Syryjskie wojska mogą wejść w konflikt z turecką armią w mieście al-Bab

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W północnej części Syrii, tzw. Państwo Islamskie jest aktywnie zwalczane przez wojska tureckie i syryjskie. Islamiści już ponad 3 miesiące bronią swoich pozycji w mieście al-Bab, lecz ich czas powoli dobiega końca. Od północy i zachodu naciera armia turecka, która zdobyła już niektóre tereny, natomiast od strony południowej zbliżają się syryjskie siły rządowe.

 

Początkowo w walce o al-Bab brały udział trzy frakcje - wojska syryjskie funkcjonują na terenie własnego państwa i chcą odzyskać utracone miasto, Turcja chce wzmocnić swoją pozycję w tym regionie, zaś Kurdowie próbowali połączyć tzw. Rożawę, Zachodni Kurdystan, który funkcjonuje na terenach północnej Syrii.

 

Kurdowie szybko zrezygnowali ze swoich zamiarów, natomiast Turcja od kilku miesięcy próbuje zdobyć miasto. W tym czasie, wojska syryjskie zdołały zbliżyć się do al-Bab na odległość kilku kilometrów. Tzw. Wolna Armia Syrii, która współpracuje tam z turecką armią twierdzi, że w pobliżu miasta widać syryjskie samoloty i helikoptery. Siły syryjskie i tureckie znajdą się wkrótce w zasięgu rażenia.

Premier Binali Yildirim twierdzi, że Turcja współpracuje z Rosją i USA aby uniknąć starcia z żołnierzami Assada. Jeden z urzędników powiedział nawet, że w wyniku negocjacji ustalono, iż miasto al-Bab będzie kontrolowane przez Turków. W rzeczywistości, Syria i Turcja uzgadniają różne kwestie poprzez swoich pośredników - w tym przypadku poprzez Rosję. Nie wiemy więc jak zareagują siły tureckie i syryjskie, gdy staną naprzeciw siebie.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zjednoczmysie

no wlasnie sie zaczelo, fsa

no wlasnie sie zaczelo, fsa wymieniaja ogien z SAA a ruskie zbombardowly budynek w ktorym zginelo 3 zolnierzy tureckich, wiec kolejna faza konfiktu, gdy SAA zaczela odzyskiwac spore tereny w aleppo. W prowincji latakia fsa weszlo w glab frontu zdobywajac jakies miasteczko i ostrzeliwujac pozycje wojsk gradami. Za duzo wpompowali w obalenie Assada zeby odpuscic

Skomentuj