Kategorie:
Klimatolodzy wciąż ostrzegają przed zmianami klimatycznymi i wzywają do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W tym celu nawołuje się do rezygnacji z samochodów spalinowych na rzecz elektrycznych oraz korzystania z ekologicznych źródeł energii. Tymczasem najnowsze badania wskazują na kolejny czynnik, który zwykle jest pomijany, choć znacząco przyczynia się do globalnego ocieplenia.
Emma Strubell i jej zespół z Uniwersytetu w Massachusetts-Amherst ustaliła, że sztuczna inteligencja emituje ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery i jest pod tym względem bardziej niebezpieczna od samochodów. W jaki sposób? Naukowcy wskazują, że procesy związane z uczeniem inteligentnych algorytmów pochłaniają znaczne ilości energii.
Zespół skupił się na czterech różnych algorytmach komputerowych, które powstały z myślą o analizie i generowaniu tekstu - Transformer, ELMo, BERT i GPT-2. Dla przykładu, sztuczna inteligencja GPT-2 została wyszkolona na podstawie tekstów zawartych na 8 milionach stron internetowych i potrafi generować własne, rozbudowane teksty.
Naukowcy sprawdzili, ile każdy z wymienionych wyżej algorytmów zużywa energii elektrycznej w ciągu dnia. Wynik został pomnożony przez czas, który był potrzebny na ich wyszkolenie. Okazało się, że wyćwiczenie sieci neuronowej powoduje emisję aż 284 ton dwutlenku węgla, tj. aż 5 razy więcej od przeciętnego samochodu na przestrzeni jego całej żywotności.
Badacze zauważyli, że proces NAS (Neural Architecture Search), czyli metoda prób i błędów, to najbardziej energochłonna forma nauki sztucznej inteligencji, która zwykle zajmuje stosunkowo niewiele czasu i nie wymaga dużego nakładu pracy. Jednak wyszkolenie algorytmu Transformer z pomocą procesu NAS wydłuża jego czas nauki o kilka tysięcy procent – z 84 godzin do ponad 270 tysięcy godzin, a co za tym idzie, poziom zużycia energii również jest o kilka tysięcy razy wyższy.
Klimatolodzy najczęściej wskazują na samochody spalinowe i stosowanie paliw kopalnych jako największe zagrożenia dla ziemskiego klimatu. Jednak wszechobecna elektronika również znacząco przyczynia się do emisji dwutlenku węgla, choć czynnik jest jest zwykle pomijany.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
--
pzdr
kolo21
Skomentuj