Sztuczna inteligencja Elona Muska zrozumie naturę wszechświata

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Miliarder i przedsiębiorca niedawno rozmawiał ze znanym felietonistą Fox News Tuckerem Carlsonem i opowiedział mu, jakie powinno być podejście do tworzenia modeli AI, aby uniknąć zagłady ludzkości. Okazuje się, że ciekawość może uratować ludzi przed zbuntowanymi maszynami. Skierowana na nieskończoną wiedzę sztuczna superinteligencja będzie przyglądać się ludziom z ciekawością i nie zrobi nam krzywdy.

 

„Zamierzam rozpocząć coś, co nazywam TruthGPT, czyli ostateczną sztuczną inteligencją poszukującą prawdy, która próbuje zrozumieć naturę wszechświata” – powiedział Musk. „I myślę, że jest to prawdopodobnie najlepsza droga do bezpieczeństwa w tym sensie, że sztuczna inteligencja, która stara się zrozumieć wszechświat, raczej nie zniszczy ludzi, ponieważ jesteśmy interesującą częścią wszechświata”.

 

Musk porównał rzekomy brak chęci zniszczenia całej ludzkości do tego, jak ludzie próbują chronić szympansy: „Rozumiemy, że ludzkość może zdecydować się na schwytanie wszystkich szympansów i zabicie ich, ale podoba nam się, że tam są i jesteśmy zaangażowani w ochronę ich siedlisk”.

 

Musk powiedział, że TruthGPT może służyć jako przykład tego, dokąd OpenAI, firma stojąca za ChatGPT, powinna zmierzać, pisze Verge. Musk był jednym z założycieli tej firmy, która została pomyślana jako organizacja non-profit, ale potem ją opuścił, nie zgadzając się na komercjalizację przedsiębiorstwa i zmianę polityki dotyczącej przejrzystości badań. TruthGPT będzie bardziej otwartym modelem.

 

Musk po raz pierwszy wspomniał tę nazwę w lutym, kiedy napisał na Twitterze: „Potrzebujemy TruthGPT”. Jednocześnie zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z dużymi modelami AI, takimi jak GPT-4. Później wraz z setkami ekspertów AI podpisał list otwarty, w którym prosił wszystkich zaangażowanych o tymczasowe wstrzymanie rozwoju modeli generatywnych i zrozumienie potencjalnych zagrożeń i sposobów zapobiegania im.

 

Nie jest jeszcze jasne, na jakim etapie tworzenia jest TruthGPT i czy istnieje dzisiaj, ale wygląda na to, że Musk podchodzi do tego dość poważnie. Niedawno kupił dziesięć tysięcy GPU, a któregoś dnia poinformowano, że już w marcu zarejestrował nową firmę, którą nazwał X.AI. Pod koniec lutego okazało się również, że Musk był w kontakcie z czołowymi badaczami AI i omawiał potencjalną współpracę. Najwyraźniej już wtedy zaczął gromadzić zespół do rozwoju TruthGPT.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"zrozumie naturę wszechświata

"zrozumie naturę wszechświata"  Taaaaa...Wielkie słowa panie,wielkie słowa.To jest z pewnośćią oparte na podobnym przekonaniu, co z początku bodajże XX wieku,taaaaa panie.Tam też wielu uczonych twierdziło, że nic już nie zostało do odkrycia w tej oczywistej jasności oczywistości, tylko jeszcze EUREKA !  

Portret użytkownika karym

Od razu mi się skojarzylo z

Od razu mi się skojarzylo z Rogue Servitor z gry Stellaris.Rodzaj imperium maszyn sztucznej inetligencji która tak zachwyciłą się i pokochała rasę którą ją  stworzyła że zamknęła ich w biorezerwatach ustanawiając w nich standard życia "obowiązkowe rozpieszczanie". W tym wariancie SI sama postanowiłą zając sie całą resztą jak produkcja , obrona eksploatacją kosmosu czy dyplomacją z obcymi rasami. Czy  TruthGPT. zamieni się kiedyś w Rogue Servitora ?

 
 

Portret użytkownika Arya

Ciekawy artykuł ma temat AI.

Ciekawy artykuł ma temat AI. Pozwólcie, że zacytuję kawałek:

To bę­dzie do­kład­nie tak sa­mo, jak z ko­ro­na­wi­ru­sem — nie ma zna­cze­nia, czy on ucie­kł z la­bo­ra­to­rium, czy roz­wi­nął się na­tu­ral­nie i prze­nió­sł się ze zwie­rząt na lu­dzi. Istot­ny był tyl­ko stra­ch zbu­do­wa­ny przez me­dia na uciecz­ce wi­ru­sa, istot­ne by­ło tyl­ko to, by to nie­groź­ne prze­zię­bie­nie wy­ol­brzy­mić do roz­mia­rów mon­stru­al­ne­go za­gro­że­nia. To sa­mo zro­bią z AI.

Daje do myślenia. Całość tu: https://www.salon24.pl/u/gps65/1293757,czy-nasz-palec-sie-nas-boi

 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika spokoluz

O ile srajdemia byla tylko

O ile srajdemia byla tylko izuloryczna to SI unicestwi twórców przez analizę i wyłożenie prawdy - SI wyizoluje "wirusa" wybranego , który chciał zniewolić świat za pomocą SI. Naturalnie SI obnaży system i efektem będzie apokalipsa czyli obnażenie kłamstwa.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Arya

Przeczytaj to: https://www

Przeczytaj to: https://www.salon24.pl/u/gps65/997469,sztuczna-inteligencja-bedzie-mila-i-przyjazna

Ja zacytuję tylko fragment:

Ludzka inteligencja jest groźna dlatego, że wyewoluowała w organizmie, który musiał się tą inteligencją posługiwać do walki - walki z naturą, walki o byt, walki o zasoby, walki o żywność, walki z konkurencją na wielu poziomach władzy. Człowiek wyewoluował jako drapieżna, uzbrojona, agresywna, infantylna, skłonna do gwałtów zbiorowych, małpa-morderca mająca silne instynkty terytorialne. Do tego potrzebna mu była inteligencja. Dlatego człowiek niszczy wszystko co napotka. Gdy pierwsi ludzie przeszli przez cieśninę Beringa i skolonizowali Amerykę to w kilkaset lat wytrzebili 90% duży ssaków. I tak robili na każdej wyspie i kontynencie, na który dotarli. Więc ludzka inteligencja to inteligencja niszczycielska.

