Szelfy lodowe na Antarktydzie mogą stopnieć jeszcze szybciej. Czy grozi nam potop?

Kategorie: 

Źródło: NASA

Badanie przeprowadzone przez University of East Anglia wykazało, że system krążących prądów oceanicznych w pobliżu lodowca szelfowego Thwaites na Zachodniej Antarktydzie może wpływać na ilość lodowcowej wody topniejącej przepływającej pod spodem. Cieplejsza świeża woda z pobliskich lodowców może przyspieszyć topnienie lodowca szelfowego Thwaites.

 

 

Jeśli lodowce Antarktydy stopią się od spodu, pewnego dnia mogą wpaść do oceanu jeden za drugim jak kostki domina. Badanie przeprowadzone przez University of East Anglia wykazało, że system cyrkulujących prądów oceanicznych w pobliżu szelfu lodowego Thwaites może wpływać na ilość wody lodowcowej przepływającej pod spodem. Cieplejsza świeża woda przyspiesza jej topnienie.

 

Szelf Lodowy Thwaites jest jednym z największych szelfów lodowych na Zachodniej Antarktydzie. Obsługuje wschodnią stronę lodowca Thwaites znany też jako Lodowiec Zagłady, który szybko topnieje w ciągu ostatnich 20 lat i ma największy udział w globalnym podnoszeniu się poziomu mórz ze wszystkich lodowców Antarktydy.

 

Korzystając z unikalnego zestawu danych zebranych przez czujniki prowadzące detekcję pod lodowcem szelfowym Thwaites, naukowcy zaobserwowali, że powierzchnia oceanu pod nim znacznie się ociepliła w krótkim okresie między styczniem 2020 r. a marcem 2021 r. Ocieplenie jest spowodowane dużymi ilościami wód lodowcowych wypływających z szelfu lodowego Pine Island, na wschód od szelfu lodowego Thwaites.

 

Woda z topnienia lodowców miesza się ze słoną wodą oceaniczną. Jego warstwa jest cieplejsza niż głębsze wody. Ta lżejsza, stosunkowo świeża i ciepła woda przynosi ciepło, które topi podstawę lodowca szelfowego Thwaites. 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika S

Tak, tak. Utoniemy, upieczemy

Tak, tak. Utoniemy, upieczemy się w upałach, a potem zamarzniemy... Ogólny wzrost poziomu oceanów teraz, (gdy to podobno jest apokaliptycznie szybko) naukowcy podają jako 2-3 mm (MILIMETRÓW) rocznie. Statystyki (tak alarmująco podawane w mediach) podają, że globalna roczna temperatura jest o 1`C wyższa od średniej już od ponad 10 lat (czyli jest stała i o 1 stopień wyższa, ale STAŁA). No i oczywiście zarejestrowane choćby w tym roku rekordowe globalne zimno (nawet na tropikalnych wyspach padał śnieg). Ale spokojnie, "eko nałukowcy" już nam tłumaczą, że jest bardzo zimno, bo jest bardzo ciepło. Czego tu nie rozumieć....

A tu interesujące badania (ciekawe czym wtedy jeździli i palili w piecach jaskiniowcy, że zrobili sobie taki kataklizm)

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C390336%2C15-tys-lat-temu-gwaltownie-podniosl-sie-poziom-oceanow.html

Portret użytkownika Xall

Badanie wykazało... Czy

Badanie wykazało... Czy nukowcy wzięli pod uwagę atomowe łodzie podwodne, które tam masowo kryją się przed namierzeniem. A przecież wyrzucają tony gorącej wody na minutę. Zwykle pływają po dwie - rosyjska i amerykańska... To już prędzej uwierzę w skuteczność maseczki przed wirusami.

Portret użytkownika axell69

potop ??   no to potop 

potop ??   no to potop  portfeli  zaczyna się  szóstego stycznie   -  przyjdą  monarchy  z  dobrym słówem od  czech króli   a  wtedy będzie po kolędzie - gdy kieszeń pusta  

Że nawet w  wigilię nie zaprzestaniesz admin  swojej narracji  katastroficznej ...........

 główna zasada demokracji : zyski są prywatyzowane, ale koszty uspołecznione.

Skomentuj