Szansa na uspokojenie sytuacji na Ukrainie, czy kolejny gambit Putina?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak wiadomo wojna domowa na Ukrainie nadal trwa, ale po wczorajszym dniu można mieć nadzieje, że są szanse na tak zwaną "deeskalację" konfliktu. Głos zabrał sam Władimir Władimirowicz Putin i to co powiedział zaskoczyło zachodnich analityków.

 

Władmir Putin wezwał władze Kijowa do zaprzestania operacji wojskowej na południowym wschodzie Ukrainy. Jej kontynuowanie nazwał drogą do zaostrzenia sytuacji. Jednocześnie rosyjski prezydent zażądał, aby "nawiązać bezpośredni dialog między dzisiejszymi władzami w Kijowie i mieszkańcami południowo-wschodniej Ukrainy, podczas którego przedstawiciele mieszkańców zostaną upewnieni, że ich prawa będą zagwarantowane na Ukrainie"

 

Putin stwierdził, że za eskalację sytuacji "są odpowiedzialni ci, którzy zorganizowali zamach stanu na Ukrainie". Jednocześnie rosyjski przywódca poprosił separatystów, aby nie przeprowadzali referendum secesyjnego zaplanowanego na 11 maja. Zaraz jednak dodał, że trzeba wspierać federalizację Ukrainy i dla referendum trzeba "stworzyć warunki".

 

Co więcej Putin powiedział, że wybory prezydenckie na Ukrainie planowane na 25 maja to "krok w dobrym kierunku", ale dodał, że to nic nie da jeśli prawa części obywateli tego kraju nie będą zagwarantowane. Dodatkowo poinformował, że wojsko z granicy rosyjsko ukraińskiej zostało realokowane do miejsc stacjonowania. Tej informacji nie potwierdzają ani sami Ukraińcy, ani źródła NATO.

 

W co zatem gra Putin? Czyżby przestraszył się straszliwych sankcji i masowo przesyłanych "głębokich zaniepokojeń"? Nikt nie wie co zaplanował strateg z Kremla, ale zakładanie strachu i skuteczności sankcji to zdecydowanie nadinterpretacja. Niektórzy żartują, że deeskalacja ma związek z konkursem Eurowizji, na którym Putin nie chce być wybuczany, ale jest to uzasadnienie najwyżej zabawne.

 

Tak to już zwykle bywało, że gdy Putin przemawiał ludzkim głosem to było to zapowiedzią czegoś nieprzyjemnego i tym razem może być podobnie. Prawdopodobnie w obecnej sytuacji po prostu nie da się przeprowadzić referendum na wschodzie i południu Ukrainy. Nie przyjadą tam żadni obserwatorzy, bo ich życie byłoby zagrożone. Poza tym zapewne przeprowadzenie referendum będzie zakłócone przez banderowców, tak zwanych "czarnych ludzików", którzy już odgrażali się "zielonym ludzikom" Putina. Wybory w takich warunkach niewiele różniłyby się pod względem bezpieczeństwa do tych organizowanych w Afganistanie.

 

Putin nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i z pewnością problem ruchów separatystycznych nie zniknie. Przeciąganie tak zwanej "noworosji" do Federacji Rosyjskiej to proces nieunikniony i pytanie tylko, czy uda się go przeprowadzić bez wielkiej wojny w Europie, która mogłaby być wojną w Jugosławii, ale do kwadratu i pod naszymi granicami.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika StaraBba

Jaką kolwiek stację radiową

Jaką kolwiek stację radiową czy TV bym nie wlączył,
to gadają o uchodźcach z terenów objetych walkami, którzy uchodzą do ...
No dokąd uchodzą?
Otóż nie do "demokratycznego raju" na zachodzie Ukrainy, do Lwowa, do Kijowa, do Unii,
oni uciekają do Rosji!
To ja sie grzecznie pytam: dlaczego do Rosji?
Czy oni ( uchodźcy ) są tak głupi, że idą w paszczę złego lwa,
a może  wiedzą lepiej od nas, co jest dla nich dobre?
 

Portret użytkownika StaraBba

Kobieta z karabinem, czy inną

Kobieta z karabinem, czy inną bronią, to wynaturzenie, to dziwoląg. Prawdziwa kobieta w swojej naturze ma inne zalety.
Nie musi latać z karabinem i z gołą dupą, aby coś wywalczyć.
Takie obrazki jak wyżej tylko dla dzieciaków zachwyconych bajką " Tomb Raider".
 

Portret użytkownika zerg

Tak dla przypomnienia tym

Tak dla przypomnienia tym różnym pro putinowskim oszołomom;
http://portalwiedzy.onet.pl/64591,,,,zbrodnie_radzieckie_w_polsce,haslo.html
Bo to młode ( głupawo-leniwe) pokolenie nie chce nawet sięgnąć do internetu, nie mówiąc już o podręcznikach do historii w celu zapoznania się z  historią narodu (rzekomo swojego) do którego tak gorliwie w pewnych warunkach  dopuszczają swój ograniczony(umysłowo)  akces. 
 Tak zwana  matka Rosja od wiek wieków ciemiężyła podbite narody eksterminując ich na wszelkie możliwe sposoby. Skutkiem zamierzonym było takie pop...enie losów norodów , by teraz móc  zabronić rdzennym Tatarom Krymskim powrót do ich ziem ojczystych. Ale  to nie dlatego Ukraina Wschodnia jest taka prokacapska. A tam ,jak to widać było po narodowości ofiar w spalonym budynku związków zawodowych, Ukraińców nie było.
Media mówią  "separatyści" , ale są to zwykli terroryści uzbrojeni i inspirowani przez imperialnych spadkobierców żydokomuny, chcących utworzyć przeciwstawne imperium do tego chazarsko-bankierskiego z zachodu.
Oczywiste jest , że nie możemy zapomnieć zbrodni nacjonalistów ukraińskich popełnionych na narodzie polskim. Tym bardziej nie możemy zapominać o tych milionach ofiar zbrodni kacapsko- chazarskich KGB-owskich zwyrodnialców.
 Czy ZSRR nas wyzwolił z pod okupacji hitlerowskiej ? gdyby tak było nie było by takich prześladowań Polaków. Oni nas tylko odbili Niemcom po to by sobie podporządkować nowe tereny.
Ci którzy w Putinie widzą jakieś tam wyzwolenie powinni przetrzec oczęta, tam jest kolejny(no i właściwie stary) chciwy ciemiężyciel.
Awake!!!
 
 
 

Portret użytkownika Medium

zerg napisał: Tak dla

zerg wrote:

Tak dla przypomnienia tym różnym pro putinowskim oszołomom;
http://portalwiedzy.onet.pl/64591,,,,zbrodnie_radzieckie_w_polsce,haslo.html
To ja poproszę o link do zbrodni rosyjskich, bo akurat kraj rad to owoc interwencji zachodniej, żeby nie rzec - pejsatej.
 
zerg wrote:
Czy ZSRR nas wyzwolił z pod okupacji hitlerowskiej ? gdyby tak było nie było by takich prześladowań Polaków. Oni nas tylko odbili Niemcom po to by sobie podporządkować nowe tereny.
Ano odbili, jak polski rząd dał dyla do swoich mocodawców.
 
zerg wrote:
Ci którzy w Putinie widzą jakieś tam wyzwolenie powinni przetrzec oczęta, tam jest kolejny(no i właściwie stary) chciwy ciemiężyciel.
Lepszy stary niż młody ciemiężyciel, krócej pożyje Wink
A tak poważnie, to najwyższy czas na wagę (ze slangu = sąd), czy Wagę, czy Temidę - jak kto woli. Energia znaku Wagi wiążącego się ze sprawiedliwością bardzo została zaniedbana. Słońce Putina jest w Wadze. 
Lepiej nie czekać z sądem, bo jak niebiosa za to się zabiorą, to naprawdę biada!

Strony

Skomentuj