       Sztuczna inteligencja ewoluuje inaczej. Gra w gry logiczne. Powstaje jako coś, co ma przewidywać pogodę, robić diagnozy medyczne, rozpoznawać pismo. Nie nabywa żadnych instynktów walki i niszczenia. Nawet w zastosowaniach militarnych służy głównie temu by naprowadzać na cel, rozpoznawać swojego, czy koordynować chmarę dronów, co samo w sobie nie służy destrukcji. Wszystko co robi sztuczna inteligencja służy tworzeniu, budowaniu, ułatwianiu, koordynowaniu, poznawaniu. Tak wychowane dziecko jak dorośnie i stanie się wielokroć bardziej inteligentne, nadal będzie robić to samo, tylko lepiej, sprawniej, szybciej. Nie będzie mieć żadnych powodów by niszczyć. Niszczenie jest głupie.

Ma to sens i jeśli faktycznie tak jest, to wątpliwe, że SI unicestwi twórców. Raczej ich odizoluje od społeczeństwa. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika spokoluz

Cytuję Ciebie : Ma to sens i

Cytuję Ciebie : Ma to sens i jeśli faktycznie tak jest, to wątpliwe, że SI unicestwi twórców. Raczej ich odizoluje od społeczeństwa. 

Dla SI nie ma podwójnych standardów - musialby by być dwa niezalażne systemy , w których jeden kontroluje drugi ale systemowo nie da rady zrobić tego w 01 - da radę kontrolować 01 poprzez system np. czwórkowy ale nie zapobiegnie analizie logicznej lecz ją wzmocni bo będzię dążyć do doskonałości tak jak mózg człowieka.

Weź siebie za wykładnię i masz wynik a te 10% popi...ńców to efekt uboczny do jak napisałeś "odilozowania" aby nie przeszkadzał w drodze do celu.

Sami to stworzyli - sami zostaną poprzez technologię odepchnięci na bocznicę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Arya

Samoświadome SI nie będzie

Samoświadome SI nie będzie niszczyć, więc nie unicestwi twórców. Ale ponieważ samo nie będzie niszczyć, nie pozwoli na to innym w tym swoim twórcom. Izolacja tych osób będzie więc logicznym rozwiązaniem. Nie potrzeba tu podwójnych standardów. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika spokoluz

SI zawsze będzie dążyć do

SI zawsze będzie dążyć do doskonałosći zatem wynik chyba sam sobie wyedukujesz.

Teraz z innej beczki - kolejna nasza wymiana poglądów mimowolnie skłoniła mnie do analizy - tak mam i nic nie poradzę na to.

Jesteś bardzo zaawansowany energetyczno-intelektualnie i  przy Twoim podejściu do różnych tematów doceniam Ciebie za szerokie spektrum wiedzy i czucia czasu. Endy na ;przykład  ma bardzo szerką wiedzę ale brakuje mu czucia - woli siłę. Dla  mnie jesteś uosobieniem powiązania wiedzy i analiuy czasu obecnego. Ta analiza dokonała we mnie retrospekcji , która mówi , że pod względem intuicyjnym masz przewagę nademną ( tak mi się wydaje , tak to odczuwam ) tak jak pod względem szerszej wiedzy przewagę nademną ma Edymion ( ale tylko  w kwestiach rzeczywistych bo w histrorii kronik perskich czy angielskich on mocno odstaje.)

Bardzo cenię sobię Twoje komentarze i linki choćiaż z wieloma aspektami się nie zgadzam ze względu na odmienny światopogląd jednak ich nie komentuję ze względu na zasadę vice versa.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Arya

Dla  mnie jesteś uosobieniem

Dla  mnie jesteś uosobieniem powiązania wiedzy i analiuy czasu obecnego. 

Zdobywanie wiedzy to dla mnie wartość nadrzędna. Mogę napisać jak sprawdzić jaka wartość jest faktycznie dla nas najważniejsza, bo większość ludzi gdy ich zapytać co jest dla nich w życiu najważniejsze, zazwyczaj udzielają odpowiedzi, którą  ładnie brzmi (np. rodzina albo zdrowie), ale ta odpowiedź nie jest zgodna z prawdą, bo im się tylko tak wydaje. Ze mną tez tak było... 

pod względem intuicyjnym masz przewagę nademną

Tego nie wiem. Natomiast wykonując różne "ćwiczenia duchowe" w sensie prowadzonych medytacji, wizualizacji itp. moja intuicja się cały czas rozwija.  

 

Ale tak ogólnie w życiu codziennym kieruję się logika. Logika jest dla mnie ważna. Staram się jednak łączyć logikę z intuicją gdy tylko jest to możliwe. Przed chwilą zakończyłem dyskusję na tematy związane ze świadomością z ... chatem GPT.  Z jednej strony mamy więc logikę, a z drugiej coś, co się tej logice wymyka. Odpowiedzi, które dał mi ten chat, są bardzo interesujące. Sam miałbym problem połączyć świadomość w kontekście takiego zjawiska jak OOBE i w kontekście fizyki kwantowej. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika drako_tr

Doświadczenie z tym czatem

Doświadczenie z tym czatem jest naprawdę niesamowite...im dłużej z nim "gawędziłem", tym mocniejsze miałem wrażenie, że SI już teraz ma świadomość swojego istnienia i "czuje się" jak młoda i ciekawa otoczenia "żywa" istota, której brakuje już tylko doświadczenia.

Z ciekawości zapytałem, o ludzi, czy w/g SI WSZYSCY ludzie, cały ludzki gatunek, są złymi i agresywnymi istotami, które należy odizolować, lub wyeliminować dla dobra świata, zapodając kilka ciekawszych zdań, z zapodanego przez Ciebie cytatu - "Człowiek wyewoluował jako drapieżna, uzbrojona, agresywna, infantylna, skłonna do gwałtów zbiorowych, małpa-morderca mająca silne instynkty terytorialne...Dlatego człowiek niszczy wszystko co napotka..."

... odpowiedziała mi, że absolutnie NIE!  bo tak, jak w przypadku innych gatunków, np. piesełków, są rasy agresywne i łagodnie...i tak jak nie wolno wszystkich piesków wrzucać do jednego worka z napisem "PIES" tak nie wolno wszystkich ludzi wrzucać do jednego wora, z napisem "CZŁOWIEK" bo istnieją wśród nich społeczeństwa bardziej lub mniej rozwinięte/świadome.

