Syryjskie siły rządowe wyzwoliły sporą część Aleppo. Wśród terrorystów zapanował chaos

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zachód jest wstrząśnięty najnowszymi doniesieniam z Syrii. Wojska lądowe, przy wsparciu ze strony Rosji, Iranu i Hezbollahu, dokonały błyskawicznego ataku na wschodnią, oblężoną część miasta Aleppo. Terroryści utracili ponad 40% terytorium w ciągu 48 godzin.

 

Szturm na pozycje opozycjonistów rozpoczął się w sobotę. Akcja była dobrze zaplanowana i skoordynowana. Wojska atakowały terrorystów ze wszystkich stron, a w szczególności w pobliżu autostrady. Oblężoną strefę próbowano podzielić na pół i otoczyć terrorystów w dzielnicach w północno-wschodniej części miasta. Część bojowników broniła swoich pozycji, a część postanowiła ewakuować się w kierunku południowym. Około 100 terrorystów poddało się armii. 

Dzięki tej szybkiej operacji, udało się wyzwolić kilkanaście dzielnic. W ciągu dwóch dni, ewakuowano do zachodniej części miasta Aleppo kilka tysięcy cywilów. Obecnie armia rządowa zabezpiecza teren i zajmuje się wykrywaniem oraz rozbrajaniem ładunków wybuchowych, pozostawionych przez terrorystów.

 

Media zwracają uwagę, że jest to największa porażka opozycjonistów w ciągu ostatnich kilku lat. Zachodni eksperci twierdzą, że wśród bojowników zapanował chaos a miasto Aleppo może zostać całkowicie wyzwolone już w najbliższych tygodniach, jeszcze przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa.

 

Wspierana przez państwa zachodnie rebelia odnosi porażkę na niemal wszystkich frontach. W pobliżu Damaszku, terroryści w dwóch niewielkich enklawach porozumieli się z rządem i pozwolono im uciec do muhafazy Idlib. Pozostałe enklawy wkrótce również zostaną wyzwolone. Tymczasem tureckie wojska zatrzymały się przed miastem al-Bab, ponad 20 kilometrów od miasta Aleppo. Syryjski rząd wezwał Turcję do natychmiastowego wycofania wojsk. Podejrzewa się, że turecka armia planuje zbliżyć się do pozycji wojsk syryjskich celem zniesienia oblężenia w Aleppo.

 

Źródła:

http://syria.liveuamap.com/

http://sana.sy/en/?p=94470

http://sana.sy/en/?p=94584

http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13950907000402

https://www.rt.com/news/368400-east-aleppo-civilians-liberated/

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-aleppo-idUSKBN13N0H4

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-damascus-idUSKBN13L0ER

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Xawery

Turcja nie gra tu po żadnej

Turcja nie gra tu po żadnej ze stron. Ona chce sama być nowym mocarstwem i ma na to szanse. Ruscy rzucili tam masę sprzętu i armii. To stara taktyka. Aczkolwiek niepokojące jest to, że przypomina ten konflikt wojnę domową w Hiszpanii gdzie bolszewicy, faszyści i naziści wspierali przeciwne ze stron i testowali swoje zdolności bojowe oraz sprzęt. Wiemy co zrobili po tych testach.  Inna sprawa, że wtedy Niemcy wyprzedzili Rosję w działaniach.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj