Sztuczna inteligencja będzie rywalizować ze światowym mistrzem w grze Go

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Chad Miller/CC BY-SA 2.0

Założyciel firmy DeepMind wyzwał na pojedynek światowego mistrza w grze planszowej Go, Lee Sedola. Będzie to dość nietypowa rywalizacja - Sedol zmierzy się z zaawansowaną sztuczną inteligencją AlphaGo.

 

DeepMind, koncern należący do korporacji Google, powiadomił niedawno że udało się opracować potężne oprogramowanie, które jest w stanie pokonać najlepszego ludzkiego gracza w tej skomplikowanej grze. Specjaliści odpowiedzialni za powstanie AlphaGo prawdopodobnie osiągną swój cel - ostatnio sztuczna inteligencja stanęła do pojedynku z Fan Huiem, trzykrotnym mistrzem Europy w Go, i wygrała z nim pięć razy z rzędu. Cały pojedynek można zobaczyć na poniższym filmie.

Obecnie trwają przygotowania do wielkiego pojedynku ze światowym mistrzem Lee Sedolem. Założyciel DeepMind powiadomił, że rywalizacja będzie miała miejsce w Korei Południowej w dniach 9-15 marca. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości miliona dolarów.

Należy dodać, że gry Go raczej nie można porównywać do szachów. Jest ona na tyle skomplikowana że komputery po prostu sobie z nią nie radzą. Najlepsze maszyny osiągają siłę średniej klasy amatora, lecz już w przyszłym miesiącu może się to zmienić. Pojedynek odbędzie się 9, 10, 12, 13 i 15 marca. Całość będzie transmitowana na YouTubie.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/sztuczna-inteligencja-google-zmierzy-sie-lee-sedol-swiatowym-mistrzem-w-grze-go

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika n..

"ostatnio sztuczna

"ostatnio sztuczna inteligencja stanęła do pojedynku z Fan Huiem, trzykrotnym mistrzem Europy w Go, i wygrała z nim pięć razy z rzędu"- no cóż to za zdumiewające osiągnięcie! Pewnie cały sztab najwybitniejszych naukowców, inżynierów, informatyków i innych specjalistów całymi latami, dniem i nocą pracował i nie ustawał w wysiłkach by wreszcie "stworzyć dzieło", które aż pięć razy pokona jakiegoś tam Huia! Ale po co było aż tak się trudzić? Przecież wystarczyło trochę tego krzemu, jakiś kabelków i papierowych instrukcji i może czegoś tam jeszcze, włożyć do jakiegoś pojemnika i potrząsać tak długo aż "samo powstanie" (tak samo jak ten niezwykle inteligentny ludzki mózg, który podobno powstał w drodze jakiegoś ślepego przypadku i ewolucji...) Podły jest ten kłamca diabeł i obłudny jest jego świat! Przez tego podłego ducha nadal ludzie cierpią wskutek wojen, chorób i różnych tragedii, a jeśli już żyją to tylko do 80 lub 90 lat, a potem umierają! Nie pomogą nam w tym temacie, te diabelskie super maszyny...

Portret użytkownika brutal

To człowiek stworzył

To człowiek stworzył oprogramowanie tak zwana sztuczną inteligencje ,i tylko człowiek moze z nia rywalizowac i ma wieksze szanse na wygranie ,oprogramowanie może tylko wykorzystac bład mistrza ! w innym przypadku nie ma szans .natomiast sztuczną inteligencje opanowac moze tylko garstka ludzi pracującej nad nią ! szara masa jest w czarnej dupie ,i tu ma byc pokazane jak ona sobie poradzi w przyszłosci w kontroli nad ludzmi ,np. w sądownictwie ,oraz w urzędach itd.Zwykli ludzie mają się zaczac przyzwyczajac bac sztucznej inteligencji. 

Skomentuj