Syria zagroziła atakiem rakietowym na Izrael

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/News Direct

Jak powszechnie wiadomo, Izrael prowadzi różne operacje na terenie sąsiednich państw, często z wykorzystaniem lotnictwa, przy czym nigdy nie pyta o pozwolenie. Izraelskie myśliwce najczęściej naruszają syryjską przestrzeń powietrzną, bombardując wyznaczone przez siebie cele. Zasada ta działa jednak tylko w jedną stronę - co wolno Izraelowi, to nie wolno Syrii.

 

Podczas ostatnich bombardowań w Palmirze, syryjska obrona przeciwlotnicza poszła w ruch i odpalono kilka rakiet w kierunku agresora. Podobno jeden z samolotów uległ zniszczeniu, drugi zaś miał zostać uszkodzony. Pociski odpalone z systemu rakietowego S-200 leciały w kierunku Izraela i zostały przechwycone przez tamtejszy zaawansowany system obronny Strzała 3.

Źródło: Ministerstwo Obrony Izraela

Był to prawdopodobnie pierwszy taki incydent od momentu wybuchu wojny w Syrii. W ten sposób, Damaszek wysłał jasny sygnał, że nie będzie więcej tolerował agresywnych działań sąsiada. Jednak z wielkim oburzeniem nie spotkało się naruszenie syryjskiej przestrzeni powietrznej, lecz to, że Syria postanowiła odpalić rakiety. Izraelski Minister Obrony zagroził, że jeśli sytuacja się powtórzy to obrona przeciwlotnicza zostanie zniszczona.

 

Baszar al-Assad zwrócił się w tej sprawie do Rosji - tamtejsi politycy wyrazili tylko "zaniepokojenie" i powiedzieli z nadzieją, że nie będą patrzeć na oświadczenia, lecz na działania Izraela. Tak się jednak złożyło, że premier Benjamin Netanjahu zignorował Putina i nie zrezygnował z dalszych działań na terenie Syrii. Zgodnie z jego słowami, jeśli dane wywiadowcze wskażą na taką konieczność to izraelskie samoloty ponownie wkroczą na terytorium sąsiedniego państwa.

Źródło: U.S. Air Force

Najwyraźniej mediacja Rosji nie pozwoliła osiągnąć żadnych konkretnych rezultatów. Libańska gazeta Al-Diyar podaje, że syryjski rząd postanowił tym razem wystosować groźby - prawdopodobnie po raz pierwszy od lat. Zgodnie z doniesieniami, Assad przekazał Izraelowi poprzez Rosję ostrzeżenie, że kolejna napaść skończy się odpaleniem rakiet balistycznych Scud bezpośrednio na terytorium wroga.

 

W razie ponownej agresji, Syria wystrzeli kilka przygotowanych na tę okazję pocisków bez ostrzeżenia. Zasugerowano, że atak może zostać przeprowadzony na bazy IDF lub na międzynarodowy port morski w Hajfie oraz tamtejszy zakład petrochemiczny. Bezpieczeństwo Izraela prawdopodobnie nie zostanie w żaden sposób naruszone, ponieważ kraj jest chroniony przez liczne tarcze antyrakietowe, począwszy od baterii Patriot i tzw. Żelaznej Kopuły po zaawansowane systemy antybalistyczne "Strzała 1", "Strzała 2" i "Strzała 3" - każdy z nich o większym zasięgu rażenia.

 

Wydaje się, że Syria próbuje w ten sposób zamanifestować sprzeciw wobec wrogich działań swojego sąsiada. Odpalenie kilku rakiet miałoby raczej znaczenie symboliczne, choć wspomniana wcześniej gazeta Al-Diyar twierdzi, że kraj chce pokazać, iż mimo wieloletniej wojny wciąż jest w stanie obronić się przed agresją z zewnątrz. W związku z tymi doniesieniami, Izraelskie Siły Obronne rozpoczęły w niedzielę wielkie manewry na Wzgórzach Golan i w Zachodnim Brzegu Jordanu. Przynajmniej oficjalnie mówi się, że ćwiczenia zostały zaplanowane już wcześniej.

 

Ewentualny ostrzał rakietowy ze strony Syrii może sprawić, że Izrael ośmieli się na liczne ataki na pozycje wojsk rządowych. Rebelianci i terroryści z całą pewnością docenią wsparcie udzielone z powietrza.

 

Źródła:

http://www.timesofisrael.com/idf-to-hold-drills-in-golan-heights-west-bank/

http://www.jpost.com/Arab-Israeli-Conflict/Analysis-Syrian-threats-to-attack-Israel-with-S...

