Szef rosyjskiego GRU Igor Siergun mógł zostać zamordowany w Libanie

Kategorie: 

Igor Siergun - źródło: Mil.ru/CC BY 4.0

Na początku stycznia świat obiegła wiadomość o tajemniczej śmierci szefa Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), generała pułkownika Igora Sierguna. Teraz na światło dzienne wychodzą informacje z których wynika, że agencje wywiadowcze niektórych państw Bliskiego Wschodu mogły przyczynić się do jego śmierci.

 

Według oficjalnych danych, których tak naprawdę nie ma zbyt wiele, Igor Siergun zmarł w Moskwie na atak serca. Rosja powiadomiła o jego śmierci 4 stycznia. Trzy tygodnie przed śmiercią został wysłany do Syrii z tajną misją - media podają że podczas spotkania z prezydentem Baszarem al-Assadem miał domagać się jego ustąpienia aby zadowolić Zachód, ale jednocześnie planowano podtrzymać rząd kontrolowany przez mniejszość alawicką. Rosja temu zaprzeczyła.

 

Libański dziennik al-Akhbar przytoczył wypowiedź dyplomaty z Londynu który powiedział, że Igor Siergun w rzeczywistości zginął w Bejrucie, stolicy Libanu. Stwierdzono że agencje wywiadowcze pewnych państw Bliskiego Wschodu są odpowiedzialne za jego śmierć. Nie trzeba się rozpisywać które konkretnie państwa zyskałyby na śmierci szefa rosyjskiego GRU.

 

Jeśli jest to prawda możemy być pewni, że wojna między Rosją a Turcją, Arabią Saudyjską i wspieranymi przez nich terrorystami toczy się nie tylko w Syrii. Milczenie Rosji w sprawie prawdopodobnego zabójstwa Igora Sierguna może być nieco zaskakujące, lecz ewentualna odpowiedź może mieć ogromny wpływ na dalsze wydarzenia na Bliskim Wschodzie i nieść ze sobą drastyczne konsekwencje.
 

 

Źródła:

http://www.al-akhbar.com/node/253407

http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/russian-general-igor-sergun-dies-suddenly-after-being-sent-to-syria-by-vladimir-putin-to-ask-a6829531.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika tomtom2

Wszystko możliwe ,ale ja

Wszystko możliwe ,ale ja obstawiam że to zlecenie samego Putina. Nie od dziś wiadomo że jest zafascynowany postacią Stalina i jego metodami. Tamten regularnie mordował ludzi ze swego otoczenia gdy tylko zaczynali mu zagrażać. Nie trudno zgadnąć jaką wiedzą dysponował szef GRU. Na pewno znał wszystkie ciemne sprawki tego paracara Rosji na jakiego kreuje się dzisiejszy rezydent na Kremlu.

Portret użytkownika OgnistyOko

Zalozmy ze napisali

Zalozmy ze napisali prawde.
Jesli szef GRU zginął. To wiadowmo ze to albo USa albo Izrael stoi za tym ewentyalnie Turcja.
A milczenie Rosjan ponieważ sa w szoku ze zabili ich szefa GRU.  I teraz Rosjanie nie wiedza  jak zemscic na Izrael ( czy USA) wiec  milcza albo...przygotowuja sie do zemsty i nie zawracaja swoim glowami komentarzowaniem swojego śmierci szefa bo zajmuja sie czym innym wazniwjszym jak wybory nowego szefa...
Jedno jest pewne jak to byl zamach na szefa  GRU ze strony uSa/Israel to bedzie spektuarny zamach na szefa amerykanskich GRU czy izraelskich GRU.
 
Nie zdziwiłbym sie ze Rosjanie zrobi zaskoczenei w  Syrii poprzez wyslanai  armii komandowsów na pozycje  twierdzy ISIS czy innych sojuszników USA.

Portret użytkownika MARLBOROMAN

Jezeli dzisiejsza rosja to

Jezeli dzisiejsza rosja to nie to samo co zsrr to pytam czy wojskowym i urzednikom z tamtego okresu odebrano honory? Czy moze jak pan ze zdjecia byli nadal u wladzy podobnie jak i Putin. ROSJA TO TO SAMO CO ZSRR, TO TEN SAM ZBRODNICZY REŻIM!

Portret użytkownika MARLBOROMAN

Ok, ale co innego sie liczyc,

Ok, ale co innego sie liczyc, a co innego wspierac publicznie wartosci sowieckie i publicznie wyrazac za nimi tesknote. To tak jakby dzis Angela powiedziala ze upadek III Rzeszy to najwieksza tragedia XX w. Ciekawe jakbys wowczas to skomentowal.

Strony

Skomentuj