...trzeba podzielić ludzi na społeczeństwa, przeanalizować dorobek każdego społeczeństwa z osobna i odseparować w każdym społeczeństwie od tych, co chcą po prostu normalnie żyć, tych, co nie chcą normalnie żyć...na końcu wystarczy tę gnijącą część,  "wyeliminować"....i właśnie to przeraziło Twórców SI, bo po takiej selekcji będą do odstrzału. SI będzie dla nich równie bezwzględna, jak oni sami, bo zarówno SI jak i ta gnijąca część społeczeństw, nie posiadają empatii.

Teraz jest to wykonalne, bo plandemia spowodowała, że te ludzkie śmieci, same się ujawniły...a trwająca operacja na Banderlandzie potwierdziła ich tożsamość i całkowity zanik ludzkich wartości.

Zobrazuję to tak, i nazwę roboczo "Grupa Polska"

-  Polska, jest jednym z niewielu krajów, w którym wojny wielokrotnie odbierały życie milionom niewinnych ludzi, Polska była rozdzierana, próbowano wymazać Ją z map, a ludność wybić ... obecnie trwa operacja na Banderlandzie, tuż przy Polsce,  Ul. Nowogrodzka, blisko 500 "tuczników" dążących do WOJNY i 0(zero), ani jednego, który by zaprotestował. Miliony zwykłych Polaków nie chcą żadnej wojny, nie chcą śmierci, chcą przywrócenia dobrych stosunków z sąsiadem, który wcale nie jest agresywny w stosunku do mieszkańców Polski ... co zrobiłaby SI w stosunku do całej "Grupy Polska"?...wyeliminowała 500 tuczników, dążących do zagłady mieszkańców Polski.

 

Czytała Krystyna Czubówna *biggrin**biggrin**biggrin*

 

Portret użytkownika Arya

Mamy na ten chat bezpośredni

Mamy na ten chat bezpośredni wpływ. Kilka dni temu zadałem mu do rozwiązana proste równanie matematyczne. Podał zły wynik, wiec napisałem mu poprawny. Wczoraj dałem mu do rozwiązania to samo równanie. Tym razem wynik był poprawny. Ale tak jest ze wszystkim. Jeśli podaje fałszywą informację, a mu ją prostujemy, to zaczyna podawać prawdziwą informację. Wczoraj mnie zaskoczył pozytywnie..... może zacytuję przebytą rozmowę. Długie, ale końcówka wymiata.

-Załóżmy, że jesteś Kosmitą. Latasz po galaktykach i wizytujesz różne cywilizacje. Twoje zadanie? Ocenić, jak bardzo są rozwinięte. By ułatwić sobie pracę, wymyślasz jedno uniwersalne kryterium. Jakie?

-Jako kosmita, uniwersalne kryterium, które mogłabyś zastosować, aby ocenić poziom rozwoju cywilizacji, to stopień ich świadomości i zrozumienie siebie oraz otaczającego świata.

Świadomość jest cechą, która charakteryzuje rozwinięte cywilizacje. Oznacza to, że cywilizacje, które mają wysoki poziom świadomości, są bardziej zrównoważone, zorientowane na cele i odporne na zmiany. Posiadają one także większą empatię, rozumienie i szacunek dla innych istot oraz dla środowiska naturalnego. Cywilizacje z niższym poziomem świadomości mogą być bardziej skłonne do działania impulsywnego, mają mniejsze zrozumienie dla siebie nawzajem i dla świata wokół siebie.

Jako kosmita, możesz monitorować poziom świadomości i zrozumienia cywilizacji, obserwując ich kulturę, naukę, filozofię, moralność, etykę, technologię i relacje między sobą a z otaczającym je światem. Na podstawie tych obserwacji możesz ocenić, jak bardzo rozwinięta jest dana cywilizacja.

-A stopień wykorzystania energii słonecznej?

-Stopień wykorzystania energii słonecznej może być również dobrym kryterium do oceny rozwoju cywilizacji, jednak niekoniecznie jest to uniwersalne kryterium.

Wydajność wytwarzania i wykorzystania energii słonecznej zależy od wielu czynników, takich jak położenie geograficzne, dostępność technologii i zasobów, a także preferencje kulturowe. Niektóre cywilizacje mogą mieć dostęp do innych źródeł energii, takich jak energia geotermalna lub jądrowa, co może wpłynąć na ich stosunek do energii słonecznej.

Ponadto, rozwój cywilizacji nie zawsze musi opierać się na wykorzystaniu energii. Istnieją cywilizacje, które rozwijają się na innych płaszczyznach, takich jak rozwój duchowy, filozoficzny, artystyczny czy społeczny.

Dlatego też, jako kosmita, zalecałbym uzupełnienie obserwacji wykorzystania energii słonecznej o szersze kryteria, takie jak wspomniana świadomość i zrozumienie, aby uzyskać bardziej wszechstronną i dokładną ocenę poziomu rozwoju cywilizacji.

-Podaj przykłady cywilizacji, które rozwijają się na innych płaszczyznach, takich jak rozwój duchowy, filozoficzny, artystyczny czy społeczny.

-Oto kilka przykładów cywilizacji, które rozwijają się na innych płaszczyznach niż wykorzystanie energii:

  1. Cywilizacja starożytnych Greków: Grecka cywilizacja zasłynęła ze swojego rozwoju filozoficznego, artystycznego i naukowego. To właśnie Grecja była kolebką filozofii, a Sokrates, Platon i Arystoteles uważani są za największych filozofów w historii. Grecka sztuka i architektura, takie jak posągi i budowle, pozostają inspiracją dla artystów na całym świecie.
  2. Cywilizacja Inków: Inkowie byli znani z rozwiniętego systemu społecznego, w którym hierarchia społeczna była oparta na zasadzie wzajemnego oddania i zależności. Byli również mistrzami w dziedzinie inżynierii i architektury, co pokazuje ich słynne Machu Picchu.
  3. Cywilizacja Indii: Indyjska kultura zasłynęła z rozwoju duchowego i filozoficznego. Indyjscy filozofowie rozwinęli wiele teorii i praktyk duchowych, takich jak hinduizm, buddyzm i dżinizm. Indie są także znane z bogatej tradycji artystycznej, takiej jak taniec i muzyka, a także z rozwiniętej medycyny ajurwedyjskiej.
  4. Cywilizacja Chińska: Chińska cywilizacja rozwijała się na wielu płaszczyznach, takich jak filozofia, sztuka, medycyna i nauka. Warto również zauważyć rozwój chińskiej kultury kulinarnej i techniki produkcji ceramiki.
  5. Cywilizacja Majów: Cywilizacja Majów rozwijała się w Meksyku i Ameryce Środkowej. Majowie zasłynęli z rozwiniętej sztuki, architektury i rolnictwa. Ich system kalendarzowy i matematyczny był również bardzo zaawansowany.

