Sześć nowoodkrytych podmorskich wulkanów zlokalizowano w okolicy Sycylii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy odkryli kilka nieznanych dotychczas podwodnych wulkanów znajdujących się na południowy zachód od Sycylii, wyspy należące terytorialnie do Włoch. W sumie  zlokalizowano sześć nowych podwodnych wulkanów.

 

Wszystkie z tych wulkanów wykazują morfologię stożka a trzy dodatkowo ściętego stożka. Wiek wszystkich z nich określono jako późny czwartorzęd, czyli maksymalnie kilkaset tysięcy lat.

 

Wulkaniczne struktury zlokalizowano około 35 km na południowy zachód od wybrzeża Sycylii. Wulkany te występują w obrębie uskoku Capo-Granitola-Sciacca. Trzy z tych wulkanów zidentyfikowano wcześniej tylko na podstawie dostępnych zapisów sejsmicznych.

Wszelkie dostępne dane sugerują, że wszystkie sześć z tych wulkanów powstało w okresie poprzedniego interglacjału,czyli okresu przed zlodowaceniem, który miał miejsce mniej więcej 20 tys lat przed naszą erą.

 

Naukowcy zwracają uwagę, że odkrycie podwodnych wulkanów znajdujących się w tak blisko wybrzeża Sycylii, świadczy o tym, że wciąż nie poznaliśmy z odpowiednią szczegółowością dna morskiego i jego specyfiki nawet w okolicy siedzib ludzkich, a to kluczowe, aby być w stanie właściwie ocenić bezpieczeństwo wybrzeża. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Px

Tak to odktyto teaz ale za to

Tak to odktyto teaz ale za to dużo wczęsniej dokładnie zbadali ile to zniempotencjalnie nadajcych się do życia znajduje się w obębie kliku to kilkutysięcy lat świetlnych od nas.Aż stach pomyśleć co sktywać może sąsiada podwórko lub własne;-)

Skomentuj