Sztuczna inteligencja już za 50 lat przewyższy zdolnościami ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczna inteligencja rozwija się w bardzo szybkim tempie. Choć na dzień dzisiejszy nadal jest dość prymitywna, w kolejnych dekadach ten stan rzeczy z całą pewnością ulegnie zmianie. Ekspert od sztucznej inteligencji Luca De Ambroggi uważa, że za 50 lat, roboty staną się na tyle silne i niezależne, iż będą mogły z powodzeniem zastąpić człowieka w wielu zadaniach.

 

Specjalista z londyńskiej firmy IHS Markit powiedział, że współczesne urządzenia przewyższają ludzi np. w czasie reakcji, dlatego znajdują zastosowanie w fabrykach, gdzie mogą wykonywać proste powtarzające się czynności. Jako przykład podał firmę Foxconn – jednego z największych na świecie producentów elektroniki i komponentów komputerowych, który w ostatnich latach bardzo aktywnie zastępuje ludzkich pracowników robotami przemysłowymi.

Luca De Ambroggi ostrzega, że powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć się przed robotami i sztuczną inteligencją, aby ludzie nie zostali wyparci i mieli możliwość przygotowania się i dostosowania do szybko zachodzących zmian. Przede wszystkim trzeba wprowadzić odpowiednie przepisy, które wyznaczą jasne granice dla sztucznej inteligencji, ale też wprowadzić zmiany w edukacji społeczeństw.

 

Ekspert przewiduje, że za 50 lat, inteligentne roboty będą mogły zastępować ludzi w wielu czynnościach. Nawet jeśli człowiek będzie górował nad maszynami intelektem, wyobraźnią i wszechstronnością, przyszłe roboty będą miały bardzo dobrze rozwinięte sztuczne zmysły, które być może będą lepsze od ludzkich.

Luca De Ambroggi ostrzega również, że sztuczna inteligencja może negatywnie wpłynąć na społeczeństwa, bezpieczeństwo danych, pracę i etykę. Inni eksperci przestrzegają przed wykorzystywaniem inteligentnych algorytmów w systemach zbrojeniowych, choć prace nad robotami bojowymi trwają od lat. Warto zastanowić się, czy sztuczna inteligencja przyniesie nam więcej korzyści, czy strat.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Sztuczna inteligencja już za

Sztuczna inteligencja już za 50 lat 

Biorąc pod uwagę wyraźnie widoczna różnicę umysłowo-intelektualną oraz malejący poziom inteligencji osobników w skali pokoleniowej spokojnie można przyjąc zasadę rosnących dysproporcji za 50 lat. Sztuczna ineligencja musi wtedy wygrać w sposób oczywisty!

Portret użytkownika Ha$s

Jakby to powiedział Baca, gó

Jakby to powiedział Baca, gó.W.no prawda. Jeżeli jest tak jak uczą w szkole że system nerwowy jest oparty o przewodzenie elektromagnetyczne  impulsów nerwowych to PACIEMU NIE KASUJE NAM ,,ZAPISU,, W MÓZGACH PODCZAS WYBUCHU JĄDROWEGO  ? 

Portret użytkownika I❤️NWO

Ze tak to ujme,...

Ze tak to ujme,...

naukowiec bardzo pozytywnie nadtawiony do rzeczywistosci, ktora wg. powyzszych danych, nie jest taka zla Wink wrecz przeciwnie

on marzy ze mamy AZ 50 lat? Nie trzeba byc naukowcem aby dowiesc ze mamy moze 10, 15 i oby najblizsze 5 w pokoju Smile

Portret użytkownika Dr Piotr

Sprawa jest prosta i

Sprawa jest prosta i oczywista, póki będziemy mieli nad tą mniej czy bardziej super inteligentną AI odpowiednią kontrolę i będzie ona odcięta od zasobów i linii produkcyjnych umożliwiających jej rozbudowę, to OK. Jeśli nad tym stracimy kontrolę, to po nas.

Portret użytkownika Maryjan_66

'Warto się zastanowić czy

'Warto się zastanowić czy przyniesie nam więcej korzyści czy strat' - najlepiej zostawić to do rozgryzienia samej SI. Coś jak gdy człowiek sam sobie w końcu zadaje pytanie 'A po co ja tu właściwie jestem?' Jak nie znajduje odpowiedzi - życie staje się bez sensu lub popełnia szybsze lub wolniejsze 'sepuku', a metoda uzależniona jest wtedy od kulturowego otoczenia.

Dla SI bazowym 'IF-em' jest korzyść - strata. Jeśli dla człowieka też, to lepiej od razu zastępować wszystko SI, łącznie z mózgami zraz po urodzeniu. Zamiast szczepionek jeden funkcjonalny chip w miejsce mózgu, a wszystko co nie odpowiada wartościom 'korzyść-strata' na tackę aborcyjną i do śmietnika. Zero strat, same korzyści.

No chyba, że istniejemy tu nie tylko dla korzyści - strat.. ;-)?

Portret użytkownika I❤️NWO

Zacznij pisac odnosnie tematu

Zacznij pisac odnosnie tematu, to moze rozmowa bedzie na poziomie. Czepiacie sie Illuminata, ale wasze* komentarze wygladaja jak klotnia dzieci na whatsapp.

pytanie do Moderatorow: “publikujecie” wyrazajac zgode na komentarze nie majace zwiazku z tematem - od/do czego w takim razie jest “proces zatwierdzenia komentarza” na ktory czekamy?? Nikt nie zwraca uwagi na to ze komentarz jest kompletnie nie na temat??

Trolling sie tu mnozy. Przedyskutujcie uwagi.

Skomentuj