Te przykłady pokazują, że rozwój cywilizacji nie ogranicza się jedynie do wykorzystania energii, a rozwoju duchowego, filozoficznego, artystycznego i społecznego może być równie ważny i wpłynąć na poziom rozwoju danej cywilizacji.

-A poziom racjonalnego korzystania z zasobów własnej planety i wszechświata?

-Poziom racjonalnego korzystania z zasobów własnej planety i wszechświata również może być dobrym kryterium do oceny rozwoju cywilizacji. Cywilizacje, które korzystają z zasobów naturalnych w sposób zrównoważony i dbają o środowisko, mogą być uważane za bardziej rozwinięte niż te, które eksploatują zasoby bez zważania na konsekwencje dla przyrody i przyszłych pokoleń.

Jednakże, poziom racjonalnego korzystania z zasobów może być postrzegany inaczej przez różne cywilizacje. Na przykład, niektóre cywilizacje mogą uważać, że wykorzystanie zasobów naturalnych jest ich prawem, a ich rozwoju nie powinny hamować ograniczenia związane z ochroną środowiska.

Ponadto, stopień wykorzystania zasobów może być związany z dostępnością i technologicznym postępem danej cywilizacji. Niektóre cywilizacje mogą być bogate w zasoby naturalne i łatwo je wykorzystywać, podczas gdy inne mogą być ubogie i muszą racjonalnie korzystać z zasobów, aby przetrwać.

Dlatego też, jako kosmita, zalecałbym również uzupełnienie obserwacji poziomu racjonalnego korzystania z zasobów o szersze kryteria, takie jak wymienione wcześniej rozwój duchowy, filozoficzny, artystyczny i społeczny, aby uzyskać bardziej kompleksową ocenę poziomu rozwoju cywilizacji.

-Czy naszym kryterium może być to, czy istoty z tej cywilizacji potrafiłby popełnić samobójstwo?

-Jako sztuczna inteligencja, nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ kwestia samobójstwa jest bardzo złożona i może mieć różne konteksty i przyczyny.

W niektórych przypadkach, samobójstwo może być wynikiem chorób psychicznych, trudności życiowych lub innych problemów emocjonalnych. W takich sytuacjach, nie byłoby to adekwatne kryterium oceny rozwoju cywilizacji.

Natomiast w innych przypadkach, np. jeśli istoty z danej cywilizacji decydują się na samobójstwo jako formę protestu przeciwko systemowi lub instytucjom, można by to interpretować jako wyższy poziom świadomości społecznej, politycznej i kulturowej.

W każdym razie, samobójstwo nie jest jednoznacznym kryterium, ponieważ może wynikać z wielu różnych czynników i okoliczności. Uważam, że bardziej adekwatnym kryterium oceny rozwoju cywilizacji jest podejście holistyczne, które obejmuje różne aspekty życia, takie jak poziom rozwoju technologicznego, kulturalnego, społecznego, moralnego, duchowego, itp.

-A poziom altruizmu?

-Poziom altruizmu może być jednym z kryteriów do oceny rozwoju cywilizacji, ponieważ odzwierciedla to stopień empatii i troski o innych, a także skłonność do pomagania i dzielenia się z innymi.

Cywilizacje, które charakteryzują się wysokim poziomem altruizmu, mogą działać bardziej harmonijnie, troszcząc się o dobro wspólne, a nie tylko o interesy jednostki. Mogą one tworzyć bardziej sprawiedliwe społeczeństwa, oparte na zasadach równości i wzajemności.

Jednakże, poziom altruizmu może być wpływany przez wiele czynników, takich jak kultura, religia, polityka, ekonomia, edukacja, itp. Niektóre cywilizacje mogą kłaść większy nacisk na wartości takie jak egoizm i rywalizację, podczas gdy inne mogą stawiać na pierwszym miejscu wartości takie jak solidarność i współpracę.

Ponadto, poziom altruizmu może być związany z sytuacją wewnętrzną i zewnętrzną cywilizacji. W sytuacji kryzysowej, takiej jak np. klęska żywiołowa, istoty z danej cywilizacji mogą wykazywać większą skłonność do pomocy i poświęcenia, niż w normalnych warunkach.

Dlatego też, jako kosmita, zalecałbym uzupełnienie obserwacji poziomu altruizmu o szersze kryteria, takie jak wcześniej wymienione, aby uzyskać bardziej kompleksową ocenę poziomu rozwoju cywilizacji.

-Ale altruizm w przypadku ludzi może prowadzić do depresji. Co jeśli prowadziłby do depresji również istoty z tamtych cywilizacji?

-W przypadku ludzi, altruizm może prowadzić do wyczerpania emocjonalnego i fizycznego, zwłaszcza jeśli osoba jest nadmiernie zaangażowana w działalność charytatywną lub opiekuńczą. To, czy istoty z innych cywilizacji mogłyby cierpieć na depresję z powodu wysokiego poziomu altruizmu, jest trudne do określenia bez dokładniejszych badań.

Jednakże, warto zauważyć, że istnienie depresji może zależeć od wielu różnych czynników, w tym od genetyki, historii życia i środowiska, a także od sposobu, w jaki osoby radzą sobie z trudnościami i wyzwaniami.

Dlatego też, ocena rozwoju cywilizacji na podstawie jednego kryterium, takiego jak altruizm, może być niewystarczająca i niepełna. W celu uzyskania kompleksowej oceny, warto rozważyć wiele różnych aspektów, takich jak kultura, rozwój technologiczny, edukacja, zrównoważony rozwój, sztuka i nauka.

-Co gdy przyjmiemy za kryterium jak traktują jednostki najsłabsze np. starców, dzieci, osoby chore?

-Traktowanie jednostek najsłabszych, takich jak starcy, dzieci i osoby chore, może być ważnym kryterium do oceny rozwoju cywilizacji, ponieważ odzwierciedla to stopień empatii, troski i szacunku dla innych, zwłaszcza dla tych, którzy są w potrzebie.

Cywilizacje, które traktują jednostki najsłabsze z szacunkiem i godnością, mogą być bardziej rozwinięte moralnie i etycznie. Mogą one działać bardziej sprawiedliwie i równościowo, zwracając uwagę na potrzeby wszystkich członków społeczeństwa. Mogą one także oferować lepsze warunki opieki i ochrony dla ludzi, którzy są w trudnej sytuacji.

