Syria ostrzelała kolejny turecki samolot, Turcja domaga się odwetu

Kategorie: 

Drugi ostrzelany samolot to CASA taka jak na zdjęciu - źródło airplane-pictures.net

Konflikt syryjski ewoluuje wedle któregoś z planów zapasowych. Tak chyba można nazwać nagłą eskalację między stosunkami Syrii i Turcji. Najpierw turecki samolot F4 Phantom zapuścił się na terytorium Syrii i został zestrzelony a teraz ostrzelano samolot transportowy CASA, który prowadził poszukiwania załogi myśliwca.

 

Wygląda na to, że incydent turecko-syryjski będzie teraz eksploatowany po pierwsze w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ gdzie zostanie wywarta presja na legitymacje nalotów na Syrię. Poza tym Turcja już teraz powołuje się na artykuł 4 traktatu północnoatlantyckiego. Oznacza to, że odbędą się konsultacje, bo Turcja czuje się zagrożona. Stąd tylko krok do wdrożenia artykułu 5 zezwalającego na pomoc wojskową sygnatariuszy.

[gmap markers=big blue::35.843643883323,35.7220458984375 |zoom=7 |center=35.737595151747826,36.243896484375 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Map]

Miejsce zestrzelenia samolotu F-4 Phantom

Jak nie pałą go to dzidą, można powiedzieć o prezydencie Assadzie. Mimo wysiłków grup terrorystycznych funkcjonujących na części terytorium Syrii kraj zachowuje integralność. Zestrzelenia tureckiego samolotu było tak na prawdę zdanym testem rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Należy ten incydent rozpatrywać właśnie w takich kategoriach.

 

Turecki myśliwiec niby zagubił się lecąc na niskim pułapie z dużą prędkością. Ewidentnie testowano, co widzą Syryjczycy na radarach i jak mogą odpowiedzieć, gdy dojdzie do nalotów. Rezultat tej prowokacji wskazuje na to, że Syria ma dobrze wyposażoną obronę przeciwlotniczą i operacja punktowych nalotów byłaby obarczona ryzykiem strat wielu maszyn.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika tropiciel ufitów

Spokojnie Panowie,

Spokojnie Panowie, Galaktyczna Federacja Światła już stacjonuje w naszym układzie słonecznym. Niebawem panowie tego świata będą szukać schronienie w swych komfortowych bunkrach które ryli od pewnego czasu pod ziemią za kasę zrabowaną swoim niewolnikom Smile

Portret użytkownika Jacek

A Syria ma w d.... Turka.

A Syria ma w d.... Turka. Teraz za nią stoją najbardziej zdeterminowane armie świata i nie są takie bezbronne. Więc który to zapluty wszarz (z Waszyngtonu, z Londynu, amoże z Tel Awiwu) ma im mówić co mają robić. Gadać to  sobie mogą, wiadomo gdzie i do czego. Zwykłe wszarze, w Polsce też ich wkrótce wytłuczemy.

Portret użytkownika zbig

ah biedni turcy, udają

ah biedni turcy, udają niewiniątka. to druga potęga w NATO! po co tam latali? albo ktoś im kazał żeby przetestować obronę przeciwlotniczą. myśleli że będzie jak w libii a tu nic z tych rzeczy!

Portret użytkownika Zenek

Za czasów deptania Libii

Za czasów deptania Libii nazistowskim bytem NATO Turcja cos wpominała iż jej obiecali udział w UE za zdrade arabskich interesów. Z Syrią pewnie robi podobny manewr bo nie da się "poszerzyć" Yewropy o bliskowschodnią wylegarnie nazistowskich terrorystów jak wczesniej do niej nie wstapi Turcja. Nieciągłość terytorialna by była.

Portret użytkownika Andrzej2012

To prowokacja. Czemu Turcy

To prowokacja. Czemu Turcy wlatują na nieswoje terytorium? Czemu później bez pytania znowu niby w celach poszukiwawczych, bez żadnej zgody gospodarzy organizują poszukiwania? Ktoś chce na siłę wywołać wojnę, a opinię publiczną omamić głupimi tłumaczeniami, że agresorem jest Syria.

Strony

Skomentuj