć" świat wizualny. Badanie jest finansowane przez Biuro ds. Badań dla amerykańskiej marynarki (ONR) i Google.

 

Program NEIL działa od lipca tego roku a komputer zdołał już przeanalizować 3 miliony zdjęć. Maszyna zidentyfikowała półtora tysiąca obiektów z 500 tysięcy zdjęć, 1.200 scen analizując setki tysięcy obrazków oraz dokonała 2.500 skojarzeń. Dzięki temu projektowi, komputer "zrozumiał" między innymi:

 

  • "Airbus_330" może być swego rodzaju / podobny do "samolot"
  • "Jeleń" może być swego rodzaju / podobny do "antylopa"
  • "Samochód" może mieć część, "koło"
  • "Krzywa_wieża" może zostać znaleziona w "Piza"
  • "Zebra" może zostać znaleziona w "Sawanna"
  • "Las_bambusowy" może być / może mieć "pionowe_linie"

 

Naukowcy twierdzą, że czasami pojawiają się również błędy w "rozumowaniu" dlatego ludzie nadal muszą angażować się w proces nauki. Kolejnym powodem dla którego uruchomiono projekt NEIL jest stworzenie największej na świecie bazy danych wizualnych gdzie obiekty, sceny, działania, atrybuty i relacje kontekstowe mogą zostać oznakowane i skatalogowane.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/program-komputerowy-ma-zapewnic-maszynom-zdrowy-rozsadek

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Przecież człowiek jest

Przecież człowiek jest technicznie zaawansowanym białkowym robotem , który przy dostarczeniu odpowiedniej energii w poszczególne części wykonuje ograniczone prace fizyczne lub logiczne . Wszystko opiera się na energii elektrycznej wewnątrz człowieka , jesteśmy na tyle wysoko zaawansowani , że pracujemy wytważając energię samoczynnie z odpadów .Nasze funkcje logiczne i przepływ energii w neuronach ogranicza blokada biologiczna , czyli DNA . Jeżeli zostanie przez nas wyprodukowana sztuczna inteligencja to nie znając siebie możemy dopuścić do samoczynnego rozwoju nowej cywilizacji , jak bowiem możemy nałożyć ograniczenia innym maszynom jeśli nie potrafimy zdjąć naszych ? Być może będzie różnica jeszcze w postępowaniu robotów i będą bardziej wojownicze i bezwzględne od nas , my mamy ograniczenie etyczne czyli duszę a naukowcy nie uznając duszy nie mogą założyć samoczynnego ogranicznika .

Portret użytkownika navajo88

hahahahahaha a to dobre sobie

hahahahahaha a to dobre sobie ! .Naprzykład wyobrażam sobie ja mój kop się zaczyna mądżyć ,a ja jako właściciel się wkurzam przy nim że on taki mądry , ludzie nigdy ale to nigdy czy to komputer czy jaka kolwiek inna maszyna nie będzie wstanie dorównać człowiekowi w podejmowaniu decyzji NIGDY !!! , a dla czego to proste ponieważ komputer tylko liczy !!!!! i wykonuje POLECENIA  CZŁOWIEKA , czyli programisty i to jak działa wyłącznie zależy od tego czy dany programista i jego oprogramowanie jest na wysokim poziomie czy też nie , a bzdety w rodzaju myślących maszyn to można sobie wsadzić pomiędzy bajki dla niegrzecznych programistów !!!
J.M.H

Portret użytkownika mcg

A słyszałeś kiedyś o takich

A słyszałeś kiedyś o takich terminach jak choćby: logika rozmyta, perceptron("komputerowa" wersja ludzkiego neuronu z którego tworzone są komputerowe sieci neuronowe), języki programowania logicznego(np: Prolog), algorytm genetyczny, system ekspertowy. To, że dziedzina sztucznych inteligencji obecnie jeszcze kuleje to nie znaczy że nigdy nie powstanie system komputerowy posiadający wiedzę i działający podobne do ludzkiego mózgu. Choć niestety na pewno nie będzie to system idealny ponieważ myślę, że tak jak ludzie będzie posiadał pewną formę głupoty(np: brak wiedzy, lub błędne dane na jakiś temat)

Portret użytkownika nowy

sorrrrki...że

sorrrrki...że zapytowywuję.....a co to takiego "zdrowy rozsądek" mądrale?
Wy nawet nie potraficie zdefiniować zdrowego rozsądku, a chcecie to programować. W ten sposób na każdym kroku objawia się ludzka bezdenna głupota.

Portret użytkownika nowy

sorrrrki...że

sorrrrki...że zapytowywuję.....a co to takiego "zdrowy rozsądek" mądrale?
Wy nawet nie potraficie zdefiniować zdrowego rozsądku, a chcecie to programować. W ten sposób na każdym kroku objawia się ludzka bezdenna głupota.

Strony

Skomentuj