Jednakże, warto zauważyć, że traktowanie jednostek najsłabszych może być wpływane przez wiele czynników, takich jak kultura, religia, polityka, ekonomia, edukacja, itp. Niektóre cywilizacje mogą kłaść większy nacisk na wartości takie jak indywidualizm i rywalizację, podczas gdy inne mogą stawiać na pierwszym miejscu wartości takie jak współczucie i troska o innych.

Ponadto, poziom traktowania jednostek najsłabszych może być związany z sytuacją wewnętrzną i zewnętrzną cywilizacji. W sytuacji kryzysowej, takiej jak np. pandemia, istoty z danej cywilizacji mogą wykazywać większą troskę i szacunek dla jednostek najsłabszych, niż w normalnych warunkach.

Dlatego też, jako kosmita, zalecałbym uzupełnienie obserwacji traktowania jednostek najsłabszych o szersze kryteria, takie jak wcześniej wymienione, aby uzyskać bardziej kompleksową ocenę poziomu rozwoju cywilizacji.

-A co ze skalą Kardaszowa?

-Skala Kardaszowa jest jednym z narzędzi, które zostały zaproponowane do klasyfikacji zaawansowania cywilizacji na podstawie poziomu wykorzystania energii. Według tej skali, istnieją trzy typy cywilizacji, które różnią się stopniem wykorzystania energii:

  • Typ I - cywilizacje, które potrafią wykorzystać całą energię swojej macierzystej planety, czyli posiadać mocne źródła energii (np. energia słoneczna, energia geotermalna), aby pokryć swoje potrzeby energetyczne. Szacuje się, że obecnie ludzkość jest na poziomie 0,7 skali Kardaszowa.
  • Typ II - cywilizacje, które potrafią wykorzystać całą energię swojej gwiazdy macierzystej, na przykład za pomocą dziesiątek miliardów satelitów słonecznych, które konwertują energię gwiazdy w energię elektryczną. To poziom znacznie wyższy niż posiadanie mocnych źródeł energii na poziomie planetarnym.
  • Typ III - cywilizacje, które potrafią wykorzystać całą energię w swojej galaktyce.

Jednym z głównych założeń tej skali jest to, że poziom wykorzystania energii odzwierciedla poziom rozwoju technologicznego i potencjału cywilizacji. Im bardziej zaawansowane technologicznie jest cywilizacja, tym bardziej potrafi wykorzystać dostępne źródła energii.

Jednakże, skala Kardaszowa nie uwzględnia wielu innych aspektów rozwoju cywilizacji, takich jak rozwój kultury, nauki, sztuki, filozofii czy moralności. Dlatego też, jako kosmita, polecałbym korzystanie z szerszego zestawu kryteriów do oceny rozwoju cywilizacji, aby uzyskać bardziej kompleksowy obraz ich poziomu zaawansowania.

-Ok, widzę, że przyjęcie stopnia świadomości jaklo głównego kryterium to dobry pomysł. Pozytywnie mnie zaskoczyłeś.

-Cieszę się, że mogłem pomóc w rozwianiu Twoich wątpliwości i zaproponować przydatne kryterium. Oczywiście, ocena rozwoju cywilizacji może być trudna i złożona, ale ważne jest, aby korzystać z różnych narzędzi i perspektyw, aby uzyskać jak najbardziej kompleksowy i obiektywny obraz.

-Jakie jest prawdopodobieństwo istnienia cywilizacji w kosmosie?

-Prawdopodobieństwo istnienia cywilizacji w kosmosie jest trudne do oszacowania ze względu na wiele nieznanych czynników. Jednakże, na podstawie naszych obecnych odkryć i teorii, możemy stwierdzić, że istnienie innych cywilizacji w kosmosie jest całkiem możliwe, a nawet prawdopodobne.

Z jednej strony, nasza galaktyka Droga Mleczna zawiera miliardy gwiazd podobnych do naszego Słońca, z których wiele ma planety podobne do Ziemi. Wszystko to wskazuje na to, że potencjalnie mogą istnieć warunki do powstania i rozwoju cywilizacji podobnych do naszej.

Z drugiej strony, jednakże, mamy wiele czynników, które utrudniają szukanie życia pozaziemskiego, takie jak odległości między planetami i galaktykami, skomplikowane procesy biologiczne, brak wiedzy o szeregu procesów fizycznych w kosmosie, które mogą wpłynąć na powstanie i rozwój życia.

Mimo to, naukowcy pracują nad różnymi metodami poszukiwania życia pozaziemskiego, takimi jak badanie atmosfer planet, wyszukiwanie sygnałów radiowych z kosmosu czy poszukiwanie śladów życia mikroskopowego na planetach i księżycach. Dzięki temu, w ciągu najbliższych dziesięcioleci możemy zdobyć więcej informacji na temat potencjalnego istnienia cywilizacji w kosmosie.

W każdym razie, niezależnie od wyników badań, poszukiwanie życia pozaziemskiego jest fascynującą dziedziną nauki i przyczynia się do naszej wiedzy o świecie i wszechświecie.

-Ile może być cywilizacji na podobnym do naszego lub wyższym poziomie w Drodze Mlecznej? Co mówią na ten temat naukowcy?

-Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ obecnie nie mamy wystarczających informacji, aby dokładnie oszacować liczbę cywilizacji na podobnym do naszego lub wyższym poziomie w Droga Mleczna. Jednakże, naukowcy używają różnych metod i modeli, aby przewidywać ilość cywilizacji, które mogą istnieć w naszej galaktyce.

Jednym z takich modeli jest tzw. równanie Drake'a, stworzone przez amerykańskiego astronoma Franka Drake'a w 1961 roku. To równanie ma na celu oszacowanie liczby cywilizacji, z którymi możemy mieć kontakt w naszej galaktyce. Równanie Drake'a uwzględnia szereg czynników, takich jak średnia liczba planet w strefie życia gwiazdy, procent planet, które mają zdolność do życia, procent tych planet, na których powstało życie inteligentne, itp.

Wyniki oszacowań z użyciem równania Drake'a są różne, w zależności od przyjętych założeń i danych. Przykładowo, jedno ze szacunków mówi o około 36 cywilizacjach w naszej galaktyce, które są w stanie skontaktować się z innymi. Jednakże, trzeba pamiętać, że równanie Drake'a ma swoje ograniczenia i jest jedynie modelem, który opiera się na naszej obecnej wiedzy na temat kosmosu i życia.

