Syryjska opozycja jest gotowa do współpracy z Rosją

Kategorie: 

Free Syrian Army
W Syrii następuje właśnie dość niespodziewany obrót sytuacji. Tzw. syryjska umiarkowana opozycja, która jest wspierana przez USA, otrzymała propozycję współpracy z Rosją. Przywódcy Wolnej Armii Syrii (FSA) zaproponowali negocjacje w Egipcie.

 

Stany Zjednoczone jedyne co teraz robią, to obserwują rozwój wydarzeń w Syrii. Początkowo Amerykanie wskazywali na to, że rosyjskie myśliwce bombardują nie tylko ISIS, ale także opozycję, w tym bojowników Wolnej Armii Syrii. Natomiast władze Rosji narzekały, że USA nie chcą udzielić informacji o położeniu terrorystów.

 

Można podejrzewać, że Rosja atakując rebeliantów chciała osiągnąć pewien cel - pokazać swoją siłę militarną i zmusić do współpracy. Prezydent Syrii Baszar al-Assad podczas niedawnej rozmowy z Władimirem Putinem powiedział, że gdyby było to możliwe, to jego armia mogłaby wspólnie walczyć z FSA przeciwko ISIS.

 

Okazuje się że realizacja tego planu wcale nie jest nierealna. Dowódcy Wolnej Armii Syrii proponują rozmowy, choć nie ustalono jeszcze konkretnej daty. Wskazuje to jednak, że taka współpraca jest jak najbardziej możliwa. Fahad al-Masri z opozycyjnego Frontu Ocalenia Narodowego, syryjskiej partii politycznej która powstała w Belgii stwierdził, że negocjacje powinny odbyć się jak najszybciej i są one w interesie Rosji oraz Wolnej Armii Syrii.

 

Możliwe, że syryjska opozycja pewnego dnia dojdzie do wniosku iż walka o obalenie Assada jest z góry skazana na porażkę, mimo wsparcia jakie zapewnia Zachód. Zmęczeni wieloletnią walką mogą w końcu zgodzić się na współpracę z Rosją, która ugasi konflikt. Prezydent Syrii zapowiedział właśnie, że jest gotowy przeprowadzić przedterminowe wybory parlamentarne i prezydenckie, wprowadzić zmiany w konstytucji oraz doprowadzić do rozwiązania politycznego w kraju, jeśli "terroryści" zostaną pokonani.

 

 

Źródło: https://www.rt.com/news/319622-fsa-russia-talks-cairo/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Xerxes

Czyli według ciebie Islamiści

Czyli według ciebie Islamiści to Żydzi? Coś nie tak z logiką u ciebie, Islamiści nienawidzą żydó więc nie zdzierżyli by przywództwa przez wyznawców tej religii. Poza tym co to za psalmy pochwalne dla Putina? To jest dwulicowy oszust który zachowuje się jak blokowy zbir napadający na słabszych. USA wcale nie są lepsze.

Skomentuj