Sztuczna inteligencja ma uchronić ludzi od wypadków drogowych

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Na wystawie CES-2017 Consumer Electronics Show w Las Vegas (USA) zaprezentowano prototyp samochodu Toyota Concept-I, który został zaprojektowany w celu zmniejszenia liczby wypadków drogowych. Okazuje się, że Japończycy słusznie uważają, że szał wszystkich producentów na stworzenie autopilota jest przedwczesny, a do osiągnięcia pożądanych efektów w tym zakresie czeka nas jeszcze bardzo długa droga. Dlatego Toyota nie spieszy się z wprowadzeniem autonomicznej technologii napędowej i powoli rozwija swój interfejs z AI Yui, który został zaprojektowany, aby pomóc kierowcom.

 

 

Concept-I ma dwie elektroniczne kierownice wspomagające, z których jedna to „kierowca”, a druga to „ochroniarz”. Oba urządzenia obserwują sytuację na drodze i w razie potrzeby interweniują w trakcie jazdy, aby uniknąć wypadku. W rzeczywistości jest to zestaw typowych systemów bezpieczeństwa, sterowany przez sztuczną inteligencję i samokształcenie.

 

Inteligentny interfejs otrzymał również właściwą przyjazną nazwę – Al Yui, co można przetłumaczyć jako „system zapamiętywania nawyków i preferencji kierowcy w celu dostosowania się do nich”. Interfejs mówi, jaką trasę podróży preferuje, reguluje klimat w aucie i ustawia muzykę. Concept-I może przy tym mrugać światłami wewnątrz i na zewnątrz oraz powielać napisy na desce pokładowej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Komentarze

Portret użytkownika ShK

Pytanie jak takie samochody

Pytanie jak takie samochody zmierzą się z fałszywymi znakami drogowymi. Na przykład znak STOP na autostradzie/drodze szybkiego ruchu albo na uliczce osiedlowej ograniczenie prędkości do 120km/h. Kradzierz takiego znaku i postawienie w innym miejscu nie stanowi zbyt dużego problemu.

Portret użytkownika Dr Piotr

Może wogóle zamieńmy się w

Może wogóle zamieńmy się w bezwolne rośliny obsługiwane przez system elektronicznych udogodnień...masakra, co się dzieje z tym światem, wszędzie tworzymy tylko same ułatwienia i wyręczacze w obowiązkach, zatracając chęć i zdolności do nauczenia się czegokolwiek, a razie kryzysu enegretycznego lub katastrofy pozdychamy jak muchy z braku wiedzy i zdolności przetrwania. Niedługo zatracimy nawet zdolności do samodoskonalenia się i rozwoju i będą to za nas robić maszyny, a my będziemy tylko żyć dla przyjemności...intelektualna i mentalna tragedia.

Skomentuj