System chłodzenia w czwartym reaktorze elektrowni w Fukushimie przestał pracować

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Do potencjalnie groźnego w skutkach wypadku doszło we wtorek, 25 lutego w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii. W bloku nr 4 doszło do utraty zasilania i w konsekwencji do zatrzymania pracy systemu chłodzenia. Eksperci próbują przejść na zasilanie awaryjne.

 

Niepokojące jest to, że nie działa urządzenie zaprojektowane w celu obniżenia temperatury w basenie na zużyte paliwo jądrowe, który znajduje się w górnej części budynku reaktora. Temperatura wody w basenie jest podobno w normie, a niebezpieczny poziom jest powyżej 65 stopni Celsjusza.

 

Przyczyną awarii zasilania jest prawdopodobnie uszkodzony dodatkowy kabel zasilający używany ze względu na liczne prace prowadzone w pobliżu reaktorów. Wypadek ten doprowadził do zawieszenia proces wydobywania zużytych prętów paliwowych, które są przechowywane w basenie na dachu rozpadającego się budynku reaktora zniszczonego eksplozjami wodoru.

 

Pierwotnie w basenie było 1300 sztuk prętów o nieustalonym stopniu rozpadu. Łączna waga materiałów rozszczepialnych zgromadzonych w tym basenie to 400 ton. Proces przypomina grę w radioaktywne bierki, ponieważ po trzęsieniach nie jest jasne, w jakim stanie są niektóre zaczepy prętów. Podnoszenie ich jest wielkim ryzykiem a fakt, że w trakcie tego procesu zabrakło zasilania powoduje, że należy wziąć pod uwagę dodatkowy czynnik ryzyka dla tej żmudnej i precyzyjnej operacji.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika heehe

Czernobyl to jest zupelnie

Czernobyl to jest zupelnie inna kwestia, to byl zaklad przetwazania uranu na pluton, prety spedzaly tam 3-4 miesiacem az nadawaly sie do przerobienia na plutonik na bomby po czym je zabierano, tam stopil sie jeden rdzen, tu 3  no i mamy jeszcze 4 baseny na zuzyte paliwo z 3 rdzeniami w srodku co daje nam zawartosc 15 reaktorow, wiec skala przynajmniej 15 razwy wieksza, tam nie mozna tego zakopac dopuki basenow nie  oproznia, rdzenie i tak juz pociekly niewiadomo gdzie ale w przechowalnikach sa prety ktore mozna i trzeba wyjac przed kolejnym konkretnym trzesieniem ziemi w tym rejonie..

Portret użytkownika Basketo11

To mówicie że chłodzenie

To mówicie że chłodzenie nawaliło Tak ?? I że nie ma się o co martwic ?? A może ktoś pamięta słowa Polskiego współczesnego wizjonera Pana Jackowskiego na temat Tej sytuacji ??  Ja pamiętam i mnie to przeraża !!

Portret użytkownika cyzxer5

Pamietaj przyjacielu o tym ze

Pamietaj przyjacielu o tym ze prawdziwi przestepcy nie znaja odnosnie swojej osoby slow takich jak: konsekwencje, wina. Nie znaja tez widoku wiezien od srodka.
Jesli bys byl tak dziani jak oni tez bys nigdy w zyciu za nic nie beknal.
Problemem tego swiata sa pieniadze i wladza - a jedno bez drugiego nie istnieje. Taki swiat stworzyli ludzie.

Wszystkie moje komentarze reprezentuja MOJA opinie na dany temat do ktorej mam PELNE PRAWO.

Portret użytkownika darek1

Do wyparowania wody ze

Do wyparowania wody ze zbiornika ze zużytymi prętami nie trzeba dużo czasu tak więc czekajmy. Jeśli taka wieść nadejdzie będzie oznaczała koniec Japonii. Zużyte pręty są tak samo niebezpieczne jak niezużyte ,a tych jest na terenie elektrowni mnóstwo. Stopienie się ich skazi teren wokół elektrowni na tyle, że nie można będzie się do niej zbliżyć co w konsekwencji wywoła efekt domina.

Strony

Skomentuj