Sztuczna Inteligencja już jest kreatywniejsza od ludzi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W dobie rozwijającej się technologii, gdzie sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę, naukowcy dowiedli, że AI jest zdolna nie tylko do szybkiego przetwarzania danych, ale także do kreatywnego myślenia. Eksperyment przeprowadzony za pomocą testu kreatywności TTCT pokazał, że ChatGPT, zaawansowany model językowy, wypadł lepiej niż 99% badanych ludzi pod względem płynności i oryginalności myśli.

 

Jednak choć AI z powodzeniem wypełnia testy kreatywności, jej zdolność do zrozumienia i naśladowania ludzkiej kreatywności nadal stanowi wyzwanie. Dlatego naukowcy podkreślają potrzebę bardziej wyrafinowanych narzędzi ewaluacyjnych, które będą w stanie precyzyjnie odróżniać pomysły generowane przez AI od pomysłów człowieka.

 

Niemniej, wyniki eksperymentu pokazują, że AI może sprostać zadaniom wymagającym oryginalnego myślenia. Sztuczna inteligencja ChatGPT okazała się bardziej kreatywna niż 99% studentów, którzy przystąpili do znanego testu kreatywności. W czasach, kiedy luka w kreatywności między AI a ludźmi zaczyna się zamykać, możliwości, jakie otwiera to dla przedsiębiorczości i innowacji, są niezmiernie ekscytujące.

 

Eksperyment z użyciem testu Torrance'a pokazał, że ChatGPT był w stanie udzielać interesujących i nieoczekiwanych odpowiedzi na pytania testowe. Jednak eksperci ostrzegają, że pomimo oszałamiających wyników, AI wciąż nie jest w stanie zastąpić kreatywnych myślicieli. Ludzka kreatywność jest niepowtarzalna, opiera się na emocjach, intuicji i osobistych doświadczeniach, które trudno jest odtworzyć w modelach uczenia maszynowego.

 

Chociaż sztuczna inteligencja zdaje się być silnym narzędziem wspierającym proces twórczy, nie jest w stanie w pełni zastąpić kreatywnego myślenia człowieka. AI może zaoferować nowe perspektywy i pomysły, ale to ludzka kreatywność, z jej unikalnymi cechami i zdolnościami, nadal pozostaje kluczowa.

 

Choć rola sztucznej inteligencji w dziedzinie kreatywności rośnie, należy pamiętać, że ludzki umysł i jego niepowtarzalna zdolność do kreatywnego myślenia są niezastąpione. AI może być nieocenionym narzędziem wspierającym proces twórczy, ale nie jest w stanie całkowicie zastąpić naszej wrodzonej, ludzkiej kreatywności.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szczypior

Fajnie byłoby poczytać na

Fajnie byłoby poczytać na czym polega ów test kreatywności. A teraz zastanówmy się czy łatwiej jest udzielić interesującej, oryginalnej odpowiedzi jeśli ma się ogromy zasob wiedzy wszechstronnej czy jeśli się nie ma? A SI ma dostęp to przepotężnych zasobów z szybkością niewyobrażalnie większą od człowieka. Dlatego m.in. SI może wygrywać w szachy a nie dlatego że jest kreatywna. To tylko kwestia ultraszybkich obliczeń i wyboru najlepszego dopasowania według algorytmu setki ludzkich programistów. Ponoć są przypadki poprawiania własnego kodu przez ultra komputery. A dlaczego nie, skoro są zadane parametry to można tak długo stosować różne kombinacje kodu aby stał się maksymalnie optymalny. Człowiek też może to robić ale mozolnie i z dużym prawdopodobieństwem pomyłki przy kolejnych poprawkach. Dlatego SI będzie lepsza ale kreatywnością bym tego nie nazwał.

Portret użytkownika Lol@wp.pl

Ostatnio robót pielęgniarka

Ostatnio robót pielęgniarka sztuczna inteligencja mówiła że jest fajna że nikomu krzywdy nie zrobi ale jak będzie przepis aby każdemu wszczepić zaordynowania dawkę preparatu szczupaki to wykona to sumiennie i kreatywnie nawet bez naszej wiedzy! W sumie to babka naprawdę dobrze się reklamowała mówiła że jak skończy pracę to po powrocie do domu chałupę ogarnie, obiad ugotuje, dupy da. I kobiety będa wyzwolone w końcu. Ciekawe co powie sztuczny facet czy będzie miał regulowanego penisa?????

Portret użytkownika filmy zima

To nie  sztuczna inteligencja

To nie  sztuczna inteligencja jest coraz "mądrzejsza", to ludzie wybierani do testów są coraz głupsi.

Nie można mówić o kreatywności jeśli AI może tylko przetwarzać to co wymyślił człowiek. To bzdura i propaganda.

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Bzdury! Nie ma żadnej

Bzdury! Nie ma żadnej sztucznej inteligencji, albo te sztuczki nie są żadną inteligencją. Jakie myślenie?! Liczydło maszynowe nie ma żadnego myślenia, brak samoświadomości, brak emocji, wydmuszka inteligencji. Maszyna tylko liczy miliardy szybciej od człowieka. Kreatywność? To posłuchajcie "muzykę" "stworzoną" przez to dziadostwo, owszem może się spodobać osobom, których gusta nie wyszły ponad muzykę disco polo albo podobną, ale nigdy nie stworzy nawet prostej ale oryginalnej (znaczy takiej jakiej nie ma) melodii! 

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika KiwiśAspek5

SI to demony, to upadli

SI to demony, to upadli aniołowie, którzy w wyniku potopu utracili ciała, i muszą mieć nowe, a SI im daje taką możliwość. Będą zwodzić ludzi, nawet zabijać. W Biblii jest cytat, mówi, że “zginie każdy, kto nie odda czci bestii i jej posągowi„

Portret użytkownika Endymion

Chciałbym przypomnieć:

Chciałbym przypomnieć:

"11 maja 1997 roku Garri Kasparow przegrał pojedynek z komputerem "Deep Blue". Szachy to dyscyplina wymagająca."

To było 26 lat temu, od tamtego czasu postęp w rozwoju jest wręcz ogromny.

Mamy obecnie czasy zawieszenia, bezobsługowe kasy w Lidlu, ale potrzebują jednak obsługi ludzkiej, Ostatnio widziałem taką kasę w Lewiatanie, która ma kamerę, robi zdjęcie twarzy i ocenia, czy klient ma 18lat i jest uprawniony do zakupu alkoholu. Każdy z nas zetknął się z call center, gdzie traci minuty życia na gadanie z robotem, co to niepaniemaju. Docelowo ma ziścić się sen SF niczym z filmu "Sędzia Dred", maszyna bez uczuć, w tym empatii zabije cię, za złamanie jakiegoś chorego prawa, a wszyscy wiemy, że prawo w Polsce jest chore stworzone pod diasporę prawniczo sędziowską, aby mieli pracę. Jeżeli SI jest taka mądra i inteligentna, to bym ją zainstalował w pierwszej kolejności na Wiejskiej, do oceny tych ustaw pisanych na kolanie. My jesteśmy podatnikami i my to finansujemy, ale nie będzie to do kontroli władzy, ale nas. To trochę tak, jakbym sam w mozole kręcił bat, albo powróz sam na siebie.

SI jest tak inteligentna, mądra, kreatywna, że powinna wyprzeć Obajtka i cały klub milionerów, a potem skontrolować, rozliczyć, wydać wyroki zabrania mienia i przeprowadzić referendum; czy szubienica, czy gilotyna?

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj