Syria domaga się wycofania tureckich sił inwazyjnych

Kategorie: 

Źródło: Turkish Army/Facebook

W północnej części muhafazy Aleppo, około 25 kilometrów na zachod od Manbidż, często dochodzi do wymiany ognia między turecką armią i wspieraną przez nią "Wolną Armię Syrii" a syryjskimi wojskami rządowymi. Agresja jest prawdopodobnie wyrazem bezsilności, gdyż wszelkie plany Turków zostały skutecznie zablokowane.

 

Podczas gdy Stany Zjednoczone wysyłają dodatkowe 2 500 sztuk żołnierzy do Kuwejtu, skąd będą mogli wkroczyć do Syrii i Iraku i przystąpić do otwartej walki z tzw. Państwem Islamskim, Damaszek zaapelował do ONZ aby Turcja wycofała swoje wojska z północnego Aleppo. Źródła wojskowe podały wczoraj, że tureckie siły ostrzelały między innymi pozycje sił rządowych, zabijając wiele osób, choć nie podano żadnych konkretnych liczb.

"Syria uznaje turecki reżim odpowiedzialny za wspieranie terroryzmu, który zabił dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi i zniszczył syryjską infrastrukturę na bezpośrednie polecenie od prezydenta tureckiego reżimu, Recepa Tayyipa Erdogana i jego aparatu bezpieczeństwa" - podaje agencja SANA.

Biorąc pod uwagę doniesienia z których wynika, że Kurdowie są teraz bezpośrednio wspierani przez wojska amerykańskie, rosyjskie i syryjskie można stwierdzić, iż było to działanie wymierzone przeciwko dalszej ekspansji Turcji. Dzięki specjalnej strefie buforowej, utworzonej na zachód od Manbidż, turecka ofensywa została zatrzymana.

 

Tymczasem syryjskie siły rządowe z powodzeniem eliminują wszelką aktywność bojowników ISIS i zdecydowanie posuwają się na przód w kierunku Rakki. Co prawda są bardzo daleko od tego miasta, lecz dzięki współpracy z Kurdami po raz pierwszy dotarli do zachodniego brzegu jeziora Assada i wkrótce zaatakują islamistów ukrywających się w zajętej przez nich bazie lotniczej Jirah.

 

Rakka, stolica ISIS, przygotowuje się na upadek. Kurdowie znajdują się kilka kilometrów od miasta i próbują je otoczyć. Oblężone od kilku lat przez islamistów miasto Deir Ez-Zor otrzymuje wsparcie zachodniego lotnictwa. Tam również działają Kurdowie - zbliżyli się do tego miasta na odległość około 30 kilometrów i za jakiś czas prawdopodobnie nawiążą kontakt z syryjską armią. Likwidacja Państwa Islamskiego przyspiesza z każdym dniem.

 

Źródła:

http://sana.sy/en/?p=101740

http://sana.sy/en/?p=101764

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Od stuleci cała cywilizacja

Od stuleci cała cywilizacja ludzi jest rządzona przez osobowości silne, ale niekoniecznie mądre i sprawiedliwe, a historię naszej cywilizacji stworzono ze wszystkiego z wyjątkiem prawdy. Decydenci od lat nie zauważają najważniejszego celu naszej cywilizacji jakim jest przetrwanie ludzkości. Dla nich najważniejszym celem jest własne bogactwo i zaspokojenie własnych ambicji lub popędów. Do pomocy mają naukę, która zamiast określać strategiczne cele dla naszej cywilizacji i tworzyć technikę dla przeżycia, zamiast tego bawi się w tworzenie nowych elektrycznych zabawek siejących śmierć i choroby. Kolejnym narzędziem pomocnym w sprawowaniu władzy jest religia czyli system zabobonów mający na celu represjonowanie zbyt inteligentnych jednostek, które za cholerę nie chcą uwierzyć w bajeczki wymyślane przez elity naukowo - religijne. (cdn.)

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj