Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest niepokojąca. Czy trwają właśnie przygotowania do ataku na Iran?

Kategorie: 

Źródło: US Navy

Na Bliskim Wschodzie miały miejsce ostatnio bardzo ważne i niepokojące wydarzenia, które wskazują na przygotowania do kolejnej wielkiej wojny. Sytuacja w Syrii i Iraku powoli stabilizuje się, a jak wiadomo stabilność nie jest na rękę Izraelowi. Dlatego wkrótce możemy być świadkami nowego konfliktu zbrojnego, na co wskazują działania w Arabii Sadudyjskiej i samym Izraelu.

 

Wszystko zaczęło się w sobotę od niespodziewanej rezygnacji premiera Libanu. Rafik al-Hariri najwyraźniej uciekł do Arabii Saudyjskiej i zasugerował, że proirański Hezbollah planował zamach na jego życie. Tego samego dnia z Jemenu odpalono rakietę balistyczną, która dotarła aż do Rijadu i tam została zneutralizowana przez tarczę antyrakietową zanim spadła na Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida.

 

Władze Arabii Saudyjskiej oraz Donald Trump, który przebywa teraz w Japonii przekonani są, że to Iran dokonał ataku rakietowego lub przynajmniej polecił tamtejszej rebelii odpalić pocisk na terytorium wroga. Saudowie stwierdzili, że mogą potraktować to jako wypowiedzenie wojny i zastrzegają sobie prawo do reakcji, która może nastąpić "we właściwym czasie i we właściwy sposób".

Tymczasem Izrael, który od pewnego czasu zaczął grozić inwazją na Syrię oświadczył, że Iran jest czynnikiem destabilizującym sytuację na Bliskim Wschodzie. Premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że rezygnacja i ucieczka libijskiego premiera oznacza przejęcie tego kraju przez Hezbollah i Iran, który planuje teraz wzmocnić swoje siły tuż przy Izraelu. Niepokojący jest również fakt, że właśnie teraz Izraelskie Siły Powietrzne biorą udział w największych w historii kraju manewrach wojskowych Blue Flag 2017, do których przyłączyło się lotnictwo wielu innych państw - w tym Francji, Grecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch i oczywiście Polski.

 

Wszystkie powyższe wydarzenia wraz z masowymi aresztowaniami w Arabii Saudyjskiej, gdzie policja zatrzymała kilkunastu książąt i wielu urzędników pod zarzutem korupcji - wśród nich jest także miliarder Al-Walid ibn Talal, który wpłacał duże sumy na Fundację Clintonów, mają jeden wspólny mianownik. Jest nim oczywiście Iran, który kilka dni temu zaproponował Putinowi całkowite porzucenie dolara w rozliczeniach. Wszystko to dzieje się w czasie gdy Rosja zaczęła nawiązywać współpracę z Arabią Saudyjską i próbuje pogodzić ze sobą dwa nienawidzące się państwa.

 

Źródła:

http://www.israeldefense.co.il/en/node/31584

http://www.jpost.com/Israel-News/Netanyahu-When-Israelis-and-Arabs-agree-on-Iran-the-world...

http://www.reuters.com/article/us-saudi-missiles-iran-trump/guards-chief-rejects-trump-sla...

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

A USA oczywiście będzie

A USA oczywiście będzie sprzedawać broń wszystkim stronom konfliktu, aby się wzajemnie wyniszczały... Kasa jest jankesom potrzebna, bo do rozwiązania jest jeszcze temat największego rywala Waszyngtonu na świecie, czyli najpotężniejszego obecnie państwa świata - CHIN!!!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Medoff

Walid bin talal to nie byle

Walid bin talal to nie byle kto , ciekawe co tak sie dzieje czyżby mlody Salman inspiruje sie Erdoganem... ogólnie to nie żal mi ich to zwykle skrwysyny sa a Talal to już największy z nich tyle tylko jak to w życiu bywa na ich miejscu pojawia się kolejni skrwysyni i tu jest lipa...

Portret użytkownika Chrobry1

Po prostu nie widze ,tej

Po prostu nie widze ,tej wojny teraz, za wczesnie teraz trumpkowi nakazali panowie doprowadzenie do chaosu i wprowadzenie stanu wyjatkowego i wziecie sie za koree i wenezuele ,wyslanie z dala od kraju calej floty USA , dopiero ,potem skupia sie na Bliskim Wschodzie. Jedynie co to przyjma uchodzcow USA z Izraela Smile .

Portret użytkownika Chrobry1

Jeszcze dluga groga pierw

Jeszcze dluga groga pierw zginie isis ,potem  dopiero wezma sie za Izrael i wystawia ich ,Ameryka im nie pomoze. Smile Dlatego wlasnie trumpek jezdzil do arabow i innych zeby obgadac kiedy dokladnie muzulmanie beda mogli zniszczyc Izrael.

Strony

Skomentuj