Sztorm wyrzucił na plaże Morza Kaspijskiego tysiące raków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Kazachstanie rankiem 11 marca br. na plażach Morza Kaspijskiego w pobliżu miejscowości Aktau odkryto tysiące raków, wyrzuconych po nocnym sztormie na brzeg. Raki szybko stały się łatwym łupem dla lokalnych mieszkańców. Kazachowie w plastikowych torbach wynosili stworzenia z plaży, zapewne w celach kulinarnych.

 

Według Adizala Szikmetowa, szefa departamentu rybołówstwa i regionalnej kontroli terytorialnej leśnictwa oraz dzikiej przyrody w regionie Mangystau, zjawisko to wiąże się z nadciągającą wiosną i sztormową pogodą.

„Nadchodzi wiosna, raki osłabły się po zimie, więc zostały wyrzucone na brzeg z powodu sztormowej pogody, co jest zupełnie normalne. One wrócą do wody" – powiedział Szikmetow.

Ponadto Szikmetow przypomniał, że w okresie od 1 kwietnia do 15 czerwca połów raków został zakazany w regionie, ponieważ trwa okres godowy skorupiaków i tarło w życiu morskim. Osobom naruszającym prawo grozi grzywna w wysokości do 50 500 tenge (ok. 500 złotych).

 

Wybrzeże patrolowane jest przez funkcjonariuszy policji ds. ochrony środowiska, którzy prowadzą rozmowy z obywatelami i proszą ich o wypuszczanie skorupiaków do morza.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Skomentuj