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

No to przygarniemy milionowe

No to przygarniemy milionowe rzesze Izraelczyków u nas w Polsce, bo wkrótce żyć się nie da w Izraelu, dopóki nie powstanie Wielki Izrael od Rzeki Egipskiej po Rzekę Eufrat. O świętach żydowskich wiemy już wszystko co najważniejsze, o kulturze też, bo media nas edukują, więc jesteśmy przygotowani. Do obsługi Przybyszów chętni będą i wykwalifikowani, a powrócą i Polacy z Anglii.

Portret użytkownika janzdzisławmariabonawentura

Wczoraj piękny materiał Pana

Wczoraj piękny materiał Pana Gadowskiego na tvp1 nt. Hezbollahu.Tvp była tak przestraszona że przesunęła emisję z 22,15 na 23.15.Kto oglądał ten tylko mógł się utwierdzić w przekonaniu że największymi państwami terrorystycznymi są usa i izrael.Szkoda że w Polsce nigdy nikt o takiej organizacji jak Hezbollach nie pomyślał może bylibyśmy dziś niepodlegli?

Portret użytkownika ACHILES

http://wiadomosci.onet.pl

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezydent-z-radoscia-i-satysfakcja-witamy-w-polsce-komitet-zydow-amerykanskich/zy0wvbs

PAP
wczoraj 21:05

Prezydent: z radością i satysfakcją witamy w Polsce Komitet Żydów Amerykańskich

Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi reprezentantów Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników gali z okazji otwarcia w Warszawie biura AJC. W ten sposób umacnia się współpraca transatlantycka - podkreślił prezydent.

i komentarz :

~gosia : Ja mam pytanie - kiedy A. Duda lub J.Kaczynski zaprosi Polakow do powrotu do Polski???? Jakos nie slysze, zeby byly takie plany? Bo w czasie kampanii wyborczej Duda w Londynie powiedzial, ze poki co nie moze nas zaprosic do powrotu, ale prosil zeby na niego glosowac Sad Jak rozumiem ostatnie skamlenia Kaczynskiego u T.May w Londynie tez byly o tym, zeby Polakow z UK nie wywalac, bo 500+w RP tego nie udzwignie??? To co my mamy na zawsze na obczyznie zostac??? Jak zyc pani premier, jak zyc???? 

DODAJĘ TYLKO JEDEN, BO MOŻLIWOŚĆ DALSZEGO KOMENTOWANIA  " prewencyjnie " ZOSTAŁA TAM POWSTRZYMANA.

ot taka współczesna WOLNOŚĆ SŁOWA w demokracjach światowych 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika U_P_Adlina

Hehehehe!!...........no, o co

Hehehehe!!...........no, o co tu chodzi ??.........Rząd syryjski pewnie powinien być pro-uSSmański po tym jak opłacani przez usa, arabię saudyjską, katar i inne klakiery uSSmanii bandyci napadli na Syryjczyków !!.........Pewnie jesteś tez zdziwiony, że Wietnamczycy w latach wojny wietnamskiej też nie byli pro-uSSmańscy !!.............Hehehehe!!...........Dobre !!.........Ciekawe, czy robisz to celowo, czy też jest to objaw końcowego stadium procesu zaniku komórek mózgowych ??.........PS: Syria prowokuje??.............To Syria napadła na usa, arabię saudyjską, katar, czy turcję ??.............A może na odwrót ??.............Hehehehehe!!.............Niezły koleś !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

fakty pokazują co innego

fakty pokazują co innego koleś !!...........To usa od dekad dokonują agresji i  mordują obywateli innych krajów w imię swoich zbrodniczych planów podboju świata !!............Nie dziwne więc, że zaatakowane kraje nie darzą uSSmanów sympatią i wolą sojusze z Rosja czy Chinami !!........."Cywilizowany świat".........Mówisz o tym świecie, gdzie Przewodniczącym Praw Człowieka przy onz jest ludobójczy reżim SSaudyjski ??.........Nie bredź !!..........To szambo, a nie cywilizowany świat !!..........I od tego szamba reprezentowanego przez uSSmanię coraz więcej krajów sie odwraca !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

przyjebany heniek to jesteś

przyjebany heniek to jesteś ty !!..........Jeżeli chodzi o nienawiść to tak, odczuwam ją w stosunku do banderowskich dewiantów i nie ma w tym nic dziwnego !!.........Po tym, co zrobili zasługują tylko na nienawiść !!..........Sam się więc heniek ogarnij !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj