Syryjskie miasto Manbidż wyzwolone z rąk ISIS

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Kurdishstruggle/CC BY 2.0

Po wielu tygodniach ciężkich walk, tzw. Państwo Islamskie utraciło kontrolę nad miastem Manbidż, położonym w północnej części kraju. Bojownicy należący do ugrupowania SDF, którzy otrzymywali wsparcie od lotnictwa i sił specjalnych USA, poszukują teraz ewentualnych kryjówek islamistów.

 

Walka o Manbidż rozpoczęła się 31 maja. Przejęcie tego miasta było bardzo trudne, mimo istotnej pomocy jaką udzielały Stany Zjednoczone oraz przewagi w liczebności. Proamerykańskie bojówki bardzo ostrożnie zdobywały kolejne dzielnice, a w zeszłym tygodniu ISIS kontrolowało już tylko niewielki fragment tego regionu. Porażka sunnickich dżihadystów stawała się coraz bardziej realna.

 

W piątek pojawiła się informacja, że kurdyjscy i arabscy bojownicy ostatecznie zdobyli Manbidż. Pozostali członkowie samozwańczego Państwa Islamskiego porwali ponad 2 tysiące cywilów i wykorzystali ich jako żywe tarcze, co umożliwiło im ewakuację z miasta. Terroryści potem porzucili zakładników i uciekli do Dżarabulus.

Teraz, po zdobyciu kolejnej twierdzy islamistów z ISIS, będą trwały przygotowania do inwazji na Rakkę. Kilka miesięcy temu, syryjska armia również powiadomiła o planach wyzwolenia samozwańczej stolicy Państwa Islamskiego i rozpoczęto nawet pierwsze operacje, lecz Rosjanie nie udzielili niezbędnego wsparcia, przez co ofensywa zakończyła się totalną porażką. Na dzień dzisiejszy, Kurdowie wspierani przez USA mają największe szanse na wyzwolenie Rakki - bojownicy znajdują się kilkadziesiąt kilometrów od tego miasta.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ACHILES

Dziesięcioro dzieci zginęło w

Dziesięcioro dzieci zginęło w szkole w Jemenie

Dziesięcioro dzieci zginęło w nalocie na szkołę w Jemenie, a 28 zostało rannych - poinformowali Lekarze Bez Granic na Twitterze. Uczniowie mieli od 6 do 14 lat. Do nalotu doszło w miejscowości Haydan, leżącej w prowincji Sada na północy kraju.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/dziesiecioro-dzieci-zginelo-w-szkole-w-jemenie/3yn46m

i doskonałe komentarze : 

~Jack40 : konkrety kto zrzucił bomby ? czemu to jest pomijane co bomby same spadły co za bydlak zrzucił bomby na szkołe tak samo w Syrii bomba spadła na plac targowy i chyba już kilkakrotnie na szpitale czemu w 2 woj swiatową potępiano bestialstwo faszystów którzy nic nie szanowali i bombardowali szpitale szkoły kościoły a teraz nabiera się wody w usta lub lakonicznie pisze bomba spadła na szpital zabijając 20 cywili Pytam kto za tym stoi i jaki bydlak zrzucił tą bombe powołać komisje zrobić sledztwo 

~jemen : Z tego arykulu nic nie wynika wiec krotko Saudyjskie lotnictwo to zrobilo , tak Saudowie probuja najechac Jemen ale dostalli lupnia na granicy od szyitow mieszkajacych w Jemenie Jemenczycy dysponuja najprostszym uzbrojeniem lacznie z S -100 . T 34 tak sa filmiki na You Tube , Iran dostarczyl im rosyjskie ppk -Kornet przeciwko ktorym Abramsy ktore posiadaj Saudowie sa bezradnne , malego tego Jemenczycy przeprowadzili kontre i zajeli kilka miast Saudom ,wysadzili im wszystkie budynki graniczne , przejeli kilka abramsow , ale wysadzili je pewnie nie wiedza jak to dziala wiec niszcza ... Jedynie co nie maja Jemenczycy to chociaz kilka zestawow s 125 newa to pewnie Szybko by Saudow posciagali na ziemie 

~mefis58 : Jaki "zamach"? Czyżby jacyś "rebelianci" mieli do dyspozycji lotnictwo? Trzeba rzeczy nazywać po imieniu. To bezczelne MORDERSTWO popełnione przez lotnictwo tej "popieranej przez społeczność międzynarodową" koalicji pod przewodem Arabii Saudyjskiej !!! Jest to oczywista zbrodnia wojenna i .... nigdy nie doczekamy się osądzenia jej sprawców !!! Już tak dbałe o standardy światowego pokoju i demokracji Stany Zjednoczone o to zadbają !!! 

p.s FAJNIE, ŻE TYLU POLAKÓW UMIE UŻYWAĆ SWOJEGO WŁASNEGO ROZUMU . 

Portret użytkownika husarz

http://wiadomosci.wp.pl/kat

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,USA-wyeliminowano-z-pola-walki-45-tys-dzihadystow-IS,wid,18462143,wiadomosc.html?ticaid=1178ab CIA i armia USa twierdzi, że pozostało 15 tysięcy bojowników ISIS zmeczonych walką i odciętych od najważniejszych dostaw broni oraz zapasów (ciekawe czy powiedzą kto im je dostarcza  Biggrin )  Najlepsze jest to, że wg danych CIA i ONZ szacowano, iż w sierpniu 2014 roku ugrupowanie zrzeszało 80 tys. bojowników, w tym 50 tys. walczących w Syrii i 30 tys. w Iraku. Koniec 2015 roku już liczby wzrosły (wg danych amnesty international, reuters, służby Uk, USA, Niemiec czy Szwajcarii itd itp) od 200 do 600 tysiecy aktywnych członków , gdzie kilkanaście tysięcy to "zamrożeni"członkowie ISIS w Europie gotowi na znak mordować. Państwo Islamskie prowadziło aktywną kampanię rekrutacyjną wśród zwolenników dżihadu i kalifatu. W związku z tym w bojówkach walczyło wielu muzułmanów mieszkających na stałe w krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych i Australi, a nawet Azji wschodniej. .The Independent informował nie dawno, że wg wielu danych  w tym wprost od walczących z nimi Kurdów samych tzw  "milicjantów" ISIS na początku roku 2016 miało do 200 tysięcy. Z samej Europy ponad 30 tysięcy przybyszów. To ja się pytam gdzie jest ta reszta, no bo faktycznie dostają w dupe ostatnio ostro..pisałem już tu , że całymi grupami są przewożeni na granicę z Turcją tam ich ślad sie urywa..a co jest na granicy z Turcją ? Ci właśnie imigranci czekający w ok 2-3 mln liczbie na spuszczenie ze smyczy przez Erdogana jesli UE nie bedzie placic. Łatwo  200 tysiecy ukryc rozbrojonych bojowników wśrod imigrantów przy braku jakiejkolwiek kontroli  ?Sami sobie odpowiedzcie . . do tego te tajemnicze transporty imigrantów nocą w Niemczech i Francji z terenu Turcji Wink

AMOR PATRIAE NOSTRA LEX

Portret użytkownika au999

"Państwo Islamskie utraciło

"Państwo Islamskie utraciło kontrolę nad miastem Manbidż" na rzecz bojownikow należących do ugrupowania SDF,a ci "bojownicy" to tacy sami bandyci,ktorzy scinaja glowy,tylko troche nizej 3 cm.

Zejdz czlowieku na ziemie.Popierasz kozojebcow,wylansowanych i finansowanych przez zydostwo USA.

Skomentuj