Syria wywiozła cały arsenał chemiczny. Czy nadchodzi już koniec tego konfliktu?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Baszar al-Assad, który wygrał niedawne wybory prezydencie, odnosi w ostatnim czasie same zwycięstwa w walce z uzbrojonymi bojownikami. Wcześniej zdołał również ochronić swój kraj przed atakiem Stanów Zjednoczonych, zgadzając się na wywóz i zniszczenie całego arsenału chemicznego. Syryjski rząd wykonał swoje zadanie i wygląda na to, że "opozycja" nie wygra tej wojny.

 

Wojna domowa w Syrii przyniosła wiele ofiar i powoli dochodzimy do momentu, w którym obserwatorzy zaczynają zwracać uwagę na to, że dalszy konflikt może tylko zamienić kraj w drugą Somalię. Nadzieje na zwycięstwo uzbrojonych bojowników najwyraźniej upadły. Destabilizację obserwuje się nie tylko w Syrii ale również w Libanie, do którego przybywa mnóstwo Syryjczyków.

 

Organizacja OPCW (Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej) informuje, że z Syrii wywieziono już ostatni ładunek, zawierający broń chemiczną. Pozostały jeszcze tylko mniej niebezpieczne substancje, które zostaną zniszczone w fabrykach na terenie Finlandii i USA. Zanim wiadomość zostanie ogłoszona oficjalnie, musi zostać jeszcze potwierdzona. Stany Zjednoczone dały czas syryjskim władzom na wywiezienie swojego arsenału chemicznego do końca czerwca.

 

Jak obecnie wiadomo, Amerykanie dozbrajają opozycjonistów aby zachować równowagę sił, licząc na ich zwycięstwo nad rządem Syrii. Wojna w tym kraju doprowadziła do śmierci ponad 160 tysięcy osób, ogromnych zniszczeń oraz masowych emigracji. Winę za destabilizację tego kraju powinni ponosić przywódcy krajów, którzy zgodzili się na dozbrajanie sił powiązanych z Al-Kaidą.

 

W Syrii dozbraja się terrorystów walczących z rządem, bo przecież oni walczą o swoje prawa jako opozycja. Natomiast w sąsiednim Iraku, terrorystów się zwalcza, choć oni też walczą z rządem. Dlaczego Stanom Zjednoczonym wolno decydować o innych krajach i zwalczać siły, które są ich zdaniem dobre lub złe?

 

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon powiedział kilka dni temu aby wprowadzić embargo na broń a Rosja i USA wznowiły współpracę na rzecz zakończenia przemocy w Syrii. Dodał, że syryjskiego konfliktu "nie można wygrać środkami militarnymi". Wiadomość ta powinna cieszyć, ponieważ pojawiają się nadzieje, że terroryści z Syrii nie będą już dozbrajani a wojna w tym kraju wreszcie się zakończy. Smutne jest jednak to, że dopiero po tak długim czasie obserwatorzy konfliktu dochodzą do tak prostych wniosków - widocznie najpierw kierują się swoimi interesami, potem dopiero dobrem obywateli, którzy zostali pokrzywdzeni przez wojnę.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dzidzia

Jak syjon sobie coś założy,

Jak syjon sobie coś założy, to z pewnością nie odpuści. Pozbycie się broni chemicznej przez Asada to duży błąd, gdyż zrezygnował z jedynego straszaka na israhell (i nie tylko). Teraz to się dopiero zacznie. Zobaczcie, co się stało z Libią (i Kadafim) po tym, jak zrezygnowała z broni masowego rażenia i dużych wydatków na zbrojenia. To samo czeka Syrię, której oczywiście kibicuję, lecz prawda jest taka, że bez pomocy sama sobie nie poradzi. Na razie dzięki interesom rosyjskim u siebie ma jakieś wsparcie Rosji, ale na jak długo, tego nie wiemy. Jedyny sens miałoby wielostronne rozbrojenie, o czym rzecz jasna mowy być nie może.
POLECAM: Plan Yinona i “zderzenie cywilizacji”

Portret użytkownika SurvivorMan

W Iraku czy Libii,

W Iraku czy Libii, syjonistyczny Usrael już usunął niewygodnych przywódców... W Syrii niewygodny dla interesów USraela Assad, nadal ma się dobrze, czego do końca nie przewidzieli terroryści z CIA...
Trudno powiedzieć jak to się skończy, bo są jeszcze Sunnici z wypranymi religią mózgami, którzy Alawitów takich jak Assad, traktują na równi albo nawet gorzej niż Chrześcijan!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Zenek

  Asad jest przez nazistów

 
Asad jest przez nazistów znienawidziały bo jego ziemia to jest syryjska ziemia kryje w sobie i mnóstwo ropy i gazu jak i jest posiadaczką kilku newralgicznych, tranzytowych szlaków (w tym irański) na jakie pustynni gestapowcy od lat ostrzą swoje pejsy.
 
