System regeneracji powietrza na ISS uległ awarii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Po awarii w rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, astronauci byli zmuszeni do wyłączenia systemu regeneracji tlenu Electron-VM. Podczas napraw, powietrze będzie dostarczane przez system zapasowy z segmentu amerykańskiego na module Tranquility.

 

Agencja prasowa TASS, przypomniała, że w ostatnich latach system regeneracji tlenu na ISS, już kilkukrotnie zawodził. Jego najnowsza awaria miała miejsce zaledwie tydzień temu. System Electron-VM, jest jednym z kluczowych przyrządów na stacji i wytwarza od 25 do 160 litrów tlenu na godzinę. Naprawienie podobnej awarii w 2010 roku, zajęło załodze kilka dni. W takim przypadku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zawsze ma zapasy tlenu aby zabezpieczyć żywot astronautów.


W ostatnich dniach rosyjscy kosmonauci poszukiwali i eliminowali wycieki powietrza z komory przejściowej modułu naukowego Zwiezda. Odkryto w niej czterocentymetrowe pęknięcie, które zostało uszczelnione taśmą klejącą. Jest to jednak tylko środek tymczasowy. Wyciek zostanie naprawiony dokładniej ale przeprowadzenie takiej operacji wymaga wcześniejszego przygotowania.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Komentarze

Skomentuj