Szczelinowanie hydrauliczne a wywoływanie trzęsień ziemi

Kategorie: 

Maszyna do szczelinowania hydraulicznego

Szczelinowanie hydrauliczne ma kolejne niemiłe wzmiankowanie w mediach. Z raportów Wielkiej Brytanii wynika,  że procedura może powodować trzęsienia ziemi. Taka jest prawdopodobnie przyczyna znacznie wzmożonej aktywności sejsmicznej pod Arkansas.

 

 

Szczelinowanie obejmuje wprowadzanie wód zawierających środek powierzchniowo czynny i różne innych produkty chemiczne a wszystko to pod wysokim ciśnieniem drąży w skale np. łupkowej, powodując w niej pęknięcia i uwolnienie gazu ziemnego (głównie metanu). USA ma nadzieję, że szczelinowanie zapewni 45% gazu dla USA już od 2035 roku. Ale cały czas pozostaje pytanie o aspekty bezpieczeństwa. Cały czas oczekiwane są wnioski z badań przeprowadzonych przez University of Texas.

 

W Europie szczelinowanie ma zostać przyjęte powszechnie, zwłaszcza w Polsce, która ma znaczne rezerwy gazu w łupkach. We Francji, która jest równie zasobna w gaz z łupków, rezygnuje się z tej metody ze względu na możliwość zanieczyszczenia wód gruntowych. Sprzeciw dla szczelinowania jest na tyle ostry, że w kraju tym prawodawcy rozważają zakazanie go.

 

Francja aktualnie produkuje prawie 80% swojej energii elektrycznej z energii jądrowej, podczas gdy inne kraje UE znacznie bardziej polegają na paliwach kopalnych i dla nich gaz jest szczególnie ważnym składnikiem pozyskiwania energii, w tym dla Wielkiej Brytanii.

 

W pilotażowe badaniu szczelinowania w Anglii w okolicy słynnego kurortu Blackpool, ujawniono nieoczekiwany efekt uboczny szczelinowania, a mianowicie trzęsienia ziemi. To z Wielkiej Brytanii miało magnitudę w 2.3, i to wzmocniło poziom niepokoju, co do bezpieczeństwa tej procedury.

 

Całość odkrycia przypomina obserwację ze Szwajcarii gdzie kilka lat temu wpompowano wodę w głąb gorących kamieni, w celu wyodrębnienia energii geotermalnej, co spowodowało również trzęsienia ziemi. Uważa się, że operacje szczelinowania w Wielkiej Brytanii będą zawieszone na kilka tygodni, podczas gdy Brytyjskie Towarzystwo Geologiczne uważa, że wykorzystanie szczelinowania ze względu na istotny wkład w zaspokojenie przyszłych potrzeb energetycznych, jest prawie pewne, i raczej nie będzie to zabronione.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kaziopiwosz

Już widzę, co by było, gdyby

Już widzę, co by było, gdyby w Polsce zabroniono eksploatacji gazu łupkowego wspomnianą wyżej metodą. Przed oczami mam marsze z pochodniami i transparentami "Agenci KGB" tudzież "Ruskie sprzedawczyki". A jak już wyeksploatują te nasze złoża, i ziemia zacznie się telepać, jak to ładnie ujął Mały, zwalą winę na rusków, że to przez ich tajną broń.

Masakra.

Im więcej widzę, tym mniej wiem.

Portret użytkownika Sul893

Ameryka to syf, który i do

Ameryka to syf, który i do nas przenika... zaczęło sie niewinnie od plastikowych reklamówek, które notabene już dawno w usa z obiegu wyszły. Teraz zasypują nas przestażałą technologią, nie ważne że niebezpieczną, a nasz rząd sie cieszy jak głupi do sera;/ Niedługo i u nas pojawią sie zapadliny, skaża wode **je niemyte><

Portret użytkownika czaber

tu jest potrzebna krwawa

tu jest potrzebna krwawa rewolucja. nie ma innej opcji. nie mozna pozwolic  na dalsze niszczenie ziemi. mysle ze nie ma sie juz co spinac i zmeniac swiat zaczynajac od siebie. trzeba dotrzec do mas i wyjsc na ulice. do mas chyba raczej przez telewizję? manifestowac przy budynkach rządowych? tak aby tv  pokazala transparenty z dowodami ktore na calym swiecie wystarczajaco juz sa zebrane. skondensowac wiedzę z intertnetu z ostatnich lat i pokazac ja w telewizji. ze o delegalizacji alkoholu nie wspomnę 

Portret użytkownika godot

Widzieliście GASLAND? Jak nie

Widzieliście GASLAND?
Jak nie to zobaczcie koniecznie co amerykanie zrobili w swoim kraju.
http://youtu.be/0jDc7WQUQ4M
Nasze władze za grosze oddały im Polskie złoża.
W wielu krajach zakazuje się ekloatacji złóż metodą szczelinowania hydraulicznego, a nasi politycy cieszą się, że amerykanie będą go wydobywać u nas, żeby zrobić na złość Rosjanom. Tylko nikt się nie przejmuje, co się stanie z naszym środowiskiem.
Tych co protestują nazywają rzecznikami Gaspromu.

--------------------------------------------------------------------------------Jedynym więzieniem z którego nikt nas nie może uwolnić ,to to w którym możemy sami zamknąć nasz umysł. Strzeżcie się paranoi!

Skomentuj