Syryjska opozycja przechodzi na stronę Islamskiego Państwa

Kategorie: 

Wolna Armia Syrii
Nowo powstały Kalifat na Bliskim Wschodzie zaczyna przybierać na sile, z którą sąsiednie kraje będą musiały się liczyć. Tak zwana umiarkowana syryjska opozycja, dozbrajana i finansowana przez Zachód, zaczyna przechodzić na stronę Islamskiego Państwa.

 

Syryjska opozycja jest określana jako ruch Syryjczyków, walczących o rzekomo wolny, demokratyczny kraj. Są oni dozbrajani, otrzymują pieniądze a nawet są szkoleni przez agentów CIA na terenie Jordanii, skąd udają się prosto do Syrii na wojnę. Okazuje się jednak, że bojówkarze z umiarkowanego ugrupowania walczącego z syryjską armią, przechodzą na stronę radykalnego Islamskiego Państwa.

 

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że grupa licząca około tysiąc dobrze uzbrojonych wojowników wraz z czołgami, która przynależała do Brygady Dawud, udała się konwojem do syryjskiego miasta Raqqa, określanego jako stolica Islamskiego Państwa. Bojownicy oszukali pozostałe ugrupowania opozycyjne stwierdzając, że jadą do Aleppo walczyć z żołnierzami Baszara al-Assada. Zamiast tego, udali się na tereny Kalifatu i dołączyli do Sunnitów.

W Syrii walczą między sobą trzy frakcje. Jest to syryjski rząd wraz ze swoją armią, umiarkowana opozycja wspierana przez Zachód oraz Islamskie Państwo, określane jako terrorystyczne. Każde z nich okupuje pewne tereny w tym kraju, choć opozycja zaczyna coraz bardziej słabnąć. Wolna Armia Syrii obawia się, że kolejni bojownicy zaczną z czasem przechodzić na stronę Sunnitów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj