Szkocja jako pierwszy kraj na świecie może zakazać patyczków higienicznych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rząd Szkocji zaproponował wprowadzenie zakazu produkcji oraz sprzedaży patyczków higienicznych. Jeśli zakaz zostanie zatwierdzony, Szkocja będzie pierwszym krajem na świecie, który zakazał tego produktu, bynajmniej nie ze względów zdrowotnych, a wyłącznie ze względu na ochronę środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami.

 

W jaki sposób plastikowe patyczki przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska? Odpowiedź jest zaskakująco prosta: wielu ludzi spłukuje je w toalecie. Szkocka infrastruktura kanalizacyjna zbiera i przetwarza dziennie około 945 mln litrów ścieków. Niewielkich gabarytów patyczki higieniczne często przeciskają się przez filtry ściekowe, a stanowią ponad 60% wszystkich śmieci związanych z kanalizacją. Ostatecznie odpady te lądują w morzu.

 

Propozycja zakazu sprzedaży patyczków higienicznych zebrała w Szkocji ponad 150 tysięcy podpisów i zainspirowała już kilka dużych firm, takich jak Johnson&Johnson do wymiany plastikowych elementów patyczków na papier.

Niedawno podobną regulację prawną wprowadziła Wielka Brytania, która zakazała stosowania plastikowych drobinek w produkcjach do pielęgnacji ciała. Na dziś około 30 krajów wdrożyło podobne zakazy, dotyczące różnych produktów z zawartością tworzyw sztucznych.

 

Według 6-letnich badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym PLOS ONE, obecnie w oceanie znajduje się około 5 bilionów kawałków plastiku, a ich łączna waga wynosi ponad 250 tysięcy ton. Każdego roku do oceanów trafia kolejne 8 mln ton tworzyw sztucznych i jeśli nic w tej kwestii się nie zmieni, w 2050 roku ich masa przeważy nad rybami. Wszystkie te odpady wywierają skrajnie negatywny wpływ na środowisko naturalne, między innymi zwierzęta, które konsumują plastik myląc go ze swoim pożywieniem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

W czasie zakupow przypada na

W czasie zakupow przypada na jedna siatke plastykowa kilka-kilkanascie innych prduktow otoczonych plastykiem, np. mleko, napoje/wody mineralne, oleje,  warzywa, produkty przetworzone: zupki, rybyki w sosach, salatki, kosmetyki (mydla np.) itd. Worki na smieci nie sa z cukru. A czepili sie jedynie toreb na zakupy....

 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Roni Tornado

Serio ?? Jełopo, może Ty tak

Serio ?? Jełopo, może Ty tak masz ale nie wszyscy. Widać trzeba umieć używać wacików a nie traktować ich bezmyślnie niczym wycior do pistoletu skałkowego ! Gdybym ich nie używała to dopiero bym miała problem - zrobiła by się grduła niczym kamyk - i to dopiero byłby problem. Trzeba umieć czyścić !!

Portret użytkownika Dzik

Zamiast patyczków

Zamiast patyczków plastykowych używamy wykałaczek drewnianych nawijając na końcówkę minimalną ilość waty.Oczywiście zużyte wyrzucamy do śmietnika a nie do sedesu.Aby zużyty patyczek wyrzucić do śmietnika zamiast do sedesu trzeba mieć trochę rozumu.

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Strony

Skomentuj