Szczepionka przeciw Alzheimerowi przechodzi testy drugiej fazy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy opublikowali w czasopiśmie Nature wyniki drugiej fazy badań klinicznych leku do leczenia choroby Alzheimera. Jest to szczepionka peptydowa, która powoduje, że pacjenci wytwarzają przeciwciała przeciwko białku tau. Lek był dobrze tolerowany przez pacjentów i wytwarzał przeciwciała u 98,3 procent uczestników badania.

Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, w której w mózgu odkładają się blaszki amyloidowe i sploty neurofibrylarne. Beta-amyloid znajduje się w mózgu w normalnych warunkach, ale w chorobie Alzheimera konsoliduje się i tworzy oligomery. Oprócz odkładania się płytek amyloidowych dochodzi również do naruszenia struktury białka tau. Jego włókna łączą się ze sobą i tworzą sploty neurofibrylarne wewnątrz komórek. Prowadzi to do degradacji struktur wewnątrzneuronowych i zakłócenia transmisji biochemicznej między neuronami.

 

Ostatnio mówiono o nowym leku do leczenia choroby Alzheimera, który jest ukierunkowany na beta-amyloid. Jest to przeciwciało monoklonalne, które rozkłada agregaty beta-amyloidu. Opracowywane są również leki ukierunkowane na białko tau. Naukowcy uważają, że działa on jak prion i jest zdolny do infekowania otaczających komórek, dlatego postanowili działać na zewnątrzkomórkowe białko tau, aby ograniczyć powstawanie splątków neurofibrylarnych w komórkach.

 

Naukowcy zidentyfikowali strukturę regionu białka tau wymaganego do agregacji i stworzyli komplementarne przeciwciało. Następnie opracowali szczepionkę peptydową, która wyzwala produkcję przeciwciał przeciwko białku tau, hamując jego agregację i pobieranie komórek. Nowy lek został nazwany AADvac1.

 

Po udanych próbach na szczurach rozpoczęto pierwszą fazę badań klinicznych na ludziach. Wykazano, że lek jest bezpieczny, a także poprawił wyniki testów poznawczych.

 

Druga faza badań klinicznych trwała 24 miesiące. Michał Nowak i jego koledzy z AXON Neuroscience włączyli do nowego badania 196 osób, które podzielono na grupy AADvac1 i placebo (3:2). Łącznie badanie kliniczne trwało 24 miesiące i w tym okresie uczestnicy otrzymali jedenaście dawek leku.

 

Poważne zdarzenia niepożądane (wszelkie zgłoszone zdarzenia, które mogą mieć lub nie mieć związku przyczynowego z lekiem) zaobserwowano u 17,1 procenta grupy AADvac1 i 24,1 procenta grupy placebo. Przeciwciała IgG zostały opracowane u 98,3 procent pacjentów. Naukowcy nie zaobserwowali różnicy w wynikach testów poznawczych przez cały okres.

 

W drugiej fazie badań klinicznych naukowcy potwierdzili bezpieczeństwo stosowania AADvac1, a wkrótce planują rozpocząć trzecią fazę w celu bardziej szczegółowej analizy wszystkich aspektów skuteczności, tj. poziomów biomarkerów choroby i wpływu leku na funkcje poznawcze.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Michal20

Szczepionka na alzheimera hmm

Szczepionka na alzheimera hmm a będzie tam adjuwant? Jeśli tak to tym adjuwantem tradycyjnie glin (potocznie ale nie prawidłowo aluminium) a może triomersal (rtęć) ? Jednorazowa czy co kwartał a może co miesiąc jak abonament i doliczana do rachunku za prąd ?  A loterie też będą ? xD

Koń by się uśmial z tych pomysłów i to ten koń wciągający turystów na Morskie Oko.

Portret użytkownika Quark

Dlaczego aluminium ma być

Dlaczego aluminium ma być "nieprawidłowo" ? Glin to TYLKO polska nazwa kojarzona z metodą pozyskiwania tego metalu z GLINY - bo boksytów u nas brak. A jak będziesz chciał coś kupić aluminiowego to nie powiesz w sklepie , że chcesz rower z "glinu" - bo zrobią "wielkie oczy" i spytają - z czego ?! 

Portret użytkownika Jony V

Ich trzeba czytać odwrotnie.

Ich trzeba czytać odwrotnie. Gdy mówią że leczą to znaczy zabijają. jeśli ktoś ma jeszcze jakieś aluzje to niech patrzy na ten kabaret z covidem. Ludzi mają za dałnów którym wszystko wmówią przy pomocy mediów. A cel wiadomy depopulacja.

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Krotka sonda matrixy

Krotka sonda matrixy

anonimowa nie bojcie sie

1) czy jestes za partyzantka i walka zbrojna?

2) czy jestes za rozwiazaniem za pomoca  bezdotykowego konfliktu

1 dawac plus   2 dawac minus

Szybko zobaczycie co reprezentujecie i to samo bedzie reprezentowac 1 milion POlakow potem 10 mln bo tak to dziala.

Z grupy 100 osob mozna ustalic portret psychologiczny calego narodu.

Nie wierzycie to stawiajcie plusy i minusy Smile

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Matrixy kiedy wy sie

Matrixy kiedy wy sie opanujecie? I przestaniecie sobie udowadniac dzien w dzien jakimis glupimi linkami
NIe mozecie zrozumiec ,ze wystarczy jeden dowod ,ze chca was zabic i skonczyc te ciagle koleczko i szukanie od nowa w czyms co jest juz udowodnione?
Po co wam wiedziec co jest w tej szczepionce??? A moze w kazdej jest co innego w jednej jest karaluch sproszkowany a w drugiej plod ludzki? i co bedziecie ustalac kazda?
Nie dziwie sie ze matrixy to najwieksze glupki XXI wieku wierzace w plaska ziemie i udowadniajace sobie cos ciagle od nowa ... a na demonstracjach prowadzone przez innych glupkow w rondzie.

Skomentuj