Fakt iż na Asadzie wymuszono pozbycie się broni chemicznej wcale nie czyni z Syrii oazy pokoju bo "pokój" tam zapanuje jak cała syryjska ziemia będzie wymordowana z autochtonów i przyłączona do 4 rzeszy nazistowskiej zwanej issraelem dokładniej na takiej samej zasadzie jak żydowski nazistowski rezim kijowski ajwajuje o "pokoju" jednoczesnie śląc kolejrze rzesze gestapowskich najemników by rezali mieszkańców ukrainy. Wszystko gra pozorowana i obliczona za zakrzyczenie gapiów - miesa armatniego.
 
To iż Asad musiał się pozbyć broni chemicznej czyni go teraz bezbronnym smakowitym kąskiem bo naziole telawiwscy bali się tylko tej broni wybuchającej w ich satanistycznych kibucach jako odpowiedż na ichni atak na Syrię jaki od lat planują bo zgodnie z mapami z lat 60 2/3 terytorium Syrii ma być wyrezane z autochtonów i przyłączone do wielkiego issraela czyli 4 rzeszy nazistowskiej która w ostatecznym rozrachunku jako obiecywana "nessara" czy bardzoej swojsko brzmiące NWO ma opanować w planach tych zwyrodnialców całą planetę. Oczywiście wszystko w trosce o to by gojom się żyło wygodniej i bezpieczniej w spersonalizowanych klatkach bo samopas przecież by się "sami powybijali".
 
Tuska właśnie uwalają bo się chłop zbytnio nie stara ...

Portret użytkownika Obserwator.

syzyfie, FAKTY Z ŻYCIA

syzyfie, FAKTY Z ŻYCIA KADAFIEGO I LIBII:
* dług /PKB = 0%
* PKB per capita = $14,192
* każda rodzina otrzymuje rocznie pomoc = $1,000
* bezrobotny otrzymuje $730 miesięcznie
* miesięczna pensja pielęgniarki w szpitalu = $1,000
* każdy noworodek = jednorazowo $7,000
* po zawarciu małżeństwa każda para = $64,000 na zakup mieszkania
* na założenie własnej działalności jednorazowo = $20,000
* zakaz wysokich podatków i ceł
* darmowe edukacja i opieka zdrowotna
* edukacja i staż za granicą opłacane przez państwo
* sieci sklepów dla dużych rodzin z symbolicznymi cenami na podstawowe art. spożywcze
* surowe kary za sprzedaż przeterminowanych produktów, w niektórych przypadkach areszt
* liczne apteki z darmowymi lekami
* podrabianie leków uważane za groźne przestępstwo
* nie ma opłat za czynsz
* nie ma opłat za energię elektryczną
* zakaz sprzedaży i używania alkoholu, prawo „prohibicji”
* pożyczki na zakup samochodu i mieszkania bez odsetek
* zakaz usług w zakresie nieruchomości
* osoba kupująca auto, do 50% ceny płaci państwo, w przypadku milicji = 65%
* paliwo tańsze od wody: 1l. paliwa = $0.14. Zysk ze sprzedaży ropy wydawany dla dobra społeczeństwa i podnoszenie standardu życia
* Kadafi zgromadził ponad 143 t złota. Planował wprowadzić strefę bezdolarową i używać złoty dinar, zamiast waluty w rachunkach z innymi państwami
* Kadafi zgromadził pakiet akcji różnych zachodnich koncernów na kwotę kilkuset miliardów dolarów
*duże sumy wydawane na irygację z wód gruntowych, w ilości około 100 odpływów z Nilu. Ze względu na skalę tego projektu nazwano go „ósmym cudem świata.” […] Jest to tzw. „zielona rewolucja.” która rozwiązuje wiele problemów żywnościowych w
Afryce, a Libii zapewnia stabilność i niezależność ekonomiczną.
* Kadafi wyłożył 300 mln dolarów na satelitę telekomunikacyjnego i uratował całą Afrykę przed haraczem 500 milionów dolarów co roku za połączenia telefoniczne dla zachodnich firm
* w 2010 r. Kadafi złożył wniosek w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ o śledztwo ws. okoliczności ataku USA i NATO na Irak, oraz postawienie przed sądem winnych masowych zbrodni. Przedłożył projekt rezolucji ws. odszkodowania byłych państw kolonialnych byłym koloniom za eksploatację w okresie kolonialnym […]
* jednym słowem - robił wszystko aby obywatele Libii, ale i cała Afryka raz na zawsze odcięli się od oszukańczej demokracji zachodu.

Skomentuj