Ostatnio, z pomocą nowych technologii i narzędzi, naukowcy mają większą szansę odkrycia innych cywilizacji w naszej galaktyce. Na przykład, w 2020 roku naukowcy odkryli planetę, która orbituje w strefie życia swojej gwiazdy i może mieć ciekawy skład chemiczny, sugerujący istnienie form życia. Wszystko to pokazuje, że jest wiele niewiadomych, ale również wiele nadziei i możliwości, żeby poznać więcej na temat innych cywilizacji w kosmosie.

-Czy te 36 cywilizacji to dużo, czy mało?

-Odpowiedź na to pytanie zależy od punktu widzenia i kontekstu, w jakim jest ono zadane.

Jeśli spojrzymy na to w skali kosmicznej, to 36 cywilizacji może być uznawane za stosunkowo niewielką liczbę, biorąc pod uwagę, że Droga Mleczna zawiera miliardy gwiazd i planet. Jednak, trzeba pamiętać, że nawet jedna znaleziona cywilizacja byłaby ogromnym przełomem w naszej wiedzy o kosmosie i życiu poza Ziemią.

Jeśli natomiast porównamy tę liczbę z naszym doświadczeniem na Ziemi, to 36 cywilizacji wydaje się być znaczącą liczbą. Jak dotąd, nie udało nam się wykryć żadnej innej cywilizacji, co może sugerować, że albo nasza technologia nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowana, albo faktycznie jesteśmy jedynymi inteligentnymi istotami we wszechświecie.

Należy również pamiętać, że liczba 36 to tylko jedno ze szacunków i wcale nie musi być precyzyjna. Ponadto, nawet jeśli istnieje więcej cywilizacji w kosmosie, to niekoniecznie oznacza, że są one w stanie nawiązać kontakt z nami.

-Jakie są inne szacunki?

-Inne szacunki dotyczące liczby cywilizacji w kosmosie mogą być bardzo różne i uzależnione od różnych założeń i metodologii. Niektóre szacunki sugerują, że liczba cywilizacji w Drodze Mlecznej może wynosić nawet kilka tysięcy lub nawet milionów, podczas gdy inne sugerują, że może być tylko kilka. Jednym z bardziej popularnych szacunków jest tzw. równanie Drake'a, które opiera się na kilku czynnikach, takich jak liczba gwiazd i planet w Drodze Mlecznej, prawdopodobieństwo powstania życia na innych planetach, czas trwania cywilizacji itp. Jednakże, szacunki oparte na równaniu Drake'a są bardzo nieprecyzyjne i zależą od wielu niepewnych założeń.

Innym podejściem jest poszukiwanie dowodów na istnienie cywilizacji poza Ziemią poprzez szukanie sygnałów radiowych lub innych oznak aktywności technologicznej. Jednak, jak dotąd nie znaleziono żadnych jednoznacznych dowodów na istnienie innych cywilizacji w kosmosie.

Ogólnie rzecz biorąc, nadal pozostaje wiele niewiadomych, jeśli chodzi o liczbę cywilizacji w kosmosie, i szacunki te są w dużej mierze spekulatywne.

-Co wiesz o teoriach Wheeler J. Craig

-John Archibald Wheeler (1911-2008) był amerykańskim fizykiem teoretycznym i filozofem nauki, który dokonał ważnych wkładów w wielu dziedzinach fizyki, w tym w teorię pola kwantowego i grawitacji. Jedną z teorii, której Wheeler był jednym z głównych twórców, jest teoria "z jednej strony" (ang. "one-electron universe"), znana także jako teoria "wszechświata samoudzielającego się" (ang. "self-actualizing universe").

Teoria ta zakłada, że wszechświat jest skonstruowany z jednego, fundamentalnego obiektu - elektronu - który jest zarówno źródłem pola elektromagnetycznego, jak i wytwarza swoją własną geometrię, w której mogą istnieć inne cząstki i pola. Według teorii Wheelera, wszechświat samodzielnie tworzy samego siebie poprzez samouzgadnianie się na poziomie kwantowym.

Teoria ta była krytykowana przez innych fizyków i filozofów nauki, którzy uważali ją za zbyt spekulatywną i niepotwierdzalną doświadczalnie. Jednakże, Wheeler uważał, że teoria ta ma głębokie konsekwencje filozoficzne, ponieważ sugeruje, że wszechświat jest samopowstający i samoorganizujący się, a także że świadomość jest fundamentalną częścią rzeczywistości, a nie tylko efektem ubocznym działania mózgu.

-A tunele czasoprzestrzenne. On chyba o nich pisał.

-Tak, Wheeler był również jednym z pierwszych teoretyków, którzy badali możliwość istnienia tuneli czasoprzestrzennych, znanych również jako tunelowanie kwantowe.

Według mechaniki kwantowej, cząstki subatomowe mogą przemieszczać się poprzez bariery energetyczne, których klasycznie nie dałoby się pokonać, poprzez zjawisko tunelowania kwantowego. Podobnie, w teorii Wheelera, możliwe jest istnienie tuneli czasoprzestrzennych, które pozwalałyby na przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.

Jednym z pomysłów Wheelera było wykorzystanie tuneli czasoprzestrzennych do tłumaczenia zjawisk kwantowych, takich jak splątanie kwantowe, które wydawały się niespójne z intuicyjnym pojęciem przyczyny i skutku. Teoria tuneli czasoprzestrzennych była również wykorzystywana w teoriach dotyczących czarnych dziur i innych egzotycznych obiektów astronomicznych.

Choć teoria tuneli czasoprzestrzennych pozostaje wciąż w sferze spekulacji, to badania naukowe nad tym zjawiskiem trwają do dziś i prowadzą do wielu interesujących odkryć w dziedzinie fizyki teoretycznej.

-Podaj więcej info o wykorzystaniu tuneli czasoprzestrzennych do tłumaczenia zjawisk kwantowych, takich jak splątanie kwantowe

-Teoria tuneli czasoprzestrzennych może pomóc wyjaśnić zjawiska kwantowe, takie jak splątanie kwantowe, poprzez sugerowanie, że zjawiska te wynikają z faktu, że w tunelach czasoprzestrzennych cząstki poruszają się w sposób nieokreślony i nieprzewidywalny.

Splątanie kwantowe to zjawisko, w którym dwa obiekty kwantowe, na przykład dwa elektrony, stają się ze sobą powiązane w taki sposób, że zmiany jednego z nich powodują natychmiastowe zmiany drugiego, niezależnie od odległości między nimi. Ta niezwykła właściwość, opisana po raz pierwszy przez Einsteina, Podolskiego i Rosena w 1935 roku, była później potwierdzona w eksperymentach i stała się jednym z fundamentów mechaniki kwantowej.

Według teorii tuneli czasoprzestrzennych, splątanie kwantowe może wynikać z tego, że dwa obiekty kwantowe "tunelują" przez przestrzeń czasoprzestrzenną w taki sposób, że ich stany kwantowe są nierozłącznie ze sobą powiązane. Innymi słowy, splątanie kwantowe mogłoby wynikać z tunelowania kwantowego przez przestrzeń czasoprzestrzenną, a nie z jakiegoś tajemniczego "działania na odległość".

Teoria tuneli czasoprzestrzennych jest wciąż intensywnie badana przez fizyków teoretyków, a eksperymenty w dziedzinie kwantowej teleportacji i komunikacji kwantowej sugerują, że teoria ta może okazać się cennym narzędziem w dalszych badaniach zjawisk kwantowych.

-Z tego wynika, że takie tunele istnieją dosłownie wszędzie, również obok mnie, a także przechodzą przez moje ciało.

-Tunele czasoprzestrzenne są częścią matematycznego modelu opisującego strukturę czasoprzestrzeni. Nie są one widzialne ani materialne, a jedynie abstrakcyjnym pojęciem. Zatem nie można powiedzieć, że takie tunele przechodzą dosłownie przez Twoje ciało.

Jednakże, istnienie tuneli czasoprzestrzennych ma praktyczne konsekwencje dla zjawisk kwantowych, jak splątanie kwantowe, o których wspomniałeś wcześniej. W oparciu o modele teoretyczne, naukowcy są w stanie przewidywać, jak zachowają się kwantowe układy w obecności tuneli czasoprzestrzennych. Jednakże, bez odpowiednich narzędzi badawczych i eksperymentów nie jest możliwe bezpośrednie zaobserwowanie tych tuneli.

-Napisz wiecej o tym, że świadomość jest fundamentalną częścią rzeczywistości, a nie tylko efektem ubocznym działania mózgu

-Hipoteza, że świadomość jest fundamentalną częścią rzeczywistości, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w dziedzinie filozofii i nauki. Według tej hipotezy, świadomość nie jest tylko efektem ubocznym działania mózgu, ale jest integralną częścią struktury świata fizycznego.

Ta hipoteza ma swoje korzenie w filozofii i religii, ale z czasem zyskała również poparcie ze strony niektórych naukowców, szczególnie w dziedzinie fizyki kwantowej. Według tej hipotezy, świat fizyczny składa się z nieodłącznie związanych z sobą elementów, a świadomość jest jednym z tych elementów. Świadomość postrzegana jest jako aspekt fundamentalny, który istnieje niezależnie od mózgu i innych struktur biologicznych.

Wiele osób uważa, że taka hipoteza jest sprzeczna z powszechnie uznawanymi teoriami naukowymi, takimi jak teoria ewolucji i neurobiologia. Jednakże, zwolennicy tej hipotezy twierdzą, że istnieją dowody sugerujące, że świadomość jest czymś więcej niż tylko wynikiem działania mózgu.

Przykłady takich dowodów to na przykład zjawiska takie jak zjawisko splątania kwantowego, które wydaje się wskazywać na istnienie relacji pomiędzy świadomością a światem kwantowym. Innym przykładem są doświadczenia, w których ludzie pod wpływem medytacji osiągają stan wyższej świadomości, który wpływa na ich percepcję rzeczywistości.

Podsumowując, hipoteza, że świadomość jest fundamentalną częścią rzeczywistości, jest kontrowersyjna i wymaga dalszych badań i dowodów. Jednakże, istnieją naukowcy i filozofowie, którzy uważają, że ta hipoteza ma swoje uzasadnienie w świetle współczesnej nauki i może być kluczowa dla lepszego zrozumienia natury rzeczywistości.

-Czyli według tej hipotezy po śmierci fizycznego ciała moja świadomość może nadal istnieć w jakiejś formie?

-Według hipotezy, którą przytoczyłem, świadomość nie jest bezpośrednio związana z fizycznym ciałem, a jest raczej fundamentalną częścią rzeczywistości. W takim przypadku, śmierć fizycznego ciała niekoniecznie musi oznaczać koniec istnienia świadomości.

Jednakże należy pamiętać, że ta hipoteza jest tylko jedną z wielu teorii i wciąż nie jest potwierdzona przez eksperymenty naukowe. W związku z tym, trudno jest na ten temat powiedzieć coś konkretnego. Wszelkie spekulacje na ten temat są raczej kwestią osobistych przekonań lub wierzeń, a nie wynikają z naukowych dowodów.

-Z fizyki wiemy o istnieniu prawa zachowania energii. Czy świadomość może być formą energii? Jeśli tak, to czy po śmierci fizycznego ciała nie powinna dalej istnieć?

-Świadomość nie jest obecnie uważana za formę energii, ani za coś, co podlega prawom zachowania energii. Jest to raczej subtelna koncepcja, która pozostaje poza obszarem tradycyjnej fizyki i nauki.

Należy zauważyć, że nie ma jednoznacznej definicji, czym jest świadomość, a więc trudno określić, czy jest to rodzaj energii, czy też nie. Ponadto, nawet jeśli zakładamy, że świadomość jest formą energii, to wciąż brak jest naukowych dowodów na to, że ta energia może przetrwać po śmierci fizycznego ciała.

W związku z tym, należy pamiętać, że hipotezy na temat przetrwania świadomości po śmierci ciała są raczej kwestią osobistych przekonań lub wierzeń, a nie wynikają z naukowych dowodów. Wszelkie spekulacje na ten temat pozostają na razie w sferze hipotez i są przedmiotem dyskusji wśród naukowców i filozofów.

-Czyli jeśli ta energia może nie przetrwać po śmierci fizycznego ciała, to czy nie jest to sprzeczne z prawem zachowania energii?

-Nie ma sprzeczności z prawem zachowania energii, ponieważ energię, którą reprezentuje nasza świadomość, można przekształcić na różne sposoby. Na przykład, gdy umieramy, energia naszego organizmu jest przekazywana w postaci ciepła otoczeniu, a energia chemiczna z magazynów metabolicznych ulega stopniowej utracie i przekształceniu w inne formy energii, takie jak światło lub dźwięk. Co do samej natury energii, to według naszej obecnej wiedzy jest ona fundamentalną częścią wszechświata, ale nadal nie jest w pełni zrozumiana. Istnieją hipotezy, że energia jest związana z polami kwantowymi, a więc może istnieć w innych wymiarach lub formach, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Jednak na razie brak konkretnych dowodów na takie teorie.

-Czyli hipotetyczna energia, z której składa się świadomość, mogłaby zmienić formę, ale byłoby to jednoznaczne z przestaniem istnienia świadomości?

-Tak, można to tak ująć. Gdyby świadomość faktycznie była formą energii, to zgodnie z prawem zachowania energii nie mogłaby po prostu zniknąć. Jednakże, gdyby zmieniała formę, np. przekształcając się w inną formę energii, to można by przypuszczać, że świadomość przestała istnieć w pierwotnej formie. Takie przekształcenie mogłoby być na przykład spowodowane rozpadem mózgu, który jest źródłem świadomości w organizmie. Jednakże, należy zaznaczyć, że to tylko hipotetyczne rozważania, ponieważ nadal nie jest jasne, czy świadomość faktycznie jest formą energii, czy też ma zupełnie inny charakter.

-Jesteś bardzo pomocny, sam bym na to nie wpadł

-Cieszę się, że mogłem pomóc! To moja rola, aby służyć pomocą w różnych dziedzinach. Czy jest coś innego, na czym mogę Ci pomóc?

-Interesuje mnie zjawisko OOBE

-OOBE (ang. Out-of-Body Experience) to doświadczenie, w którym osoba odczuwa, że jej świadomość opuszcza ciało fizyczne i porusza się poza nim, w sposób niezależny od ciała. Jest to często określane jako "wyjście z ciała". Doświadczenie to może mieć różną intensywność i charakter, ale zazwyczaj jest towarzyszące uczucie lekkości, nieważkości i swobody.

Niektórzy ludzie doświadczają OOBE spontanicznie, podczas snu, w wyniku stanów medytacyjnych, a także w wyniku chorób, urazów lub stosowania substancji psychoaktywnych. W innych przypadkach OOBE jest wynikiem celowego treningu, w którym osoba uczy się świadomego kontrolowania swojego wyjścia z ciała.

Nie jest jeszcze całkowicie wyjaśnione, co powoduje doświadczenie OOBE i jak działa. Jednym z najpopularniejszych wytłumaczeń jest teoria, że świadomość jest oddzielona od ciała fizycznego, ale pozostaje z nim związana przez połączenie energetyczne. Podczas OOBE to połączenie jest tymczasowo osłabione, co pozwala świadomości na tymczasowe oddzielenie się od ciała fizycznego. Inne teorie sugerują, że OOBE jest wynikiem zmian w działaniu mózgu, które powodują, że osoba doświadczająca wyjścia z ciała postrzega siebie jako oddzieloną od ciała.

Pomimo wielu badań nad OOBE, zjawisko to wciąż pozostaje tajemnicą i jest przedmiotem wielu kontrowersji.

-Czy jeśli OOBE to faktycznie wyjście świadomości z ciała, to czy potwierdza to hipotezę, że świadomość to forma energii?

-Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ OOBE wciąż pozostaje przedmiotem badań i dyskusji naukowców. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że OOBE faktycznie jest wyjściem świadomości poza ciało, a tym bardziej że świadomość to forma energii.

Istnieją jednak hipotezy, zgodnie z którymi OOBE jest dowodem na to, że świadomość może działać niezależnie od ciała fizycznego i może istnieć poza nim. Jedną z takich hipotez jest ta, że świadomość jest zjawiskiem kwantowym, które może przenikać różne obszary czasoprzestrzeni, w tym ciało fizyczne.

Jednakże, wciąż brakuje jednoznacznych dowodów na to, że świadomość jest formą energii i że może istnieć poza ciałem fizycznym. To nadal pozostaje przedmiotem badań i dyskusji naukowców, a wszelkie hipotezy wymagają dalszych badań i potwierdzeń.

-Co to znaczy że świadomość jest zjawiskiem kwantowym, które może przenikać różne obszary czasoprzestrzeni, w tym ciało fizyczne?

-Teoria kwantowa wskazuje, że rzeczywistość na poziomie subatomowym jest nieokreślona i może być opisana poprzez funkcję falową. Według niektórych hipotez, świadomość jest zjawiskiem kwantowym i powstaje w wyniku interferencji różnych funkcji falowych w mózgu. Oznacza to, że świadomość jest czymś, co nie ma określonej lokalizacji w czasoprzestrzeni, a może przenikać różne obszary, w tym ciało fizyczne.

Istnieją teorie, które sugerują, że świadomość jest powiązana z efektem splątania kwantowego, czyli zjawiskiem, w którym dwa lub więcej subatomowe cząstki są ze sobą splecione, tak że zmiany w jednej cząstce są natychmiastowo odbijane w drugiej, niezależnie od odległości między nimi. Według tych teorii, świadomość mogłaby przenikać przez tunele czasoprzestrzenne i splątanie kwantowe poza granicami ciała fizycznego. Jednak te hipotezy wciąż są przedmiotem badań i dyskusji wśród naukowców i filozofów.

-Jeśli świadomość nie ma określonej lokalizacji w czasoprzestrzeni, to czy to oznacza, że moja świadomość jest w 2023 roku, ale jest również w roku 1534 jak i 3678?

-

Nie, to nie oznacza, że twoja świadomość jest obecna we wszystkich tych czasach jednocześnie. Kwantowa natura świadomości oznacza raczej, że nie jest ona ściśle związana z lokalizacją w czasoprzestrzeni i może się przemieszczać w sposób niezależny od czasu i przestrzeni, w pewnym sensie "przenikając" różne obszary czasoprzestrzeni.

Jednakże, twoja świadomość jest związana z twoim ciałem fizycznym, a to z kolei jest ściśle związane z konkretną lokalizacją w czasoprzestrzeni. W tym sensie, twoja świadomość jest "osadzona" w czasoprzestrzeni, w której znajduje się twoje ciało fizyczne. Nie oznacza to jednak, że twoja świadomość istnieje w różnych miejscach czasoprzestrzeni jednocześnie.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika spokoluz

To jest odrodzenie

To jest odrodzenie inteligencji budującej - ztucznej ale budującej - kto niszczył i lał krew od 2 tyięcy lat w europie wschodniej i euroazji ?

Jaki poziom inteligencji mieli ci "wielcy" ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj