Synetezja, czyli dziwne pomieszanie zmysłów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niektórzy ludzie doświadczają krzyżowania się ze sobą zmysłów. Synestezja może objawiać się jako kojarzenie muzyki z kolorami, zapachów ze wspomnieniami. Do tej pory było to uważane za dość rzadkie zjawisko, jednak naukowcy odkryli, że liczba osób doświadczających synestezji jest znacznie wyższa.

 

Przeprowadzano badanie na 40 osobach, u których nie rozpoznano wcześniej synestezji. Stwierdzono, że 22 % uczestników posiadało zdolność do „słyszenia” dźwięków, podczas projekcji obrazu na ekranie.

Uważa się, że łagodna forma synestezji jest stosunkowo powszechna w populacji, natomiast jej bardziej ekstremalne wersje występują znacznie rzadziej. Osoby, które zostały zidentyfikowane jako posiadacze poświadomych połączeń wzrokowo-słuchowych, były w stanie lepiej rozwiązywać wzory, np. rozróżniać sekwencje alfabetu Morse’a.

Staje się coraz bardziej oczywiste, że zjawisko synestezji jest na stałe wpisane w zdolności naszych mózgów, a nie jak wcześniej sądzono, wynikające z braku równowagi substancji chemicznych. Twierdzono tak na podstawie przypadku kobiety, która po porażeniu piorunem straciła zdolność do widzenia kolorów, a odzyskała ją dopiero po usłyszeniu muzyki.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hm....

Działania zmysłów ludzkich są

Działania zmysłów ludzkich są ze sobą powiązane oraz jednocześnie złożone aby uzyskać całokształt rzeczywistości (percepcja osobista) do poziomu kwantowego (kwarki, leptony itd.). Jest to jeden z elementów różnorodności genetycznej oraz mechanicznej ciał. Wiele osób posiada ta zdolność, niekoniecznie będąc tego świadom.

Skomentuj