Szokujące odkrycie: ponad 1400 wirusów znaleziono u bezkręgowców

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z University of Sydney w kooperacji z chińskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób w Pekinie przeprowadzili badania i znaleźli ogromną liczbę wirusów u bezkręgowców, takich jak robaki, owady i pająki, które żyją w okolicach ludzkich siedzib. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature.

 

 

„Nasze badanie wykazały, że u bezkręgowców występuje niezwykła liczba wirusów - dużo więcej niż znaliśmy lub myślimy, że znamy" - powiedział profesor Edward Holmes z Instytutu Chorób Zakaźnych i Ochrony Biologicznej. „Wszystko to znajduje się dosłownie pod naszymi stopami"- dodaje naukowiec.

 

W swojej pracy badacze wykorzystali nową technikę zwaną „meta-transkryptomiką". Przebadano ponad 220 gatunków bezkręgowców dziewięciu różnych typów, które nie były wcześniej rozpracowane pod względem różnorodności i ewolucji wirusów.

 

Znaleziono w sumie 1445 wirusów. Nigdy wcześniej nie zrealizowano podobnego zadania. Eksperci uspokajają jednak i zapewniają, że nie ma się czego obawiać. Większość wirusów występuje na przykład w oczach owadów i nie może szkodzić zdrowiu ludzkiemu. Dodatkowo, badania wykazały, że wirusy z RNA mogą pojawić się w życiu komórek większości gatunków. W szczególności, eksperci doszli do wniosku, że najprawdopodobniej wirusy oryginalnie pochodzą od bezkręgowców, które zostały zainfekowane nimi miliardy lat temu. Nowe odkrycia pomogą lepiej zrozumieć naturę powstania ognisk chorób zakaźnych i globalnych epidemii.

Ocena: 

Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt