Symulacje wykazały, że podróże w czasie są możliwe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wbrew powszechnym twierdzeniom niektórzy naukowcy uważają, że podróże w czasie są możliwe. Najnowsze symulacje nad fotonami, przeprowadzone przez fizyków z University of Queensland, zdają się popierać tą teorię.

 

Tzw. paradoks dziadka jest twierdzeniem które ma udowadniać iż podróże w czasie są niemożliwe. Najczęściej podaje się następujący przykład: jeśli ktoś podczas podróży w czasie wstecz zabije własnego dziadka przed poczęciem swego ojca, to ten ktoś się nie narodzi. Skoro się nie narodzi to nie odbędzie podróży w czasie i nie zabije własnego dziadka, więc się narodzi i zabije własnego dziadka. Mamy więc twierdzenie paradoksalne. Niektórzy uważają jednak, że sprzeczność ta jest tylko pozorna.

 

Fizycy przeprowadzając symulację badali dwa możliwe rezultaty dla podróżującego w czasie fotonu. W pierwszym przypadku, pierwszy foton cofnąłby się w czasie za pomocą tunelu czasoprzestrzennego (tzw. wormhole) i dokonałby interakcji z jego poprzednią wersją. W drugim przypadku, drugi foton przemierzałby przez normalną czasoprzestrzeń ale oddziaływałby z fotonem, który utknął w zamkniętej pętli czasu. Analizując drugi foton, udało się również zbadać zachowanie pierwszego fotonu.

Wyniki badania dały naukowcom do zrozumienia iż podróże w czasie są możliwe, przynajmniej na poziomie kwantowym. Nie ma jednak pewności, czy taką podróż mogłyby odbyć większe cząsteczki czy nawet całe grupy cząsteczek, natomiast odbywanie podróży w czasie przez człowieka pozostaje wielką zagadką. Spodziewać się więc można kolejnych badań w tym kierunku.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Gdyby czasoprzestrzeń była

Gdyby czasoprzestrzeń była "taśmą magnetowidową " a my "głowicami zapisu / odczytu" to byśmy sobie mogli podróżować w te i nazd.. ale tak nie jest. Jednakowoż jeśliby się komuś udało rozpędzić dajmy na to statek kosmiczny ponad prędkość światła i obserwować przez lufcik np. ziemię to w miarę oddalania się od niej widziałby jak wszystko na ziemi porusza się wstecz (wszelkie zmiany) i tylko taka podróż jest teoretycznie możliwa. Druga alternatywa to "zaparkowanie" na skraju "horyzontu zdarzeń" przy "czarnej dziurze" np. w centrum naszel galaktyki i zaczekanie jakiś czas. Po powrocie okazałoby się ,że przenieśliśmy się w przyszłość - ale już bez możliwości powrotu. Bo jak powiada "mądrość ludowa" - co wolno kwarkowi to nie tobie smrodowi..

Portret użytkownika r.abin

"Spodziewać się więc można

"Spodziewać się więc można kolejnych badań w tym kierunku"? A za czyje pieniądze. Zastanawiająca jest korelacja, pomiędzy znajomością zagadnienia, a ilością publikacji. Nie znając natury czasu - intensywnie badamy podróże w tymże. Identyczna sytuacja panuje w zakresie grawitacji. Ilość publikacji nt antygrawitacji - jest porażająca. Ostatnio nawet USNavy, opatentowała grawitolot.

Portret użytkownika ttteis77

"Wyniki badania dały

"Wyniki badania dały naukowcom do zrozumienia iż podróże w czasie są możliwe, przynajmniej na poziomie kwantowym"- TO W CZYM PRBLEM..... jeżeli można,  i tylko na poziomie  kwantowym, to dlaczego by nie zkonstruować "wiadomiści kwantowej o treści: W przyszłości, dniu XX.XX.XXXX  stanie się to i to", to tak jak by, zapisać numery LOTTO" w postaci kwantowej" i je tylko odczytać. WIdzicie gdzieś problem? biliarderzy chcą więcej? korporacje chcą więcej? chcecie więcej władzy?. wyślicie do siebie wiadomość "kwantową", odczytajcie, i zróbcie to co zamierzaliście. pytanie jak ją odczytacie.

Strony

Skomentuj